ندیمی: سهم دولت در اقتصاد از نظر آمار و ارقام بیشتر از 20 درصد نیست

ندیمی: سهم دولت در اقتصاد از نظر آمار و ارقام بیشتر از 20 درصد نیست
1397/5/1 |
14:48
شناسه خبر: 73010

مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: واقعیت این است که بخش خصوصی هم همچنان دولتی است و مستقل نیست و همه اینها تابع از سیاست هستند و همه سیاست در اختیار قوه مجریه نیست.

ابوذر ندیمی در مصاحبه با رادیو با اظهار به اینکه سهم دولت در اقتصاد از نظر آمار و ارقام بیشتر از 20 درصد نیست، گفت: بسیاری از مجامع، تصمیم سازی ها، منابع، نقدینگی ها و کثیری از نهاد ها و بنیاد ها و قرارگاه ها در اقتصاد نقش دارند.

وی با بیان اینکه تحمیل بودجه به برنامه یکی دیگر از مشکلات در اقتصاد کشور است، تصریح کرد: برنامه های ما بیشتر از اینکه دراز مدت و حتی میان مدت باشد کوتاه مدت و سنواتی است. برنامه داریم ولی بیشتر بودجه نقش آفرین است تا برنامه به تعبیر دیگر بودجه خودش را به برنامه تحمیل می کند.

مشاور سازمان برنامه و بودجه نوع نگاه کشور به دنیا را از دیگر عوامل دخیل در مشکلات دانست و گفت: در این 40 سال نگاه ما به دنیا بیش از اینکه تعامل فعال باشد بر اساس شرایط فکری، ارزشی، انقلابی، دینی و ملاحظات دیگر به گونه ای است که ما با دشمنان شناخته شده ای رو به رو بودیم و اکنون هم اضافه شده است یعنی اگر قبلا بیشتر غربی و عبری بود اکنون عربی هم شده است.

وی متذکر شد: واقعیت این است که بخش خصوصی هم همچنان دولتی است و مستقل نیست و همه اینها تابع از سیاست هستند و همه سیاست در اختیار قوه مجریه نیست.

ندیمی تصویب قانون سرمایه گذار خارجی را به منظور جذب سرمایه های خارج از کشور مفید برشمرد و گفت: باید برای استفاده از هزاران دلار میلیارد ایرانیان خارج از کشور قانون سرمایه گذار خارجی را تصویب کنیم.

وی پرداخت ارزش پول و نه سود پول از طریق بانک ها به سپرده گذاران را از دیگر راه های جذب سرمایه توسط بانک ها دانست و بیان داشت: می گویید 1500 هزار میلیارد تومان در دست بخش خصوصی است، بجای داد و فریاد ربا بیایید پول به ارزش امروز را با یک درصدی در تاریخی که می خواهد پول بازگردانده شود، ، بدهد و مدیریت هم با خود بانک ها باشد یعنی نمی خواهد 20 درصد سود به من دهید بلکه ارزش پول را بدهند.

نظرات | 0 نظر
captcha