نرخ ازدواج در گیلان پایین‌تر از میانگین کشوری است

نرخ ازدواج در گیلان پایین‌تر از میانگین کشوری است
1397/10/3 |
14:27
شناسه خبر: 83089

مدیرکل ثبت احوال گیلان گفت:‌ بر اساس اسناد به ثبت رسیده در سامانه این اداره کل نرخ ازدواج در گیلان 7.2 درصد است در حالی‌که این آمار در کل کشور حدود 7.6 درصد اعلام شده است.

به گزارش ذاکرنیوز از رشت،‌ قاسم روحانی‌فر صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس اسناد موجود در سامانه الکترونیک این اداره کل در بازه زمانی 9 ماهه امسال نرخ ازدواج در گیلان به 7.2 درصد رسید در حالی‌که این آمار در کل کشور حدود 7.6 درصد اعلام شده است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان از ثبت آن‌لاین وقایع چهارگانه ولادت،‌ فوت، ازدواج و طلاق در سامانه این مرکز خبر داد و عنوان کرد: آمارها و اطلاعاتی که در این مؤلفه‌های چهارگانه وجود دارد بلافاصله پس از ثبت الکترونیک در سامانه الکترونیکی جهت تصمیم‌گیری‌ها مورد استفاده مسئولان قرار می‌گیرد.

روحانی‌فر جمعیت گیلان را 2 میلیون و 543 هزار نفر اعلام کرد و ابراز داشت: بر اساس آمارهای موجود 50 درصد جمعیت گیلان را مردان و 50 درصد دیگر را زنان تشکیل می‌دهند که از این تعداد 64 درصد آن در شهرهای مختلف استان و 34 درصد نیز در مناطق روستاهایی سکونت دارند.

نرخ ازدواج در استان اردبیل کاهش یافتنرخ ازدواج در فارس 14.6 درصد کاهش یافتهشدار مولاوردی نسبت به کاهش نرخ ازدواج، ‌فرزند‌آوری و افزایش طلاق

وی رشد جمعیتی در گیلان را 4 دهم درصد اعلام کرد و درباره این موضوع بیان داشت: گیلان در مقایسه با میانگین کشوری از این لحاظ وضعیت چندان مطلوبی ندارد به طوری‌که با توجه به آمارهای موجود و ثبت ولادت‌ها در سامانه از این لحاظ در ردیف بیست و پنجمین استان کشور قرار دارد.

مدیرکل ثبت احوال گیلان با بیان اینکه 9 درصد از جمعیت سالمندان کشور در این استان زندگی می‌کنند تصریح کرد: در حال حاضر 228 هزار نفر سالمند در گیلان زندگی می‌کنند به همین علت این استان در مقایسه با سایر مراکز کشور به عنوان پیرترین استان شناخته شده است.

روحانی‌فر از ثبت 20 هزار و 290 ولادت در گیلان در مدت 9 ماهه امسال خبر داد و گفت: به ازای ولادت هر هزار نفر در کل کشور 11 نفر در گیلان متولد می‌شوند یعنی طبق این آمارهای موجود میانگین نرخ ولادت در این استان به نسبت آمار تولد در کل کشور از سطح پایین‌تری برخوردار است.

وی از ثبت گواهی فوت 12 هزار و 118 نفر در گیلان سخن گفت و در تشریح این موضوع ابراز داشت: نرخ آمار فوتی‌های ثبت شده در گیلان 6.3 درصد به ازای هر هزار فوت ثبت شده در سامانه ثبت احوال کل کشور اعلام می‌شود در حالی‌که میانگین کشوری 4.6 درصد تخمین زده شده است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان از ثبت 14 هزار و 126 مورد ازدواج در دفاتر و محضرخانه‌های این استان خبر داد و عنوان کرد: نرخ ازدواج در استان گیلان بر اساس اسناد ثبت شده در 9 ماهه ابتدایی امسال به 7.2 درصد رسید اما میانگین نرخ ازدواج کشور حدود 7.6 درصد است.

روحانی‌فر با بیان اینکه در 9 ماهه گذشته 4 هزار و 724 مورد درخواست طلاق در دفاتر رسمی استان گیلان ثبت شده است تصریح کرد: نرخ طلاق در استان گیلان به ازای هر هزار نفر 2.5 درصد است در حالی‌که این آمار در 9 ماهه گذشته امسال در کل کشور به حدود 2.2 درصد رسیده است.

وی نرخ باروری در استان گیلان را نیز 1.39 درصد به ازای هر زن اعلام کرد و اظهار داشت: طبق آمار 9 ماهه اخیر نرخ باروری در کل کشور به 1.7 درصد رسیده است بنابراین با بررسی آمار ولادت‌ها در 10 سال گذشته در می‌یابیم نرخ ولادت کشور شیب منفی و روندی کاهشی به خود گرفته است.

نظرات | 0 نظر
captcha