تولید عسل در شهرستان سیاهکل کاهش یافت

تولید عسل در شهرستان سیاهکل کاهش یافت
1397/10/27 |
12:52
شناسه خبر: 83095

رییس جهاد کشاورزی سیاهکل گفت :امسال توسط زنبورداران بومی شهرستان سیاهکل حدود 130 تن عسل طبیعی برداشت شد که این میزان نسبت به سال گذشته کاهش داشت.

بهزاد کوهستانی روز سه شنبه درگفت و گو با ایرنا اظهار داشت : در شهرستان سیاهکل حدود 400 زنبوردار بومی فعالیت می کنند و حدود 14 هزار و 200 کلنی یا کندو زنبور عسل وجود دارد .
وی در خصوص علت کاهش تولید عسل خاطرنشان کرد: امسال به علت آفات و خشکسالی تولید عسل در این شهرستان نسبت به سال گذشته که 200تن بود، کاهش داشته است.
وی افزود: علاوه بر تولید عسل در سال جاری 650 کیلوگرم بره موم ، 340 کیلوگرم گرده گل و 10 کیلوگرم ژله رویال به عنوان محصولات جانبی در مجموع یک تن در کنار تولید عسل ازسوی زنبورداران این شهرستان تولید و به بازار عرضه شده است.
کوهستانی گفت:شهرستان سیاهکل با توجه به دارا بودن منطقه ی ییلاقی و کوهستانی و جنگلی مناسب و وجود انبوه گیاهان در فصول مختلف سال پذیرای زنبورداران مهاجر از دیگر استان ها و شهرستان های مجاور نیز می باشد.
وی خاطرنشان کرد: سالانه حدود یکصد زنبور دار مهاجر با بیش از 20 هزار کلنی زنبور عسل از استان های اردبیل و قزوین به این شهرستان مهاجرت می کنند.
رییس جهادکشاورزی شهرستان سیاهکل گفت: توسط زنبورداران مهاجر نیز حدود یکصد تن عسل در این شهرستان تولید و در بازارهای گیلان و استان های دیگر عرضه می شود.
وی افزود: قیمت هرکیلوگرم عسل تولیدی در شهرستان سیاهکل بین 15 تا 200 هزارتومان متغیر است که این قیمت بسته به مرغوبیت عسل تولیدی تفاوت می کند.
کوهستانی با اشاره به اینکه همه عسل تولیدی زنبورداران به فروش می رسد، اظهارداشت: 20 درصد عسل تولیدی زنبورداران سیاهکل در گیلان مصرف شده و بقیه به شهرهایی مثل کرج و تهران صادر می شوند .
وی نظارت بر کوچ زنبورداران ، صدور مجوز کوچ ، برگزاری کلاس های آموزشی برای زنبورداران و سرشماری کندوها را از فعالیت های جهاد کشاورزی در این زمینه عنوان و تصریح کرد:در فصل بهار زنبورداران مناطق جلگه ای شهرستان سیاهکل به مناطق ییلاقی مثل پیرکوه و دیلمان کوچ می کنند و در فصل پاییز زنبورداران مهاجر زنبورهای خود را از استان های قزوین و اردبیل برای دسترسی به گل چای به دامنه های این شهرستان انتقال می دهند.

نظرات | 0 نظر
captcha