ندیمی: حج یک هزینه فرهنگی است

ندیمی: حج یک هزینه فرهنگی است
1397/5/1 |
14:43
شناسه خبر: 73009

نماینده ادوار مجلس گفت: در زمینه مسافرت‌های اعتقادی و زیارتی باید متفاوت عمل شود و آن را بخشی از هزینه‌های فرهنگی بدانیم.

ابوذر ندیمی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با پایگاه اطلاع ر سانی حج گفت: در کشور هزینه های مختلفی داریم که حج یکی از بخش هایی است که می توان در چارچوب هزینه فرهنگی از آن نام برد؛ هزینه هایی که برای حجاج انجام می شود نباید در حوزه مسافرت، بلکه باید در کادر فرهنگی تعریف کرد.

مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور عنوان کرد: در زمینه مسافرتهای اعتقادی و زیارتی باید متفاوت عمل شود و آن را بخشی از هزینه های فرهنگی بدانیم و اینکه برخی اعلام می کنند با حضور در حج پول ایران به جیب عربها می رود؛ سخن درستی نیست؛ سفر حج هزینه های خاص خود مثل اسکان، غذا و پرواز را دارد و در سفر مردم به کشورهایی همچون تایلند و ترکیه و امارت نیز بخشی از هزینه ها برای خدماتی است که به مردم ارائه می شود.

ندیمی در پاسخ به این سوال که چرا در مورد سفر حج، با ایجاد هر شبهه ای برخی در حوزه تصمیم سازی نسبت به رفتن یا نرفتن به حج وارد عمل می شوند، گفت: این مسئله در اختیار مسئولان نیست، این امر در اختیار رهبر و ولی فقیه است و مسئول فرهنگی یا سیاسی نباید نسبت به این مسئله اظهارنظر داشته باشد.

مشاور سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور عنوان کرد: در امر حج تصمیمات کلان در اختیار رهبری است و رسانه ها نیز نمی توانند در این مسئله ورود پیدا کنند؛ رسانه فقط می تواند روشنگری کند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: حج تمتع یک عبادت واجب است و هر سال افرادی که استطاعت مالی برای این سفر معنوی دارند باید در این سفر شرکت کنند و بالتبع با سفرهای غیرضروری مثل سفرهای سیاحتی تفاوت بنیادین دارد.

نظرات | 0 نظر
captcha