شهردار لاهیجان:

فراخوان نهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اعلام شد

فراخوان نهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اعلام شد
1397/9/13 |
22:46
شناسه خبر: 83077

شهردار لاهیجان و دبیر نهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند از اعلام فراخوان این جشنواره خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا گیلان، مسعود کاظمی در گفت و گویی افزود: شهرداری  و شورای اسلامی شهر لاهیجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان  با اهتمام  به اهمیت کار فرهنگی ، تلاش جهت پاسداری از ارزش های جامعه و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی  نهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند را  با  فرمایشات مقام معظم رهبری  " حمایت از کالای ایرانی  " و  چشم انداز روشن برای جامعه سالم  ، شهرپاک و آرام با مشارکت شهروندان ، هنرمندان  و نهاد ها و سازمان های شهر لاهیجان برگزار می نماید.

وی اضافه کرد: نو آوری اجتماعی ، توسعه  فضیلت اخلاقی ، هدایتگری  ، بیان راهکارها  ،اشاعه  تفکر و تعقل،  رفع چالش ها را تسریع می بخشد، لذا  نیاز است تا با بهرمندی آگاهانه از فرهنگ غنی اسلامی  و ایرانی  با  مشارکت  و همکاری  دلسوزانه در راستای رشد ، عبودیت و تعالی جامعه تلاش کرده  و جامعه ایمن   با نشاط و مسئولیت پذیر را به ارمغان بگذاریم،  از آنجا که میراث ارزشمند فرهنگ  آموختنی و آموزش دادنی است  می توان توسط ابزار تاثیر گذار هنر  برخی از رفتارها و نگرش ها را  تثبیت، تغییر یا اصلاح نمود .

کاظمی گفت: تئاتر خیابانی  بعلت ذات فرهنگی، هنری و  اجتماعی به یک رسانه ارزشمند ، تاثیر گذار، پر مخاطب و مردمی تبدیل شده است  که بواسطه ارتباط صمیمی و رو در رو با مخاطب خاص و عام به طرح مسایل اساسی، معضلات و مشکلات پرداخته و با نشان دادن ارزش ها در برابر کاستی ها، ذهن مخاطب را درگیر کرده و او را به تعقل، انتخاب  و پویایی وا می دارد، بی شک  این امر در ارتقای فرهنگ و جایگزین کردن آگاهانه عناصر مطلوب  در جامعه بسیار تاثیر گذار است .

شهردار لاهیجان افزود: در جشنواره پیش رو هدف آن است تا با مشارکت ارزشمند شهروندان در کنار هنرمندان و همراهی جهادی مدیران و مسئولان شهری نهمین گام بلند نیز  با توان بالا ؛ عزم همگانی با شعار  ارتقای فرهنگ شهروندی  همچون سال های گذشته استوار و محکم برداشته شود .

به گفته وی حفظ ریشه های فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی ، ارتقای سطح دانش شهروندی ، بهبود زندگی شهری و استحکام پیوند شهروندی، مشارکت در  ساختن شهر سالم و پاک از اهداف جشنواره امسال است.

دبیر نهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان افزود: موضوعات این جشنواره شامل شهروند، حمایت از کالای ایرانی ،شهروند ، فرهنگ ایثار و شهادت ،شهروند، آگاهی از حقوق شهروندی، شهروند ،  آسیب های اجتماعی، شهروند ، ترویج کتاب و کتابخوانی، شهروند ، حقوق کودک ، شهروند ، محیط زیست ( چالشها ؛ مخاطرات ؛ راهکارها )، شهروند ، مشارکت مسئولانه درصرفه جویی منابع انرژی ؛ حفظ فضای سبز ، اموال  عمومی ؛ مدیریت زباله و پسماند ، ترافیک می باشد.

وی گفت: در بخش مسابقه آثار این بخش  از میان نمایش های  خیابانی متقاضی  با الویت محورهای مورد تاکید  جشنواره شهروند انتخاب میگردد. این بخش  رقابتی بوده   و سقف پذیرش آثار 15 نمایش خواهد بود . آثار این بخش  می بایست پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی  در گستره سراسری شرکت نکرده باشد .متقاضیان شرکت در  بخش مسابقه می بایست لوح فشرده حاوی فایل تصویری  و  مدارک مورد نیاز را  در  مهلت مقرر به دبیر خانه جشنواره شهروند لاهیجان ارسال نمایند . دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اضافه کرد: در بخش ویژه نمایش کودکان و نوجوانان،  ستاد برگزاری جشنواره نظر به اهمیت رده سنی کودکان و نوجوانان  و لزوم توجه ویژه به تولیدات و عرضه آثار متناسب برای این گروه های سنی  در راستای پدیدآوردن میل و نیروی کنجکاوی ، ایجاد اعتماد به نفس و استقلال بخشیدن به شخصیت آنها ، ترغیب به اندوختن تجارب و معلومات نوین ، راهنمایی اخلاقی و آشنایی با حقوق شهروندی برای دومین سال  پذیرای نمایش های تولید شده در قالب نمایش زنده و عروسکی می باشد . علاقمندان به شرکت در این بخش میتوانند آثار خود را با موضوعات مناسب گروه سنی کودک و نوجوان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند . سقف پذیرش آثار در این بخش 5 اثر می باشد.

وی گفت: به آثار راه یافته به جشنواره   تا سقف 35میلیون ریال کمک هزینه تعلق می گیرد و به برترین های هر بخش بر اساس آرای هیئت داوران جوایزی اهدا خواهد شد.

کاظمی افزود:مهلت ارسال آثار به دبیرخانه 5 مرداد 1397 بوده و 15 مرداد آثار برگزیده اعلام خواهد شد و زمان برگزاری جشنواره نیز دهه سوم مرداد می باشد.

شهردار لاهیجان در پایان از همکاری صمیمامه مدیر کل هنرهای نمایشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، فرماندار لاهیجان، اعضای شورای تأمین و اعضای شورای شهر لاهیجان برای بهتر برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.

نظرات | 0 نظر
captcha