لاهیجان از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

لاهیجان از نگاه سفرنامه نویسان خارجی
1397/10/3 |
14:24
شناسه خبر: 83088

لاهیجان شهری از استان گیلان هست که مسافران خارجی حتی از دوران قاجار از آن دیدن می‌کردند.

موسیو بهلر فرانسوی در سال ۱۲۳۱ از جاده‌ها و بازار لاهیجان نوشت:
«لاهیجان در ۳۰ کیلومتری رشت واقع شده و از سمت شرق و جنوب گسترش یافته است. راه دستیابی به آن از میان جنگل و رودهای بزرگ می‌گذرد که در فصل زمستان گذر از آن خیلی سخت می‌شود. مسیر و رودخانه‌ها به سمت پیره‌بازار رشت رفته و پس از طی بیش از ۱۰ کیلومتر، به روستایی به نام کوچه‌اصفهان می‌رسند.
 

لاهیجان ۹۸۵ خانه دارد و شهر خوبی است که با درایت اداره می‌شود. بازار بسیار بزرگ و تمیزی دارد. کرم ابریشم در آنجا بسیار به عمل می‌آورند و تجارت ابریشم صورت می‌گیرد. در طرف جنوب و شرق آن، کوه‌های کوچک پردرخت و باصفایی هست. بالای یکی از کوه‌ها عمارت باشکوهی بود اما حالا خراب شده است. بین کوه‌ها و لاهیجان سبزه‌زار و چمن خوبی هست که در هنگام بارندگی به کل گلی و باتلاقی می‌شود.
 

در طرف راست لاهیجان راهی سنگفرش قرار دارد که از میان درخت و جنگل می‌گذرد. این راه را شاه عباس ساخته و در ابتدا گویا خیلی خوب و محکم بوده است».
«خیابان‌های لاهیجان از خیابان‌های رشت پهن‌تر هستند»

چارلز فرانسیس مکنزی انگلیسی در سال ۱۲۳۷ از تعجب مردم لاهیجان هنگام دیدنش گفت:
«در لاهیجان، عده‌ای جمع شده عبور ما را تماشا می‌کردند. حتی عده‌ای از زنان از خانه‌ها بیرون آمده بودند تا کنسول انگلیسی، که در این نواحی جانوری ناشناخته است!، را ببینند. خیابان‌های لاهیجان از خیابان‌های رشت پهن‌تر هستند. من در اول شهر تکیه‌ای دیدم با نقاشی‌های نسبتاً خوب از نقاشی شوشتری که ماجراهای شهادت امامان را کشیده بود. حاکم لاهیجان با حرارتی هر چه تمام‌تر می‌خواست علاقه‌ی خود به دولت انگلیس را نشان دهد.

روز بعد در مدت کوتاهی که در شهر قدم زدم متوجه شدم که حتی یک زن هم در خیابان‌ها نیست. فکر می‌کنم این دستور حاکم متعصب شهر است که در امور مذهبی با ملاها کاملاً هم‌عقیده است. هم‌اکنون با آنکه در شهر تعداد بسیاری مسجد وجود دارد، باز هم مشغول ساختن یکی دیگر هستند در صورتی که بهتر بود جاده‌ها را تعمیر می‌کردند.
امروزه تالاب سوستان، شیطان کوه، دریاچه و آبشار لاهیجان از جمله جاذبه‌هایی هستند که معمولاً گردشگران خارجی از آنها دیدن می‌کنند.

منبع: کجارو

نظرات | 0 نظر
captcha