قابل توجه مدیرکل محترم بنیاد مسکن استان گیلان؛

بنیاد مسکن لاهیجان با ارائه اطلاعات نادرست، مردم را به سخره نگیرد/ مدیر اداره، لاهیجان را دارای 430 روستا اعلام می کند در حالی که لاهیجان تنها 186 روستا دارد!

بنیاد مسکن لاهیجان با ارائه اطلاعات نادرست، مردم را به سخره نگیرد/ مدیر اداره، لاهیجان را دارای 430 روستا اعلام می کند در حالی که لاهیجان تنها 186 روستا دارد!
1397/6/12 |
19:48
شناسه خبر: 73039

سرپرست بنیاد مسکن لاهیجان طی گفتگویی با خبرگزاری ایرنا در هفته دولت، آمارهایی که بر اساس مستندات موجود، غیرواقعی به نظر می رسد را اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری زبان گویا، توسعه روستا پایدارترین سیاست و راهبرد در توسعه هر استان به شمار می رود. برای نهادینه سازی این سیاست ابزارها و روشهای مختلفی وجود دارد که صدور سند برای املاک در روستاهها به موازات سایر سیاست های توسعه ای مناطق روستایی از جمله این روش هاست. 

 

بر این اساس خانه ها و اماکن روستایی یکی از منافع سرمایه ای جوامع روستایی به شمار می آیند که مالک آنها نیازمند است با تکیه بر قانون نسبت به دارایی خود احساس امنیت نماید. 

 

از طرفی دولت و در راس آن نهاد بنیاد مسکن مکلف است به منظور بهبود وضعیت روستاها در زمینه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، راهبری، نظارت و هماهنگی بین دستگاههای اجرائی، ارتقاء سطح درآمد و کیفیت زندگی روستائیان و کشاورزان و کاهش نابرابری‌های موجود بین جامعه روستایی، عشایری و جامعه شهری، حمایت لازم را از این قشر انجام دهد، ارتقاء شاخصهای توسعه روستایی و ارائه خدمات نوین و تهیه برنامه اولویت‌بندی خدمات روستایی با توجه به شرایط منطقه‌ای و محلی از مهترین این اقدامات است.

 

سیدضیاء نبوی، سرپرست اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان لاهیجان 7 شهریور 97 در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا مدعی شد که 14 هزار جلد سند روستایی در شهرستان لاهیجان صادر شد! (برای مشاهده متن خبر کلیک کنید) این اظهار نظر سرپرست بنیاد مسکن لاهیجان در حالی است که در کل شهرستان لاهیجان، حدود 20 هزار جلد سند روستایی از زمان شروع طرح در لاهیجان صادر شده است و از آنجایی که سهمیه سند استان گیلان سالیانه 16 هزار سند می باشد، پس خبر صدور 14 هزار در کمتر از یک سال بنا به ادعای سیدضیا نبوی کمی غیر واقعی به نظر می رسد.

 

گفتنی است که اکثریت صدور سند روستایی در لاهیجان طی سال های 92 تا 95 و در زمان مدیریت رئیس سابق این اداره (مهدوی سعیدی) و با حمایت های نماینده سابق مجلس (ندیمی) و به تعداد حدود 10 هزار جلد سند صادر گردید که بر همان اساس بنیاد مسکن لاهیجان در 3 سال متوالی، شهرستان اول استان گیلان بود و اداره مذکور از ادارات 18 استان کشور نیز در رده بالاتری در صدور سند روستایی قرار گرفته بود و در سال 96 بر اساس اعلام روابط عمومی بنیاد مسکن گیلان، بندر انزلی در صدور اسناد مالکیت روستایی گوی رقابت را از لاهیجان ربود! (برای مشاهده متن خبر کلیک کنید)

 

سیدضیاء نبوی در مصاحبه خود مدعی شد از این تعداد سند صادره هفت هزار و 517جلد در بخش مرکزی و 683 جلد در بخش رودبنه از شهریور ماه سال گذشته تاکنون (شهریور 97) صادر شده است که مجموع آن می شود 8200 جلد سند روستایی که با آمار غیرواقعی 14 هزار جلد هم دارای تناقض عجیبی می باشد.

 

با توجه به تحقیقات به عمل آمده طی شش ماه نخست سال 96 (در زمان مدیریت سابق)، در حدود 350 سند روستایی در شهرستان لاهیجان صادر و در شش دوم سال 96 (از زمان شروع سرپرستی مدیریت فعلی) نیز 350 سند صادر گردیده است و  اجرای تعهد سهمیه لاهیجان (صدور 1000 جلد سند روستایی طی یکسال جزو سهمیه لاهیجان بود) محقق نگردید و مقام اول لاهیجان در استان را دو دستی تقدیم شهرستان دیگری نموده است.

 

اظهارات عجیب و غریب نبوی به همین موضوع سند روستایی ختم نشد و وی مدعی شد که طرح هادی در شهرستان لاهیجان در تمام روستاها اجرا شده است ولی 430 طرح هادی روستایی در شهرستان لاهیجان نیاز به بازنگری دارند. باید از این سرپرست غیربومی اداره بنیاد مسکن لاهیجان پرسید که آیا تعداد روستاهای شهرستانی که در آن حضور دارید را مطلع نیستید؟ لاهیجان دارای 186 روستا در مجموع دو بخش مرکزی و رودبنه است و 430 طرح هادی برای روستاهای کدام شهرستان ها است!؟

 

در رابطه با این موضوع نیز، شایان ذکر است که تهیه طرح هادی در کلیه روستاهای شهر لاهیجان در سال 1394 به انجام رسید و حدود 36 روستا که 10 سال از مدت اجرای طرح هادی در آن گذشته بود با پیگیری نماینده وقت مجلس شهرستان و مکاتبه با مهندس شاملو (معاونت عمران روستائی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) و صدور دستورات لازم که در پیوست آمده است، صورت گرفت و در 6 ماه نخست سال 96، نقشه برداری 23 روستا از 36 روستای مورد نظر جهت بازنگری انجام گرفت و با این تفاسیر و بعد از گذشت یکسال از آن زمان، در بدترین شرایط و حداکثر 50 روستا در لاهیجان نیازمند بازنگری می باشد که باز هم با آمار 430 روستا هیچ همخوانی نخواهد داشت.

 

 

همانطور که در بالا اشاره شد اطلاعات ارائه شده از سوی سرپرست بنیاد مسکن لاهیجان در موارد بسیاری نادرست و اشتباه است و با بررسی ساده می تواند این موضوع را فهمید و حتی در آمار روستاهای شهرستان که متغیر نمی باشد، ایراد به آن وارد است اما چرا سرپرست اداره بنیاد مسکن لاهیجان، در هفته دولت که درست زمان گزارش دهی دقیق مسئولان به مردم است، اقدام به ارائه اطلاعات غلط و اشتباه می‌کند؟ آیا باید بدنبال هدف خاصی از این اقدام بود؟

 

منابع این گزارش دهی از کجا تهیه می‌شود و آیا در بنیاد مسکن استان گیلان واقعا کسی صحت آمارها را بررسی نمی‌کند؟ آیا اطلاعاتی که به مقامات شهرستان و استان و کشور ارائه می‌شود نیز این‌گونه است؟ آیا اداره کل بنیاد مسکن گیلان تصمیمی ندارد تکلیف اداره بنیاد مسکن لاهیجان را که 11 ماه است با سرپرست اداره می شود را مشخص نماید؟

 

مدیرکل محترم بنیاد مسکن استان گیلان، بر اساس چه معیاری مدیران شهرستانی خود را انتخاب می کند؟ آیا وقت آن نرسیده که مدیرکل محترم بنیاد مسکن استان گیلان در کنار بازنگری در طرح هادی روستایی، یک بازنگری در انتخاب هاو انتصاب ها داشته باشد و مدیرانی را منصوب کند که حداقل توان ارائه گزارش دقیق در حوزه مدیریتی خود را دارا باشند؟

 

لازم است اداره کل بنیاد مسکن استان گیلان در این مورد پاسخگو باشد و به صورت شفاف علت‌ را بررسی کند و این پایگاه خبری نیز آمادگی انتشار جوابیه در این رابطه را دارد.

نظرات | 0 نظر
captcha