ندیمی:

وجود مشکلات در حوزه تامین معیشت و ثبات قیمت ها/ دولت باید با مردم شفاف باشد

وجود مشکلات در حوزه تامین معیشت و ثبات قیمت ها/ دولت باید با مردم شفاف باشد
1397/5/1 |
14:23
شناسه خبر: 73006

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: گرچه در حوزه تامین معیشت و یا ثبات و حفظ قیمت ها مشکلاتی وجود دارد اما در این زمینه اقدام شده است که نتیجه بخشی آن بستگی به ملاحضات دیگر نیز دارد.

ابوذر ندیمی مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در مصاحبه با برنامه رویداد با بیان اینکه موضوع اقتصاد و معیشت مسئله اول کشور است به لحاظ انواع مشکلاتی که در حوزه تولید، صنعت و تجارت وجود دارد گفت: با این رویکرد دولت ها و علی الخصوص دولت آقای روحانی تلاش داشتند رویکرد تولید گرایانه داشته باشند و سیاست ها را در حوزه حمایت از تولید و ارزش پول ملی اجرایی کنند البته موانعی نیز وجود داشته است.

ندیمی ادامه داد: در حوزه واردات نزدیک به ۱۴۰۰ کالایی که مشابه آن در داخل تولید می شد ممنوعیت ورود پیدا کرد یا مبارزه با کاهش حجم قاچاق، حمایت پولی از واحدهای صنعتی، حمایت از تولید، اصلاح قوانین و تامین کالاهای واسطه ای و همینطور اصلاح قوانین در حوزه تنظیم بازار پولی و بهبود فضای کسب و کار از جمله رویکردهای دولت برای عبور از مشکلات موجود است.

وی به شاخص های اساسی مورد توجه دولت برای پشتیبانی از پول ملی اشاره کرد و گفت: در حوزه تامین تزریق ها باید از جهت تسهیلات و یارانه ها و.. باشد، در حوزه اجرایی باید کمی و کیفی از نظر تامین اقلام و خدمات و کالا در داخل و یا کاهش واردات و وابستگی به بیرون از مرزها باش، در حوزه اداری کشور نیز باید کالاهای ضروری و اساسی در دسترسی بیشتر مردم قرار گیرد.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه مطرح کرد: درست است که در ارزش پول ملی باتوجه به وابستگی نزدیک به صد و چند میلیارد دلار به خارج و مدیریت ارز توسط بیگانه و یا کاهش درآمد و.. مشکلات پیدا کردیم اما این گونه نیست که اصل دسترسی با مشکل روبرو شده باشد و این را هم باید گفت که گرچه در حوزه تامین معیشت و یا ثبات و حفظ قیمت ها مشکلاتی وجود دارد اما در این زمینه اقدام شده است که نتیجه بخشی آن بستگی به ملاحضات دیگر نیز دارد.

ندیمی درباره راهکارهای موجود برای تقویت پول ملی بیان کرد: در این راستا ما با چند گروه مواجه هستیم؛ یگ گروه خود ما مردم به عنوان مصرف کنندگان که طبیعتا ما به مسئولین خط می دهیم به این معنا که اگر نیازمان را از داخل تامین کنیم وابستگی ارزی مان به خارج کمتر می شود اما اگر دنبال برندهای خارجی باشیم وابستگی ارزی مان را زیاد خواهیم کرد.یک بخش نیز مربوط به خود حکومت است که حکومت باید یک دست باشد و همه با هم باشند از این جهت که در اصل تصمیم سازی و تصمیم گیری رویکردها و عملکردهایشان را به صورت واحد مدیریت کنند.

وی در ادامه این مطلب افزود: یک بخش نیز در رابطه مقتضیات است به این معنا که ما شاید در این چند ماهه شاید تا ماه آبان و آذر فشار زیادتری را از جانب اتحاد مثلث غربی- عربی-عبری داشته باشیم و طبیعی است که مردم بایستی قدری خویشتن داری کنند این درحالی است که ما وظیفه داریم در این حوزه اقتصاد اقدامات جدی را در کنار روشنگری ها داشته باشیم.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در خاتمه با بیان اینکه نتیجه بخشی برنامه های دولت ممکن است در طولانی مدت و یا در میان مدت باشد یادآور شد: در این راستا دولت وظیفه مند است به صورت آنلاین ملت ایران را در جریان سوءاستفاده های افراد از منابع ارزی و.. قرار دهد. البته این شفافیت از قبل باید وجود داشت چرا که حق مردم در جریان برخی امورات قرار بگیرند.

نظرات | 0 نظر
captcha