پروژه احداث مصلای لاهیجان و چند ابهام و پرسش!

پروژه احداث مصلای لاهیجان و چند ابهام و پرسش!
1396/12/10 |
09:08
شناسه خبر: 72940

یادداشتی به قلم "حجت الله جوادپور"

داستان پروژه‌های عمرانی ناموفق، نیمه کاره و رها شده در لاهیجان و سیاهکل از مسایلی هستند که البته از دید و داوری مردم و اهالی رسانه و فعالان سیاسی اجتماعی پنهان نیست و همواره پرسشها و ابهاماتی را پیش روی همگان می گذارد.

یکی از پروژه هایی که پس از انجام مراحل مقدماتی مانند تهیه ملک و ترسیم نقشه و تخصیص اعتبار، پس از اعلام عمومی و حتی نصب بنر اطلاعیه ساخت آن به همراه نقشه در شهر و البته همان مراسم نمادین کلنگ زنی، احداث و تکمیل آن پس از گذشت 6 سال به فراموشی سپرده شده است، مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان است!

یکی از مطالبات مردم لاهیجان در طی سالهای پس از انقلاب، تأسیس مصلّایی برای اقامه نماز جمعه و برگزاری برخی مناسبت های مذهبی و اجتماعی بود تا همگان بتوانند با مصونیت از گرما و سرما و سایر معضلات محیطی و نیز با برخورداری از امکانات مناسب از مزایای آن بهره مند شوند. البته در این میان برخی هم با اغراض سیاسی نوک پیکان حمله در انتقاد از نداشتن مصلّا را متوجه نماینده ی وقت کرده بودند و مدام  با جوسازی رسانه ای و ایجاد هیاهو و انتشار تیترهایی چون «نماز جمعه زیر آفتاب سوزان و روی آسفالت داغ!»، « و «برگذاری نماز توسط روزه داران در گرمای 35 درجه!»، «کمبود امکانات مذهبی لاهیجان!» و «سردرگمی مردم لاهیجان برای برپایی نماز جمعه!» موجب تحریک و تشویش اذهان مردم علیه رقیب سیاسی خود می شدند!

اما در پی تقاضای مصرانه ی مردم متدین لاهیجان و نیز امام جمعه وقت، آقای ابوذر ندیمی این درخواست عمومی را در اولویت های کاری خود قرار داد و با برگزاری نشست هایی با متولیان مذهبی شهر و صاحب نظران، بصورت مجدانه و پیگیرانه به دنبال اجرایی کردن این طرح شدکه شامل طی مراحل زیر بود:

1.  درخواست کتبی نماینده وقت لاهیجان و سیاهکل از وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر واگذاری زمین اداره نوغان جهت احداث مصلای لاهیجان در خرداد ماه سال 1391.

2. دستور مدیر کل وزارت جهاد کشاورزی به معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی در تاریخ 31/3/1391 مبنی بر مساعدت در واگذاری زمین مذکور مبنی بر دستور وزیر محترم بر هامش نامه درخواست آقای ابوذر ندیمی.

3. پیگیری دستور وزیر محترم جهت واگذاری زمین مذکور توسط نماینده لاهیجان و سیاهکل در تاریخ 15/8/1391.

4.  درخواست معاون حقوقی و امور مجلس از معاون بودجه (به تاریخ 7/5/91) در خصوص رسیدگی و اقدام در زمینه نامه آقای ندیمی در خصوص احداث مصلای لاهیجان در تاریخ 27/4/1391.

5. درخواست کتبی نماینده لاهیجان و سیاهکل از ......مبنی بر واگذاری زمین مذکور جهت احداث مصلای لاهیجان در تاریخ 28/8/؛ و صدور دستور بررسی و اقدام لازم توسط..........

6.  درخواست کتبی آقای ابوذر ندیمی از ............. در خصوص ارائه رهنمودهای لازم جهت انجام پروژه مصلای لاهیجان در اسفندماه 1391 به هیأت عامل

7. درخواست کتبی آقای ندیمی از ...... مبنی بر کمک مالی به ساخت مصلای لاهیجان در اسفند 1391 و صدور دستور ...جهت مساعدت مالی.

8. درخواست کتبی آقای ندیمی از آقای طیب نیا مبنی بر واگذاری 12000 متر مربع زمین برای ساخت مصلی بصورت رایگان و صدور دستور موافقت توسط ایشان.

9. درخواست تخصیص اعتبار جهت ساخت مصلای لاهیجان از رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، حسب درخواست نماینده لاهیجان و سیاهکل.

10 . با پیگیری های آقای ابوذر ندیمی نماینده وقت مردم لاهیجان و سیاهکل، اعتبار اولیه 3 میلیارد ریالی برای این مصلی دریافت شد که این مبلغ در حساب کوتاه مدت یکی از موسسات مالی و اعتباری لاهیجان به نام مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان واریز شد. لازم به ذکر است که طی مدت قرار گرفتن این مبلغ در حساب بانکی موسسه مالی اعتباری، سود بانکی حاصل از این سپرده گزاری، جهت انجام امور دفتر امام جمعه هزینه می گردد!

(با این توضیح که برای ساخت این مصلا 40 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده بود که برای راه‌اندازی فاز نخست آن 10 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز بود.)

11. با آغاز عملیات اجرایی، مدت زمانی برای صدور اسناد رسمی زمین مذکور به نام مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان، تشکیل هیأت اجرایی، آزمایش خاک، عملیات نقشه برداری و تأیید آن، صرف شد.

 

پرسش ها و ابهامات!!

1. اکنون که 6سال از آغاز عملیات اجرایی و مراسم کلنگ زنی مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان می گذرد، همچنان شاهد زمینی خالی از هرگونه بنایی به نام مصلّا هستیم که گاه برای اغراض و اهداف دیگری از زمین بایر آن استفاده می شود!

2. اینک پرسشی که برای همگان مطرح است این است که چرا آن همه تب و تاب و شوق و مطالبه برای ساختن مصلا در لاهیجان اینچنین فروکش کرد و با بی اعتنایی مدیران و مسئولان شهری مواجه شد؟!!

3. آیا مشکل اصلی تحقق این خواست مردم لاهیجان، فقدان یا کمبود بودجه است، یا ضعف و نارسایی متعدد و یا عوامل دیگری است که مردم از آن بی خبرند؟!!

4. وقتی مراحل ابتدایی و مهم و اساسی تأمین زمین و بودجه ی اولیه این پروژه، اقدامات مستمر و پیگیرانه توسط نماینده ی وقت لاهیجان و سیاهکل با موفقیت طی شد، چرا در فرآیند ساخت و تکمیل، با رکود و توقفی چند ساله مواجه شد؟!  چرا مسئولین و متولیان امر و نماینده فعلی شهر نسبت به توقف این پروژه اقدام و واکنش مناسبی از خود نشان نمی دهند و با بی تفاوتی و سکوتی معنادار این مهم را به محاق فراموشی سپرده اند؟!

5. چرا آن رسانه محلی و جماعتی که زمانی برای نداشتن مصلّا(یا به این بهانه!) و دشواری های نمازگزاران، گریبان چاک می کردند و فریاد وااسلاما سر میدانند و نماینده شهر را متهم به قصور و بی توجهی می کردند، اکنون در مواجهه با تأخیر 6 ساله ساخت مصلا و بلا تکلیفی مردم و نمازگزاران، چنین آرام و خاموش از کنار این وضعیت فشل و ناکارآمد می گذرند و دیگر به نماینده شهر و متولیان مذهبی و عمرانی آن اعتراضی نمی کنند؟!!!

6. بودجه دریافت شده برای ساخت مصلای لاهیجان که در حساب موسسه ای مالی قرار گرفته، با کدام مجوز شرعی و قانونی دروضعیت راکد قرار گرفته، سود حاصل از آن با چه ساز و کاری و بر مبنای کدام مجوز قانونی برداشت شده و صرف چه کارهایی می شود؟ ذیحسابی این حساب کیست؟ کدام کنترل و نظارت و توسط چه نهاد یا چه کسی بر دخل و خرج سود این حساب إعمال می شود؟!! به عبارت دیگر سرنوشت این نقدیندگی چه شد؟

7. این پروژه قرار است تا کی متوقف و بی تکلیف باقی بماند؟ مسئول پیگیری تداوم این پروژه، أعم از پیگیری و نظارت بر مراحل ساخت و تأمین بودجه مورد نیازکیست؟ چرا نماینده شهر یا متولیان مذهبی و عمرانی شهر نسبت به این مطالبه برحق مردم و مخدوش شدن حق الناس اعتراض یا واکنشی مسئولانه نشان نمی دهند؟! چه کسی باید در باره این خسارت و رکود و بلاتکلیفی پاسخگو باشد؟

 8. چرا باید زمان ساخت این پروژه این‌قدر طولانی شود؟ آیا مردم حق ندارند به این گمان وقوف یابند که شاید سود اقتصادی ناشی از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و بازارچه‌های فصلی در این مکان برای برخی، از جاذبه عمرانی، مذهبی و رفاهی و اقتصادی یک مصلا بیشتر است؟!!!

و..........

اما همه ی کسانی که روزگاری نداشتن مصلا را مستمسکی برای تسویه حسابهای جناحی و فردی یا قدرت طلبی و سهم خواهی کرده بودند، باید بدانند که ماجرای هیاهوهای آنها و از سوی دیگر، تحقق اقدامات و پیگیری های مجدّانه نماینده وقت و افتتاح این پروژه، هیچگاه از اذهان عمومی پاک نخواهد شد؛ چنانچه همه ی اسناد و شواهد این واقعیت را گواهی می دهند! و نیز همگان شاهد همه ی ضعف ها و قصور عمدی یا سهوی متولیان امر از جمله آنان که خود را مردمی و ولایت مدار و صادق می نمایند هستند!!

این ماجرا، نمونه ای از مدیریت ناکارآمد و ضعیف برخی از مدعیان در زمینه ی پروژه ها و اقدامات عمرانی و توسعه ای شهر ماست که خود گواهی روشن و آشکار از دلایل عدم رشد و توسعه پایدار شهری است!

آیا کسی به پرسش ها و ابهامات مردم لاهیجان پاسخ خواهد گفت؟ آیا کسی به رفع مشکلاتی این چنین همت خواهد گمارد؟

 

 

 

 

 

 

 

 

  • مطلب مرتبط :

 

سخنی با دکتر سالاری، استاندار محترم گیلان/
نظرات | 0 نظر
captcha