ندیمی مطرح کرد:

معافیت های احتمالی برای عبور از تحریم ها

معافیت های احتمالی برای عبور از تحریم ها
1397/5/14 |
17:48
شناسه خبر: 73015

ابوذر ندیمی با بیان اینکه آمریکا در بخش هایی از دارو و صنایعی که مصارف غیرنظامی دارند افزود: تمام طرف های برجام در حال حاضر از نظر تجاری مشکلاتی با دولت آمریکا پیدا کرده اند.

امکان دارد که وزارت خزانه‌داری آمریکا در این زمینه استثنائاتی را در نظر بگیرد که پس از بررسی مورد به مورد قراردادها از سوی دولت آمریکا اعلام شود. در واقع وزارت خزانه‌داری آمریکا با توجه به فعل و انفعالات بازار جهانی نفت کاهش مشخصی را برای هر یک از خریداران نفت ایران وضع خواهد کرد، به طوری که علاوه‌ بر لغو قرارداد خرید نفت آتی خود از ایران، باید میزان خرید نفت خود را نیز به‌تدریج کاهش دهند. هرچند در هفته های گذشته خریداران بزرگی همچون چین، هند و کره جنوبی اعلام کرده اند، نسبت به سیاست های تحریمی آمریکا بی توجه هستند و روند واردات نفت از ایران را ادامه می دهند، حتی گزارشات حاکی از آن است که هند در یک ماه اخیر 30 درصد از واردات نفت ایران را افزایش داده که می تواند حکایت از ذخیره سازی نفت تا پایان فرصت 180 روزه آمریکا به این کشور دارد. به عبارت دیگر کشورهای واردکننده نفت از ایران تنها یک راه کاهش واردات تولید دارد و توقف کامل آن یا ادامه روند قبل تحریم می تواند هزینه بالایی برای آن ها به همراه داشته باشد، چراکه در نگاه نخست جایگزینی نفت جدید در پالایشگاه ها نیازمند تغییرات ساختاری و فنی در تجهیزات پالایشگاه است و در مورد تداوم واردات نفت ایران نیز مشمول جریمه های تحریمی آمریکا خواهند شد و این مساله تنها راهکار کاهش واردات از ایران و توافق با دولت امریکا را پیش پای آن ها قرار داده است.

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اعلام اینکه تحریم های یک جانبه آمریکا با توجه به مقاومت سایر طرف های برجام ممکن است به نتیجه نرسد گفت: در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان با رویکرد آمریکا همسو نیستند، به همین دلیل در زمان تحریم ها، شرایطی برای شرکت های  چند ملیتی برای عبور از تحریم ها وجود دارد. چراکه تلاش کاخ سفید با وجود پیمان بین المللی برجام که خودش در آن حضور داشته ، قابل توجیه نیست، زیرا ایران نیز به تعهدات خود پایبند بوده است.

ابوذر ندیمی با بیان اینکه آمریکا در بخش هایی از دارو و صنایعی که مصارف غیرنظامی دارند و حتی برای شرکت های فعال در بخش صنعت نفت معافیت را اعمال خواهد کرد افزود: تمام طرف های برجام در حال حاضر از نظر تجاری مشکلاتی با دولت آمریکا پیدا کرده اند، برای نمونه به تازگی چینی ها در تجارت با آمریکا به چالش های خورده اند و حتی روسیه مشمول تحریم های از سوی دولت آمریکاست، به همین دلیل با در نظر گرفتن رویکرد گذشته این کشورها، روسیه، چین و هند بیشتر می توانند از تحریم ها عبور کنند و شرکت های کشورهای اروپایی به رهبری آلمان نیز برای کسب استقلال بیشتر می توانند از معافیت های تحریمی بهره مند شوند.

نظرات | 0 نظر
captcha