بوم گردی؛ فرصتی برای تجربه زندگی در طبیعت

بوم گردی؛ فرصتی برای تجربه زندگی در طبیعت
1397/9/3 |
11:07
شناسه خبر: 83051

طبیعت زیبا و بکر سیاهکل همراه با معماری سنتی و کهن آن بستری مناسب برای تجربه یک زندگی محلی و آشنایی با آداب و رسوم و غذاهای محلی برای هر گردشگر داخلی و خارجی در دل جنگل هاست.

به گزارش ایرنا،وجود خانه های قدیمی با سقف های کته پوش همراه با تلار و ایوان های چوبی که در دل جنگل و طبیعت قرار دارند هر گردشگری را به سوی خود حتی یک شب می کشاند.
در دل این خانه های سنتی و کاه و گلی که نماینده ی فرهنگ و معماری کهن گیلان و سیاهکل است یک پیام نهفته است و آن حفظ معماری و فرهنگ بومی و محلی این منطقه است آن هم در روزگاری که با سرعت در حال فاصله گرفتن از آداب و رسوم و معماری کهن می باشد.
زندگی در دل طبیعت با تمام مشکلات خاص و صعب العبور بودن راه ها و نبود امکانات رفاهی موجود در شهرها؛ یک نوید رابه گردشگر می دهد آن هم تجربه ی یک زندگی کاملا محلی در دل طبیعت بکر و زیباست.
واژه بوم گردی در واقع آشنایی و تجربه ی گردشگر با زندگی محلی و اقامت در خانه های سنتی و بومی همراه با استفاده از غذاهای محلی است.
بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی علاقه مند هستند تا حتی یک روز هم شده زندگی در دل جنگل و محلی ها را تجربه کنند.
گردشگران در تجربه بوم گردی علاوه بر آشنایی با مهمانوازی محلی و سنت و آداب و رسوم منطقه از طبیعت زیبا و بکر سیاهکل لذت برده و آرامشی وصف ناپذیر را تجربه می کنند.
برای ورود و ماندگاری بیشتر گردشگر در منطقه از حدود یک سالی است که مرمت و احداث اقامتگاه بوم گردی برای گردشگر در دستور کار قرار گرفته است که در این زمینه رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سیاهکل گفت بوم گردی گونه ای از گردشگری است که با اقامت گردشگر در محل روستا و استفاده از غذاهای محلی و آشنایی با آداب و رسوم زندگی محلی همراه است .
محمد باقری به خبرنگار ایرنا گفت در حال حاضر ما در شهرستان سیاهکل فقط 3 اقامتگاه بوم گردی به صورت فعال داریم
وی در ادامه می گوید بحث بوم گردی به صورت رسمی توسط استانداری گیلان در سال 96 مطرح شده که توسعه استان گیلان را برپایه گردشگری و به صورت اخص به بوم گردی توجه کرده اند
وی گفت تمام منطقه شهرستان سیاهکل حتی شهر دیلمان ظرفیت و توانایی بوم گردی را داراست و این ظرفیت وجود دارد که مورد توجه گردشگران قرار بگیرد.
ما در حال حاضر در شهرستان سیاهکل اقامتگاه و هتل رسمی ای نداریم و وجود اقامتگاه های بوم گردی و احداث آنها علاوه بر حفظ آداب و رسوم منطقه ؛ به استقرار گردشگر در شهرستان کمک شایانی می کند.
در زمینه تعداد واحد های بوم گردی تقاضا شده توسط بومیان منطقه بخشدار بخش مرکزی سیاهکل به ایرنا گفت سهمیه شهرستان سیاهکل در بخش بوم گردی و احداث اقامتگاه بوم گردی 285 واحد بوم گردی می باشد
زهرا میراعلمی در دامه افزود در بخش مرکزی فقط 148 واحد بوم گردی تقاضا شده است که بعد از تشکیل کارگروه و تایید آن افراد برای گرفتن وام به بانک های عامل معرفی می شوند.
وی در مورد اعتبار اختصاصی به طرح های بوم گردی هم گفت بسته به طرح پیشنهادی متقاضی ، اعتبار اختصاصی مختلف است اما به طور کلی برای هر اقامتگاه در بحث مرمت ساختمان قدیمی و بومی 30 تا 50 میلیون تومان و در بحث احداث ساختمان با معماری بومی 250 تا 600 میلیون تومان و گاه بیشتر ، اعتبار در نظر گرفته شده و البته مشکلی برای گرفتن و ارائه اعتبار نداریم.
وی همه روستاهای شهرستان سیاهکل را مستعد احداث و مرمت طرح بوم گردی دانست و افزود البته مهمترین منطقه ی بوم گردی روستاهای مسیر جاده اصلی سیاهکل به لونک و دیلمان است که عمده اقامتگاه های تقاضا شده در همین منطقه می باشد.
میراعلمی به روستای در دل جنگل لونک هم اشاره کرد و افزود با رفع مشکل رفت و آمد و راه روستایی این روستا و با موافقت تقاضای احداث اقامتگاه بوم گردی در این روستا توسط بومیان منطقه؛ درصدد ایجاد و مرمت اقامتگاه بوم گردی در روستای لونک هستیم.
وی مهمترین مشکلات سر راه طرح بوم گردی را با توجه واقع بودن تمامی روستاها ی متقاضی در دل جنگل ؛ مشکل جنگلبانی دانست و افزود با در نظر گرفتن حفظ جنگل و طبیعت در صدد حل این مشکل هستیم
وی به استقرار پایدار گردشگر با عملی شدن طرح بوم گردی در شهرستان سیاهکل اشاره کرد و افزود با احداث اقامتگاه های بومی در شهرستان گردش گردشگر در منطقه اتفاق خواهد افتاد.
استفاده گردشگراز طبیعت زیبا با زندگی در خانه های سنتی و استفاده از غذاهای محلی فرصتی مناسب برای بومیان برای تقویت اقتصاد روستایی است
از جمله اهداف تاسیس و مرمت اقامتگاه های بوم گردی ؛ می توان به توسعه پایدار گردشگری ، احیای ارزش های سنتی و بومی ، کمک به اقتصاد جامعه محلی و حفاظت محیط زیست اشاره کرد.
7297 /6030/

نظرات | 0 نظر
captcha