ندیمی: انتخاب یورو به جای دلار از سر ناچاری بود

ندیمی: انتخاب یورو به جای دلار از سر ناچاری بود
1397/3/27 |
16:05
شناسه خبر: 72996

مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه درباره تصمیم ارزی اخیر هیئت دولت درباره جایگزینی یورو به جای دلار عنوان کرد: انتخاب ارز خارجی و یا جایگزینی آن با چند انگاره مواجه است که اولین آن، انگاره نوسان است.

خبرگزاری ایکنا نوشت: در هفته‌های اخیر، افزایش سرسام‌آور قیمت برخی ارزها مخصوصا دلار، موجبات اختلال شدید در بازار ارز و همچنین برخی نارضایتی‌ها از عملکرد صرافی‌ها را فراهم کرد. چنین وضعیتی باعث واکنش دولت و تک نرخی کردن ارز و همچنین عدم ارائه ارز به صرافی‌ها تا اطلاع ثانوی شد. هیئت‌وزیران همچنین در جلسه روز چهارشنبه ۲۹ فروردین خود به ریاست رئیس‌جمهور، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی را موظف کرد یورو را به عنوان ارز مبنای گزارشگری و انتشار آمار، اطلاعات و داده‌های مالی خود مورد استفاده قرار دهند. همچنین بانک مرکزی موظف شد از تاریخ ابلاغ این مصوبه، نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند. تغییر مبالات ارزی از دلار به یورو برای مدت‎ها مطرح بوده و دولت‌ها بنا بر برخی ملاحظات در این زمینه احتیاط پیشه می‌کردند تا اینکه این اتفاق در روزهای اخیر رخ داد که البته ممکن است اقدامی مقطعی و کوتاه‎ مدت باشد.
ابوذر ندیمی، مشاور عالی رئیس سازمان برنامه و بودجه، در گفت‎وگو با ایکنا، درباره تصمیم ارزی اخیر هیئت دولت درباره جایگزینی یورو به جای دلار عنوان کرد: انتخاب ارز خارجی و یا جایگزینی آن با چند انگاره مواجه است که اولین آن، انگاره نوسان است. به طور طبیعی، ارزهای مختلف با نوساناتی مواجه هستند که هر اندازه نوسان ارز خارجی کمتر شود، این کشور اقتصاد به سامان‎تری دارد و گاه که چنین نوساناتی زیاد می‌شود، دولت‎ها دست به اقداماتی می‎زنند.
نقش مسائل سیاسی در تصمیمات ارزی
وی ادامه داد: اگر نرخ ارز، به میزان کمتری دچار نوسان شود، بدین معنی است که درآمد و هزینه مردم به خوبی مدیریت می‌شود. دومین انگاره، انگاره سیاسی است؛ چراکه ارز خارجی باعث تضعیف یا افزایش قدرت دارنده آن می‌شود و طبیعی است که این انتخاب، یک انتخاب سیاسی هم هست.
ندیمی اظهار کرد: از آنجا که آمریکا در زمینه ارزی، برای ما مشکلاتی را ایجاد کرده و می‌کند و در آینده هم خواهد کرد، مگر اینکه روابط ایران و آمریکا بهتر شود، بنابراین انتخاب یورو، هم به لحاظ کاهش نوسانات و هم مدیریت بر انتقال یا جلوگیری از انتقال ارز بود و به نظر می‌‎رسد که یک انتخاب ناگزیر بود و بیش از آنکه میل باشد، ضرورت در آن وجود داشت و به تعبیری دیگر، این انتخاب از سر ناچاری‎های اقتصادی و سیاسی و نوع روابط بین‌الملل بود.
کشورهای اصلی طرف معامله با ایران چه کسانی هستند؟
مشاور عالی رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که با توجه اینکه مهم‎ترین پول در معاملات جهانی، دلار است، آیا مشکلی برای روابط تجاری ما پیش نمی‌آید، تصریح کرد: مهم این است که طرف فروشنده کالا و خدمات، چه کشوری است و بیشتر معاملات با کدام ارز انجام می‎شود. ما با آمریکا روابط خاصی نداریم و بیشتر روابط ما یا با آسیا و یا با اروپاست و ارتباط چندانی با دارنده اصلی دلار نداریم که مشکل خاصی پدید بیاید.
این نماینده سابق مجلس درباره کشورهای اصلی دارای ارتباط تجاری با ایران گفت: ارتباط اصلی ما با کشورهایی همانند کره جنوبی، چین، ژاپن، اروپای غربی یا مانند آن است؛ بنابراین برای ما که در این دایره قرار داریم، نوسانات کمتر خواهد بود.
مشکلی برای مسافران پدید نمی‌آید
وی درباره مشکلاتی که ممکن است برای مسافران پدید بیاید نیز گفت: آنچه انتخاب شده، انتخاب پول ملی برای حکومت است و طبیعتا اشخاص ممکن است از ارزهای آن کشور استفاده کنند و مثلا کسی‌که به هندوستان می‎رود، نیازمند روپیه است و یا جای دیگر می‎رود نیازمند دلار یا سایر ارزهاست اما این اتفاق برای داد و ستدی است که دستگاه‌های حکومتی از لحاظ اصل دریافت و پرداخت در آن دارای سهم باشند.
ندیمی ادامه داد: به عنوان مثال چون تُجار با وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط هستند بنابراین با یورو کار می‌کنند اما مسافر چنین الزام‎هایی نخواهد داشت. با این اوصاف در مجموع زیان خاصی برای این اقدام دولت متصور نیستم چون ضرورت بوده که باعث این تصمیم شده است، بنابراین چانه زدن در مورد آن معنی ندارد.
مشاور عالی رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان گفت: سال‎هاست که مشکلاتی با آمریکا داریم و در نتیجه این مسائل هم پیش می‎آید و با سایر کشورهایی هم که قصد معامله داریم مشکل پیش می‎آید؛ به عنوان مثال همانگونه که در مورد فروش هواپیما به ایران مانع ایجاد می‎کنند در مورد دلار هم برای ما مانع ایجاد می‌کنند بنابراین همانگونه که عرض کردم این اقدام ما از سر ناچاری است.

نظرات | 0 نظر
captcha