شکفتن گل زعفران برفراز کوههای دیلمان

شکفتن گل زعفران برفراز کوههای دیلمان
1397/9/3 |
13:17
شناسه خبر: 83055

زعفران این گیاه زیبای آمده از خراسان چند سالی است که در کوه های دیلمان مقیم شده و گل کرده است .

به گزارش ایرنا، حالا بانوان کشاورز سیاهکلی گلهای لطیف زعفران را با انگشتان چابکشان می چینند تا خوراک مردمان این سرزمین را معطر کند.
کارشناسان جهاد کشاورزی گیلان با توجه به شباهت آب و هوایی منطقه دیلمان شهرستان سیاهکل با منطقه نیمه خشک خراسان به فکر کشت زعفران در این منطقه افتادند .
سال 86 گروهی از کارشناسان کشاورزی گیلان به خراسان رفته و مراحل کاشت تا برداشت محصول زعفران را مشاهده و آموختند.
پیاز زعفران برای نخستین بار سال 87 توسط جهاد کشاورزی گیلان از خراسان برای کشت در دیلمان و پیرکوه آورده و در 32 روستا به طور آزمایشی در سطح 200 مترمربع و با آموزش و نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی کشت شد .
آبان ماه سال 87 با ظهور گل زعفران سازمان بار دیگر با وارد کردن پیاز این گیاه اقدام به توسعه ی کشت در سطح وسیع تر نمود .
مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : 10 هکتار از اراضی کشاورزی 32 روستای دیلمان و پیرکوه این شهرستان زیر کشت زعفران است .
بهزاد کوهستانی با اشاره به این که اکنون زمان برداشت زعفران است افزود :پیش بینی می شود از این 10 هکتار حدود 16 کیلو گرم زعفران خالص استحصال شود .
وی ارزش اقتصادی این مقدار زعفران برداشت شده در سال زراعی 97 را 2 هزار و 560 میلیون ریال دانست
وی افزود: جهاد کشاورزی به منظور ترغیب کشاورزان به کشت زعفران علاوه بر برگزاری کلاس های ترویج کشت زعفران در منطقه پیرکوه و دیلمان با صدور نامه به آنها و معرفی آنان برای خرید و واردات پیاز زعفران از منطقه خراسان اقدام کرده است
وی خاطرنشان کرد: برای سال زراعی 98 حدود 12 هکتار زیر کشت پیاز زعفران رفته است که هر هکتار پیش بینی می شود حدود 7 تا 10 تن پیاز زعفران نیاز داشته باشد .
مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل گفت : با توجه به این که درآمد حاصل از کشت زعفران نسبت به گندم و جو بعنوان کشت سنتی دیلمان بالاتر است به کشاورزان منطقه توصیه می شود زعفران نیز کشت کنند .
وی در مورد شرایط نگه داری زعفران هم گفت : چون گیاه نیاز به آبیاری کم دارد سعی می شود در اراضی کنار منازل به مساحت 100 تا 200 متر کاشته شود تا امکان آبیاری و مراقبت بهتر از دست جوندگان وجود داشته باشد .
وی افزود: زعفران تولید شده به لحاظ رنگ، طعم و عطر مورد تایید آزمایشگاه‌های تخصصی زعفران خراسان جنوبی قرار گرفته و درجه ممتاز کسب کرده است.
امکان برداشت محصول زعفران یک سال پس از کاشت پیاز وجود دارد و کشاورزان در نقاط مناسب می‌توانند در ماه‌های شهریور و مهر اقدام به کشت پیاز زعفران و در ماه آبان اقدام به برداشت کنند.
از آنجا که گیلان به تازگی به جمع استان‌های زعفران کار پیوسته است، آمار مشخصی از وسعت زمین‌های دارای قابلیت کشت این گیاه در دست نیست، اما تحقیقات میدانی نشان می‌دهد حدود 20 درصد از اراضی کم‌بازده بالادست در شهرستان‌های رودسر سیاهکل، رودبار و املش برای تولید زعفران مناسب است.

نظرات | 0 نظر
captcha