ندیمی: پرداخت یارانه استانی می شود

ندیمی: پرداخت یارانه استانی می شود
1397/10/3 |
14:35
شناسه خبر: 83091

ابوذر ندیمی گفت: بیش از ۹۰ درصد از مردم ایران یارانه می گیرند، قرار است نوع پرداخت در بودجه امسال بصورت استانی تعریف شود و این موضوع نیاز به تصویب قانون در مجلس ندارد زیرا فقط روش پرداخت متفاوت است.

ابوذر ندیمی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با اشاره به قانون هدفمندی گفت: بر اساس این قانون، ۴۲ هزار میلیارد تومان برای یارانه ها در بودجه سال ۹۸ پیشنهاد شده است که طبیعی است ممکن است در مجلس مورد گفتگو و تجدید نظر قرار گیرد. حذف یارانه ثروتمندان و دهک های بالا طبق قانون و بر اساس درآمد خانوار در دستور کار قرار دارد، هر چند در بودجه سال ۹۷ نیز پیشنهاد حذف ۳۰ میلیونی افراد از دریافت یارانه وجود داشت اما در این رابطه، دولت با مجلس به توافق نرسید.

وی افزود: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد از مردم ایران یارانه می گیرند، قرار است نوع پرداخت در بودجه امسال به صورت استانی تعریف شد و این موضوع نیاز به تصویب قانون در مجلس ندارد زیرا فقط روش پرداخت متفاوت است و دست دولت در این زمینه باز است. دولت می تواند بر اساس اطلاعاتی که در این چند سال از استان ها گرفته است، این را اجرا کند. البته باید به بعضی از مسائل از جمله اینکه کسانی در یک استان کارت داشته باشند اما مقیم نباشند نیز توجه کنیم.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه نقد اول درباره یارانه ها این است که چرا باید به همه افراد جامعه پرداخت شود، عنوان کرد: موضوعات دیگری که درباره یارانه ها مطرح می شود، آن است چرا باید به همه افراد جامعه برابر پرداخت شود و یا اینکه با توجه به کاهش ارزش پول، الان باید یارانه بیشتری پرداخت شود.

ندیمی با تصریح بر اینکه در رابطه با یارانه ها، وفادار به قانون هستیم، اشاره کرد: بر اساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، پس از حذف یارانه دهک های بالا، آن مبلغ به استان اختصاص داده می شود اما در مورد تهران این موضوع صدق نمی کند و حذف یارانه افراد ثروتمند برای استان هزینه نخواهد شد. دولت در مورد مصرف یارانه در استان ها اطلاع کافی دارد و اگر یارانه دهک های بالا حذف شود، به استان اختصاص داده می شود.

ندیمی تصریح کرد: البته نگرانی هایی درباره احتمال حذف اشتباه یارانه برخی افراد و تخصیص آن به بودجه استان وجود دارد که باید در آئین نامه پیش بینی آن انجام شود.

نظرات | 0 نظر
captcha