رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان:

پروژه احداث راه آهن رشت-آستارا پیگیری می‌شود

پروژه احداث راه آهن رشت-آستارا پیگیری می‌شود
1397/1/28 |
14:50
شناسه خبر: 72978

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان گفت:‌ مدیران و نمایندگان استان گیلان باید پیگیری جهت ساخت و راه‌اندازی راه‌آهن رشت به آستارا را در اولویت کارهای خود قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت،‌ محمدعلی محمدی صبح امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت: مراحل ساخت‌ راه‌آهن رشت به قزوین به اتمام رسیده است و تأکید ویژه مدیران و نمایندگان استان گیلان از این پس باید پیگیری جهت احداث خط آهن رشت به انزلی و رشت به آستارا باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با اشاره به شعار حمایت از کالای ایرانی گفت:‌ مهمترین دغدغه مقام معظم رهبری از سال 90 تاکنون مسائل اقتصادی است و ایشان امسال نیز همانند هر ساله که حول محور موضوع اقتصاد مقاومتی عنوانی را برای شعار سال برمی‌گزینند شعار حمایت از کالای ایرانی را اعلام کردند.

محمدی با تأکید بر اینکه حمایت از کالای ایرانی به جنبه‌های مختلفی اشاره دارد افزود:‌ حمایت از کالای ایرانی تنها به معنی خرید کالای داخلی نیست بلکه قسمتی از این شعار استراتژیک به این موضوع اختصاص دارد و بخش اعظمی از آن به مباحثی همچون ارتقای تولید،‌ حمایت از تولیدکننده و اصلاح الگوی مصرف ‌و مباحث فرهنگی تأکید می‌کند.

وی به نقش تعیین کننده مجلس در تحقق بخشی به شعار حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و گفت:‌ قانونگذار می‌تواند با وضع قوانین راهگشا در مورد نظام بانکی،‌ نظام مالیاتی و یا گمرک مسیر لازم جهت حمایت از تولیدکننده داخلی را هموار کند؛ راهی که هم‌اکنون برای تولید ملی کشور با موانع بسیار متعدد و چالش‌های زیادی مواجه است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان‌ خاطرنشان کرد:‌ رفتار و برخورد شعارگونه با فرمایشات مقام معظم رهبری توسط مدیران و مسئولان باید کنار گذاشته ‌شود و باید با تدوین برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت و سپس پیاده‌سازی و اجرای آن‌ها برای تحقق هرچه بیشتر و بهتر شعار حمایت از کالای ایرانی در کشور گام‌ برداشت.

محمدی با تأکید بر اینکه حدود 4 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی می‌گذرد تصریح کرد:‌ اینکه پس از گذشت 4 سال باز هم مقام معظم رهبری شعار سال را حول محور اقتصاد تعیین و اعلام کرده‌اند در وهله نخست نشان از هوش برتر ایشان و در وهله دوم از اهمیت موضوع اقتصاد و تولید ملی در این برهه از زمان تأکید دارد.

وی عملکرد دستگاه‌ها در تحقق آرمان‌های ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری را برشمرد و گفت:‌ مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور در این سال‌ها با وجود اینکه به موفقیت‌های نسبی در سطوح مختلف نائل آمدند نتوانستند تاکنون برای رسیدن به ایده‌آل‌های مطرح شده توسط مقام معظم رهبری عملکرد چندان مطلوبی را از خود ارائه دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان خاطرنشان کرد:‌ البته در دو دولت یازدهم و دوازدهم پیشرفت‌های بسیار خوبی در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف اتفاق افتاد که از جمله آن‌ها می‌توان به رشد اقتصادی 4.4 دهمی در این سال‌ها اشاره کرد و این در حالی‌ است که ما روزی در این کشور با رشد منفی 6.7 دهمی مواجه بودیم.

محمدی با بیان اینکه فرآیند تولید ملی باید مبتنی بر دانش و فناوری باشد عنوان کرد:‌ باید با مدیریت کردن واردات کالاهای خارجی به داخل کشور،‌ صادرات‌محور کردن تولیدات داخلی،‌ حمایت از صنایع کوچک و فراهم آوردن بسترها و زیرساخت‌های مورد نیاز در حمایت از تولیدکنندگان و  رشد و ارتقای بیشتر محصولات داخلی گام برداریم.

وی یکی از وظایف مجلس را در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی خواند و تصریح کرد:‌ سطح و نوع روابط در حوزه‌های اقتصادی،‌ تجاری و فرهنگی‌ کشورمان با دیگر کشورها با نوع دیپلماسی مشخص می‌شود بنابراین تنها در چهارچوب این قواعد است که می‌توانیم واردات،‌ صادرات و دیگر مسائل اقتصادی کشور را طرح‌ریزی و اجرا کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اصلاح نظام بانکی را ضروری دانست و اظهار داشت:‌ نظام پولی و بانکی کشور با این روندی که در پیش گرفته‌اند نه‌تنها نمی‌توانند تأثیر مطلوبی در اقتصاد کشور ایجاد کنند بلکه با اعطای تسهیلاتی با نرخ سود 18 و یا 20 درصد ضربه‌های بسیار زیادی را نیز به تولیدکنندگان داخلی وارد آورده‌اند.

محمدی ضرورت‌های تغییر در نظام مالیاتی کشور را برشمرد و ابراز داشت:‌ در حال حاضر کارمندان دولت نخستین قشری هستند که مالیات از آنان اخذ ‌می‌شود این در حالی است که بسیاری از ثروتمندان و افراد دارای درآمدهای کلان به‌راحتی از دادن مالیات فرار می‌کنند و سیستم مالیاتی کشور آنطور که باید نمی‌تواند با آنان برخورد کند.

وی اصلاح نظام گمرکی و تقویت آن را از ضروریات بسیار مهم خواند و بیان داشت:‌ این روند بازبینی در نظام گمرکی کشور باید به گونه‌ای توسط قانونگذاران انجام و پیاده‌سازی شود تا هم جلو واردات بی‌رویه گرفته شود و هم اینکه به ایجاد انگیزه مثبت در برخی افراد سودجو و فرصت‌طلب جهت قاچاق کالاها به کشور منجر نشود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تصریح کرد:‌ باید فضا را به گونه‌ای برای بخش‌ خصوصی در کشور فراهم کنیم تا رغبت مورد انتظار در سرمایه‌گذاران این حوزه به نحو مطلوبی ایجاد شود زیرا مهمترین مسئله برای بهبود وضعیت تولید و حل معضل بیکاری در گرو اهمیت‌بخشی و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است.

محمدی خط‌مشی‌های اقتصادی ارائه شده در گیلان را بسیار مثبت و سازنده ارزیابی کرد و ‌بیان داشت:‌ حرکت در حول 5 محور محیط زیست،‌ صنایح تبدیلی،‌ کشاورزی،‌ صنعت و گردشگری برای توسعه گیلان در بخش‌های مختلف طرح‌ریزی شد و تاکنون حرکت‌های بسیار خوبی نیز در جهت تحقق هرکدام از آن‌ها برداشته شده است.

وی با بیان اینکه از لحاظ تاریخی استان گیلان یک استان کشاورزی است عنوان کرد:‌ گیلان تأمین‌کننده عمده برنج کشور است و در تولید سایر محصولات دیگر نظیر چای،‌ زیتون،‌ فندق،‌ گردو و انواع مرکبات نقش بسیار زیادی در تولید کشور به عهده دارد بنابراین باید در راستای تقویت بیشتر این بخش برنامه‌های خاصی را به اجرا برسانیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت:‌ گیلان با دارا بودن مواهب طبیعی و چشم‌نواز جایگاه بسیار ویژه‌ای در صنعت گردشگری کشور دارد و می‌توان با انجام سرمایه‌گذاری روی مزیت‌های بسیار خوبی که از آن برخوردار است آن را به یکی از مراکز اصلی تفریحی،‌ استراحت‌گاهی و گردشگری کشور تبدیل کرد.

محمدی ظرفیت‌های گیلان در مقوله صنعت را بسیار وسیع دانست و تصریح کرد:‌ با وجود کم لطفی‌های برخی که گیلان را تنها یک استان کشاورزی می‌دانند باید گفت با توجه به پیشینه تاریخی که‌ استان در صنایع تبدیلی،‌ نساجی و مواد شیمیایی دارد از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی برخوردار است.

وی به برنامه‌هایی که جهت احیاء روستاهای استان گیلان در حال اجرا هستند اشاره کرد و افزود:‌ به اعتقاد بنده تنها بخش کشاورزی مستعد ایجاد اشتغال در روستاهای استان گیلان نیست بلکه می‌توانیم با ایجاد مراکز و تأسیسات خدماتی و یا ورزشی بسترهای لازم جهت توسعه امر گردشگری و ایجاد اشتغال در سطح روستاها را فراهم کنیم.

نظرات | 0 نظر
captcha