ندیمی: احتمال تغییر چند درصدی اعتبارات فرهنگی وجود دارد

ندیمی: احتمال تغییر چند درصدی اعتبارات فرهنگی وجود دارد
1396/12/13 |
12:27
شناسه خبر: 72950

برخی گمانه‌زنی‎ها حکایت از احتمال تغییرات چند درصدی در بودجه‌های بخش فرهنگی برای سال ۹۷ دارد اما نایب رئیس کمیسیون فرهنگی معتقد است که بعید است چنین تغییراتی در بودجه رخ دهد.

به گزارش ایکنا، بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ روز پنج‌شنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی پایان یافت ولی انتقادات به کاهش بودجه‎های فرهنگی همچنان ادامه دارد. در آخرین لحظات بررسی بودجه در صحن علنی مجلس، علی لاریجانی در واکنش به درخواست حجت‌الاسلام والمسلمین پژمانفر، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی برای طرح پیشنهادات فرهنگی، گفت: صحبتی با جناب آقای نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه شده تا در این زمینه تغییراتی ایجاد کرده و نگاه ویژه‌تری به بخش فرهنگ داشته باشند.
همچنین لازم به یادآوری است که لایحه بودجه سال ۹۷ برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شده و اکنون مجلس منتظر اظهار نظر شورای نگهبان در این زمینه است.
ابوذر ندیمی، مشاور عالی رئیس سازمان برنامه و بودجه، در گفت‌وگو با ایکنا درباره مکانیسم‌های تغییر در بودجه‌ دستگاه‌ها، پس از تصویب آن در مجلس اظهار کرد: طبق قوانین، مجلس اجازه جابه‌جایی‌ها و تخصیص‌ها را دارد؛ بنابراین در راستای تغییرات چند درصدی در بودجه که قانون اجازه داده است، می‌تواند حمایت از فرهنگ را عملی کند.
وی ادامه داد: مسئله مهم این است که نه تمام آنچه در ردیف بودجه هست، محقق می‌شود و نه همه آنچه که اختیار است؛ توضیح اینکه ما در ردیف بودجه، عددی را می‌گذاریم که این اعتبار مصوب است اما اینکه چقدر از آن تخصیص پیدا کند، به زمان و درآمد ارجاع پیدا خواهد کرد.
عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: دومین مسئله‌ای که باید به آن اشاره کنم این است که سازمان برنامه و بودجه هم همین اختیار برای تغییر ۵ یا ۱۰ درصدی یا کمتر و بیشتر در بودجه را دارد که براساس آن اختیارات می‌تواند موضوع را مدیریت کند؛ بنابراین احتمال تغییر در بودجه‌ بخش‌های مختلف، بعد از تصویب در مجلس وجود دارد.
مشاور عالی رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: البته هنوز نه بودجه تصویب شده و نه سال مالی شروع شده است اما اگر قرار بر اینکار باشد، بعد از تصویب نهایی بودجه و تأیید شورای نگهبان، ارجاع به رئیس‌جمهور و سپس ارجاع آن به سازمان برنامه و بودجه، طبیعی است که براساس درآمد ماهانه یا سنواتی، تلاش برای این اقدام صورت خواهد گرفت و زمان چنین اقدامی هم در اواسط سال است.
یادآور می‌شود حجت‌الاسلام والمسلمین نصر‌الله پژمانفر، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفت‌وگو با ایکنا، احتمال تغییر در بودجه‌های فرهنگی مصوب را بعید دانست و گفت: آنچه هم که در صحن علنی مطرح شد، بیشتر برای ممانعت از طرح پیشنهادات فرهنگی بود.

نظرات | 0 نظر
captcha