به بهانه امضای نماینده لاهیجان و سیاهکل پای برگه سوال از رئیس جمهور!

آقای نماینده؛ کجای کارید؟!!

آقای نماینده؛ کجای کارید؟!!
1396/12/16 |
21:44
شناسه خبر: 72952

یادداشتی به قلم "حجت الله جوادپور"

در حالی که سوال نمایندگان از رییس جمهور با محوریت موضوع موسسات مالی و اعتباری و با امضای آقای وقف‌چی نماینده زنجان و حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر دیگر از نمایندگان در دستور کار مجلس و کمیسیون اقتصادی قرار گرفته بود، به علت آنکه مهلت زمانی رسیدگی به آن از بازه زمانی درنظر گرفته شده در قانون گذشته بود، از دستور کار مجلس خارج شد؛ سوال دوم از رییس‌جمهوری که ذوالنوری و چند نماینده دیگر متولی آن بودند، با 80 امضاء و در ۵ محور مختلف؛ اعم از بحث اقتصادی و معیشتی، موضوع اشتغال، همان بحث موسسات مالی و بانک‌ها و مسائل مربوط به بازار ارز تهیه شد و پس از بررسی، قرار شد برای طی روند قانونی خود به کمیسیون مربوطه ارجاع و مورد رسیدگی قرار گیرد. نکته جالب‌تر اینجاست که سوال دوم از روحانی، موضوعی شبیه به سوال اول از اوست و باز هم مربوط به مسائلی در محورهای اقتصاد، قاچاق، معیشت مردم، بیکاری و افزایش قیمت دلار است!!؟

دلیل طرح این سوال نیز توسط یکی از اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی یا همان نمایندگان منتقد روحانی بیان شده است!

جناب نیکفر!

شما که مدعی بودید باید از دولت برای رفع مشکلات حمایت کرد، چگونه پای طرح سوال در موضوعاتی را امضاء می کنید که موضوعاتی کلی و نامشخص هستند؛ در حالیکه در ماده ۲۱۲ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آمده است: «براساس اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی‌ که حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رییس جمهور سوال کنند، باید سوال یا سوالات خود را به طور صریح و روشن و مختصر، همگی امضا و به رییس ‌مجلس تسلیم نمایند؟!!

آیا می دانید تبیین و تحلیل و نیز پاسخگویی و جستن راههای برون رفت از این مشکلات که اکنون بسیاری از کارشناسان اقتصادی و دولتمردان را با خود درگیر کرده است، چقدر زمان می برد؟! اصلاً آیا پرسیدید که چرا موضوعات این سوالات روشن و مشخص نیستند و به نظر می‌رسد که راه طولانی برای اعلام وصول و مطرح شدن در مجلس داشته باشند!!

جناب نماینده!

آیا می دانید که سوال اول از رییس‌جمهور که اکنون بصورت نافرجام در مرحله کمیسیون مانده است، برای طرح در کمیسیون تخصصی چند ماه به درازا کشید، تا اینکه با جلب رضایت رییس مجلس مطرح شد؟!

 اما اکنون طرح سوال دومی درست مشابه سوال قبلی و بصورت کلی و مبهم مطرح شده و از همکنون مشخص است که چه سرنوشت مبهمی خواهد داشت!!!

آیا این وضعیت نشان از تشتت و سردرگمی طیف و جناح مورد علاقه شما ندارد؟ آیا جنابعالی اصولاً خط سیاسی مشخصی دارید؟ چرا تاکنون تحلیلی از مواضع طیف سیاسی خود به صورت شفاف با مردم و رسانه ها در میان نگذاشته اید؟ چرا به کمک دوستان جناحی خود، راهبردها یا پیشنهادهایی در زمینه حل مشکلات اقتصادی به دولت ارائه نمی کنید؟ چرا با طرح چنین سوالاتی به دنبال تحمیل فشارهای مضاعف به دولت دوازدهم هستید؟

آیا طیف سیاسی شما صرفاً دنبال این نیست که کار روحانی را سخت‌تر از آنچه هست کنند؟ وگرنه طرح چنین سوالاتی چه وجاهت یا ضرورتی دارد؟ آیا چاره جویی برای برون رفت از چنین مشکلاتی از وظایف اصلی نمایندگانی چون شما نیست که عمده اوقات تان را صرف سیر و محفل نشینی و دیدار و غیره می کنید؟

آیا وقتی آقای حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس‌جمهور در جلسه بسیار مفصلی که در کمیسیون اقتصادی با نمایندگان و آقایان کرباسیان، نهاوندیان و سیف برگزار کردند، شما سوالاتی از ایشان کردید و اقناع شدید یا خیر؟! چرا گزارشی از این مذاکرات منتشر نکردید؟ و اگر مواضع و دیدگاههای درستی داشتید، چرا بر آنها پافشاری نکردید؟!

آیا گزارشی را که رییس کمیسیون اقتصادی (بر اساس ماده ۲۱۲ آیین‌نامه داخلی مجلس) تهیه کرده خواندید و نظرتان را به مردم و رسانه ها اعلام کردید؟ چرا اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تا اینجای کار نظرشان را اعلام نکرده‌اند؟!

با وجود اینکه جنابعالی و دیگر همکاران نماینده سوال کننده از روحانی تلاش کردید که قانع نشدن خود از توضیحات را نشان دهید، آیا باز هم انتظار دارید که طرح سوال از رییس‌جمهور به صحن علنی برسد؟! قطعاً این بار زمان طولانی تری برای طرح این سوال طی خواهد شد!

جناب نیکفر!

شما هنوز به روابط بسیار حسنه و معقول رییس جمهور و مجلس از یک سو و پایگاه رای ویژه روحانی در میان نمایندگان مجلس پی نبرده اید که پای چنین طرح های خنثی و از پیش شکست خورده را امضاء می کنید!!

البته نیک می دانیم که شما به جناح و طیفی که با حمایت های آنان و نیز همفکر و همسو بودنتان با آنان به مجلس راه یافتید، مدیون و بدهکارید؛ لذا انتظار می رود که چنین طرح هایی را امضاء کنید!!

بارها گفته ام که متأسفانه شما به دلیل عدم تسلط به مسایل سیاسی و اقتصادی و نیز مسایل قانونگذاری مدام مرتکب اشتباهات و گاه قصورهایی می شوید و بجای فعالیت و مشارکت بیشتر در عرصه های اقتصادی و سیاسی عالی نظام و کسب اطلاعات و دانش لازم برای نقش آفرینی مطلوب و مفید برای مردم، مرتکب یک فرصت سوزی چهارساله می شوید!

جناب نیکفر؛ با توجه به مسایل و مشکلات کنونی کشور و حوزه نمایندگی تان، و نیز سمت و سوی مدیران و مسئولان عالی نظام جهت ایجاد وفاق جمعی برای حل مشکلات و بحران ها، شما با چنین عملکردی؛ کجای کارید؟!

 

حجت الله جوادپور

 

 

* هدف پایگاه خبری "زبان گویا"  گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست.

 

 

 

نظرات | 0 نظر
captcha