15 میلیارد ریال صرف آبیاری قطره ای باغ های دیلمان شد

15 میلیارد ریال صرف آبیاری قطره ای باغ های دیلمان شد
1397/9/3 |
13:27
شناسه خبر: 83058

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سیاهکل گفت: 15 میلیارد ریال در سال جاری به اجرای طرح های آبیاری قطره ای باغ های کشاورزی منطقه دیلمان و پیرکوه شهرستان سیاهکل اختصاص یافته است.

بهزاد کوهستانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : امسال 15 میلیارد ریال صرف اجرای طرح های آبیاری تحت فشار درحال اجرا و اجرا شده در منطقه ی دیلمان و پیرکوه می شود که از جمله این طرح ها، پروژه 225 هکتاری در روستای کومونی دیلمان به اعتبار 700 میلیون تومان و طرح آبیاری باغهای میوه روستای گیلارکش با مساحت 125 هکتار است .
وی با اشاره به اجرای طرح آبیاری قطره ای انفرادی در بخش دیلمان افزود:25 هکتار از اراضی باغی پنج کشاورز در روستای آسیابر و طالشکول با اعتبار دومیلیارد ریال در منطقه کوهستانی دیلمان نیز تحت پوشش طرح آبیاری قطره ای قرار گرفتند.
کوهستانی یادآورشد: برای سال آینده نیز اراضی باغی روستای سیاکاربون و عین شیخ در برنامه کاری آبیاری قطره ای قرار دارند که اجرای طرحهای آبیاری این روستاها مصوب شده و منتظر تخصیص اعتبار برای اجرای آبیاری قطره ای در این روستا هستیم.
کوهستانی اظهارداشت:باغ های فندق در مرحله اول و گردو در مرحله بعدی اولویت طرح های آبیاری قرار دارند که حدود چهارهزارهکتار باغهای فندق در منطقه پیرکوه و دیلمان جزء برنامه آبیاری قطره ای هستند .
وی تصریح کرد:طرح آبیاری قطره ای در بخش دیلمان به صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از فرسایش خاک و سهولت بهبود استفاده از آب و جلوگیری از تبخیر و تعرق آب کمک می کند.
کوهستانی ادامه داد: آبیاری قطره ای علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب ، ازدیاد محصولات کشاورزی در بخش پیرکوه و دیلمان و کاهش هزینه ی کارگری را به همراه دارد و وقتی هزینه کارگری کاهش یابد کشاورز می تواند وقتی را که صرف آبیاری می کند به کارهای دیگری بپردازد و اشتغال خود در بخش کشاورزی را افزایش دهد.
وی خاطرنشان کرد:کشاورز می تواند از طریق آبیاری قطره ای کود و سم را به محصولات خود اضافه کند و به افزایش محصولات کمک نماید .
وی گفت: آبیاری تحت فشار بیشتر در اراضی شیب دار اجرا می شود و به صورت یک دوره ی 15 روزه است و زمین را به صورت فاز بندی آبیاری می کنند و منبع آب هم چشمه ها هستند.
وی افزود: در این چشمه ها کشاورز سهامدار می تواند آب را به صورت ساعتی استفاده کند و طبق سهم او آب در طرح آبیاری قطره ای مدیریت می شود.
وی تاکید کرد: 85 درصد هزینه ی آبیاری قطره ای بصورت بلاعوض توسط دولت پرداخت می شود و 15 درصد بقیه هم برعهده ی کشاورز است و تا زمانی که کشاورز سهم خود را پرداخت نکند آبیاری انجام نخواهد شد.
سطح اراضی شالیزاری شهرستان سیاهکل چهارهزار و 400هکتار و مساحت باغهای این شهرستان نیز چهار هزار و 600هکتار است.
سیاهکل در 40کیلومتری مرکز استان گیلان قرار دارد و این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و دیلمان است.

نظرات | 0 نظر
captcha