اختصاصی «زبان گویا»

گزارشی از برنامه مناظره شبکه یک سیما با حضور ابوذر ندیمی با موضوع اعطای تابعیت به متولدین مادر ایرانی و پدر غیر ایران

گزارشی از برنامه مناظره شبکه یک سیما  با حضور ابوذر ندیمی با موضوع اعطای تابعیت به متولدین مادر ایرانی و پدر غیر ایران
1396/12/13 |
11:27
شناسه خبر: 72941

در برنامه مناظره که روزهای جمعه درباره مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بصورت زنده از شبکه یک سیما پخش می شود،

در برنامه مناظره که روزهای جمعه در باره مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بصورت زنده از شبکه یک سیما پخش می شود، در جمعه اخیر(یازدهم اسفندماه) با حضور آقای ابوذر ندیمی، نماینده سه دروره مجلس شورای اسلامی و مشاور آقای دکتر محمدباقر نوبخت در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، و آقایان احمد میدری معاون وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، حسنعلی دلیگانی نماینده مجلس و ابوترابی نماینده مجلس برگزار شد. موضوع مناظره این هفته این بود:

«آیا موافقید به فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با مردان خارجی تابعیت داده شود؟»

فارغ از موضوع این برنامه مناظره، نگاه و رویکرد آقای ابوذر ندیمی با این مسئله از جهت تقنینی و اجرایی به دلیلی سوابق مدید ایشان در این هر دو حوزه از جهاتی قابل تأمل و حائز اهمیت است و می تواند مورد بهره برداری مدیران و مسئولین و نمایندگان مجلس قرار گیرد.

در ادامه به فرازهای مهم این مناظره و سخنان و نظرات آقای ابوذر ندیمی خواهیم پرداخت.

 

 

پرسش اصلی مجری برنامه در باره موضوع مناظره این بود که آیا شرکت کنندگان در مناظره نگاه موافق دارند یا مخالف؟ و در هر صورت دلایل و نظرات خود را بیان کنند.

ابوذر ندیمی ضمن اعلام موافقت خود با این مسئله آن را مشروط و منوط به اقدامات و اصلاحاتی دانست. ایشان در تبیین مسئله گفت: «ابتدا باید نکاتی را در باره نقش دولت و قانونگذار در این مسئله روشن کرد. باید دید که راهکارهای کنونی دولت برای هر مسئله چیست و یا قانونگذار برای هر موضوعی چه تعریفی دارد. در باره تعداد دقیق اتباع خارجی که در ایران هستند و یا جنسیت و نوع اقامت آنها و نیز مسایل حاشیه نشینی و مانند آن باید اطلاعات دقیقی داشته باشیم. در نهایت باید رویکرد در مورد اقامت بصورت قانونی تثبیت شده و پایدار باشد.

وی افزود: « از سوی دیگر از نظر جمعیتی، یعنی از نظر جذب سرمایه انسانی یا نخبگان باید در این مسئله موضوعیت و رویکردی پدید آید که آیا این مقوله ای معمولی است یا خیر؟ یا اینکه در حال حاضر از قوانین تمکین می شود یا قوانین دور زده می شوند؟ آیا قانونگذار منتظر می ماند تا خطایی رخ دهد، آنگاه قانون وضع کند؛ یا قانون را برای پیشگیری از وقوع خطا یا جرم از پیش ایجاد کرده است؟ همچنین نکته مهم دیگر این است که در حال حاضر با توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور این مسئله یک هنجار محسوب می شود یا خیر؟ و نکته دیگر اینکه آیا طرح این مسئله از جهت عاطفی و انسانی است، یا یک مسئله حکومتی است؟ باید همه این موارد به درستی تبیین و تحلیل شوند.

مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سوال که «با توجه به قوانین موجود، آیا تفاوتی بین زن و مرد هست که بخواهیم در مورد زنان نیز قوانینی داشته باشیم؟» گفت: «ما داریم در باره چند میلیون انسان حرف می زنیم و در این میان هم حضور قانونی در کشور داریم و هم حضور غیرقانونی؛ زیرا ما علاوه بر مسئله قاچاق کالا، قاچاق انسان هم داریم! با موارد قانونی باید چکار کرد؟ این در حالی است که می توانیم بسیاری از مسایل را با مسئله اقامت حل کنیم؛ لذا در مورد زنان، طبق قانون،  همان مسئله انتساب فرزندان به مادر ایرانی برای ما کافی است. همچنین نباید مسایل امنیتی و حاکمیتی و نیز بار مالی این مسئله را از نظر دور داشت.»

مجری مناظره پرسید: «بار مالی این طرح چیست؟» هر یک از شرکت کنندگان مطلبی گفتند. ندیمی در توضیح نهایی مسئله گفت: «این مسئله پیچیدگی چندانی ندارد! ما بسیاری ردیف ها در بودجه داشته ایم که قانونی نداشته اند و برای آنها حکم تبصره ای نوشته اند و در ردیف ها گذاشته اند. اما چیزهایی هم در قانون وجود دارد که باید به آنها توجه شود. مانند نفقه که بر عهده مرد گذاشته شده که باید مشخص شود. حال اینکه پدر آن فرزند باید تابعیت بگیرد، یک مسئله است، اما برای فرزند تعریف دیگری وجود دارد. به هرحال باید ببینیم که آثار قانون در این قضیه چگونه خواهد بود و نیز جایگاه زنان در این قضیه چیست؟

وی افزود: «ما می توانیم قانون را چنان اصلاح کنیم که همه این مسایل را در بر بگیرد. این وظیفه دستگاه اجرایی است که پاسخ دهد لایحه نوشته شده در این مسئله و موضوعات آن چه رویکردی دارد.»

مشاور دکتر نوبخت همچنین گفت: «این بحث در مورد افرادی است که: اولاً: در ایران به دنیا آمده اند؛ ثانیاً از مادر ایرانی متولد شده اند؛ ثالثاً چون اینجا به دنیا آمده اند، بر اساس قانون موجود پس از 18 سالگی از حقوقی برخوردار خواهند شد؛ رابعاً چون از مادری ایرانی هستند نیز از حقوقی برخوردار خواهند شد. حال تکلیف اینان چیست؟ روشن است؛ باید حتماً شناسنامه ای داشته باشند؛ اما در باره ی محرومیت های آنان باید در قانون بحث شود.»

در ادامه مناظره ، مجری برنامه سوالی را از آقای ندیمی پرسید که توسط یکی از بینندگان برنامه از ایشان پرسیده شده بود، مبنی بر اینکه: « شما زمانی که در مجلس بودید طرح دقیقی در باره این مسئله ندادید، اما اکنون می گویید بصورت مشروط موافقم. آیا این حرفها برای جلب آراء در دوره بعدی انتخابات نیست؟!»

ابوذر ندیمی در پاسخ گفت: «ظاهراً سوال کننده محترم مشروح سخنان بنده در آن زمان را مطالعه نکردند! آن زمان بنده بصورت مفصل در مورد محتوای مسئله بحث کردم؛ یعنی گفتم محتوای این موضوع شامل چهار مسئله: تابعیت، اقامت، تقنین و اجراء است. باید در هر کدام از این مسایل به تفکیک و جداگانه وارد شد. با مسئله اقامت مشکل ما حل می شود. با دادن تابعیت محدودیت هایی برای آنها وجود خواهد داشت. در مورد متولدین هم داستان همین گونه است.»

وی در ادامه گفت: « در مجلس قبل این استدلال را کردم که دولت باید بتواند از نظر اقتصادی و اجتماعی تأمین مالی و سایر حمایت ها را انجام دهد و با روشن کردن این مسایل از ایجاد انتظارات بیهوده ممانعت کند.

ضمناً باید توجه داشت که در کشورهای دیگر دنیا هم یک دیدگاه واحد در این مسئله وجود ندارد. مسایل زیادی چون داشتن تمکن مالی و مسکن، داشتن صلاحیت های لازم، برخورداری از امکانات و رفاه لازم و غیره مطرح می شود.

در مجموع اکنون نیز مانند گذشته معتقدم باید بر اساس مقدمات و شروطی این مسئله حل شود و در این زمینه تابعیت بر اقامت اولویت دارد.»

ابوذر ندیمی نماینده اداوار مجلس در پاسخ به یکی از حاضران در مناظره که پرسید: «با توجه به قوانین موجود چرا هنوز در این مسئله مشکل داریم؟» گفت: «باید دید که آیا مشکل از ناحیه تقنینی است و یا ناشی از اجراء!؟ و اینکه چرا برخی قوانین اجراء نمی شود، باید از آن وزیر یا مسئول مربوطه پرسید شما چرا اجراء نمی کنید؟! اگر مسئولی بگوید من تفسیرم در این مسئله چنین و چنان است، باید گفت تفسیر قانون بر عهده مجلس و شورای نگهبان است! و اگر گفت با موانعی روبرو هستیم، باید آن موانع را شناسایی و برطرف کرد. بر اساس قوانین کنونی، آن دسته از افرادی که ورودشان قانونی است و ازدواجشان به اطلاع دستگاه ذیربط رسیده، در همین قانون بر اساس شروطی از حقوقی قانونی برخوردار می شوند. ضمن اینکه معتقدم «اقامت» بسیاری مسایل را حل می کند.»

 

 

 

نکته:

با توجه به اینکه آمار نظر سنجی برنامه از بینندگان در باره پرسش مناظره، یعنی موافق یا مخالف بودن، نزدیک به هم و تقریباً یکسان بود، نشان می دهد که رویکرد و نگاه آقای ابوذر ندیمی به این مسئله به واقعیات نزدیکتر بوده و بر خلاف دیگران که نظر قاطع موافق و یا مخالف داشتند، ایشان با تبیین و تحلیل ابعاد مختلف مسئله و موضع موافقت مشروط نشان داد که نگرش ایشان می تواند مطابق یا نزدیک به واقعیات کشور باشد و بعنوان یک نگرش راهبردی مورد بهره برداری قانونگذاران و مسئولان نظام اسلامی قرار گیرد.

این نشان می دهد که توانمندی و نگرش جامع ایشان در مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، نتیجه ی  نزدیک به چهاردهه کسب دانش، مهارت و تجربه وی در عرصه قانونگذاری، اجرا، برنامه ریزی و مشاوره در سطوح  عالیه نظام است.

امیدواریم مسئولین و پژوهشگران و رسانه های کشور از ظرفیت های ایشان بیش از پیش بهره مند شوند.

علاقمندان می توانند مشروح مناظره را در لینک زیر مشاهده نمایند.

مناظرهTv1.ir/portal/iribpramsinfo/

 

نظرات | 0 نظر
captcha