سخنی با دکتر سالاری، استاندار محترم گیلان؛

سرنوشت احداث مصلای لاهیجان همچنان در ابهام/ آیا بار دیگر لاهیجان و سیاهکل به‌ عنوان پرچم‌دار ناموفقی پروژه‌های عمرانی شده است؟

سرنوشت احداث مصلای لاهیجان همچنان در ابهام/ آیا بار دیگر لاهیجان و سیاهکل به‌ عنوان پرچم‌دار ناموفقی پروژه‌های عمرانی شده است؟
1397/7/15 |
12:10
شناسه خبر: 72938

مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان با اهدای زمینی بالغ بر 22 هزار متر مربع از سوی شرکت پرورش کرم ابریشم در لاهیجان همزمان با دهه فجر سال 91 آغاز شد و اما در دو سال اخیر به فراموشی مطلق سپرده شد!

به گزارش "زبان گویا" آغاز عملیات اجرایی و مراسم کلنگ زنی مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان با اهدای زمینی بالغ بر 22 هزار متر مربع از سوی شرکت پرورش کرم ابریشم در میدان انتظام لاهیجان و جنب ستاد فرماندهی نیروی انتظامی لاهیجان و همزمان با دهه فجر سال 91 آغاز شد.

 

برای ساخت این مصلا 40 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده بود که برای راه‌اندازی فاز نخست آن 10 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز بود.

 

 

بعد از آغاز عملیات اجرایی، مدت زمانی برای صدور اسناد رسمی زمین مذکور به نام مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان، تشکیل هیأت اجرایی، آزمایش خاک، عملیات نقشه برداری و تأیید آن، صرف شد.

 

در طول این مدت با پیگیری های نماینده وقت مردم لاهیجان و سیاهکل (ابوذر ندیمی) اعتبار اولیه 3 میلیارد ریالی برای این مصلی دریافت شد که این مبلغ در حساب کوتاه مدت یکی از موسسات مالی و اعتباری لاهیجان به نام مصلای نبی اکرم (ص) لاهیجان واریز شد. گفتنی است سود بانکی حاصل از این سپرده گزاری نیز برای انجام امور دفتر امام جمعه هزینه می گردد.

 

سال‌هاست در عبور از یکی اصلی‌ترین معابر شهر لاهیجان، چشم‌هایمان به دیدن پس‌زمینه‌ای از زمین خالی به نام مصلای لاهیجان عادت کرده است.

گاهی برپایی نمایشگاه مانند تابلویی ثابت فصلی، چنان در نظرمان کهنه شده‌اند که شاید روزی از دیدن بنای تکمیل شده مصلا، دچار چندگانگی ذهنی و تعجب شویم.

مصلای لاهیجان چند وقتی هست که با چندین غول عظیم کمبود بودجه و نارسایی مدیریتی و بلاتکلیفی‌های متعدد دست‌به‌گریبان است.

این پروژه عمرانی که بیش از 5 سال از تاریخ آغازش می‌گذرد، همچنان سرنوشت مبهمش را نظاره‌گر است. همان‌گونه که در تمام این سال‌ها شاهد اتفاقات و حواشی‌های آن بوده است؛ از فراموش‌شدن اهداف اولیه شکل‌گیری‌اش رنج می‌برد.

این مصلا، میراثی گرانبها برای اماکن مذهبی شهرستان لاهیجان است که قطعا خواسته بحق ائمه جمعه وقت و فعلی لاهیجان (حجج الاسلام آقایان رنجبر، صرفی پور، عبدالله زاده و صدیق) که از ابتدای شکل گیری این پروژه تاکنون نقش داشتند، است.

سخن از پروژه مصلای نبی اکرم (ص) با انگیزه‌های بسیار، مملو از شور و هیجان در سال‌های اولیه دهه 90 آغاز شد و در این مدت یک رسانه محلی دائماً و مداوماً با جوسازی رسانه ای و با انتشار تیتر هایی چون "نماز جمعه لاهیجان زیر آفتاب سوزان و روی آسفالت داغ" و "برپایی نماز روزه داران در گرمای 35 درجه" و "کمبود امکانات مذهبی لاهیجان" و "سردرگمی مردم لاهیجان برای برپایی نماز جمعه در ماه رمضان" موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم کردند. اما همین رسانه در دو سال اخیر ودر گرمال 40 درجه تابستان 96 هم حتی اشاره کوچکی به موضوع ساخت مصلی نداشت که خود گویای سلامت نفس و وجدان بیدار عوامل این رسانه است!

 عوامل پشت پرده این رسانه های محلی باید آگاه باشند که مردم با گذشت سال‌ها، سؤالاتشان را فراموش نخواهند کرد. آنها هنوز هم آگاه‌اند که برگزاری نمازهای جمعه در گرما و سرما و شرایطی گاه بسیار دشوار حقشان نیست. هنوز هم در دلشان تکرار می‌کنند چگونه می‌شود که محل احداث مصلا، حال محل برگزاری نمایشگاه‌های متفرقه شده است. مردم به خاطر می‌سپارند مسئولان امر بارها و بارها احداث این پروژه را منوط به اختصاص بودجه‌های مازاد دانسته‌اند. مردم حتی فراموش نمی‌کنند ناکارآمدی ها و ناتوانی ها یکی از دلایلی بوده که باعث فراموشی این پروژه شده است، اما درمانده از جست‌وجوی متولی اصلی پروژه، حتی نمی‌دانند اعتراض خود را به کجا ببرند.

مردم می‌خواهند بدانند به‌راستی چرا مصلای نبی اکرم (ص) به این روز افتاده است؟ چرا باید زمان ساخت این پروژه این‌قدر طولانی شود؟ مگر نه آنکه اگر موضوع، ساخت پروژه مسکونی توسط انبوه سازان بود، نهایت زمانِ طول‌کشیدنِ فرایندِ اجرایِ آن در یک سال خلاصه می‌شد؟ البته هرچه لوکس‌تر، در زمانِ کمتر!

 

شاید جاذبه تجاری و اقتصادی مصلای لاهیجان آن‌قدر ضعیف بوده که حتی در برابر سود اقتصادی برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و بازارچه‌های فصلی سر خم کرده و مغلوبشان شده است.

مردم فراموش نخواهند کرد، اما چرا مسئولان که خود را خدمتگزاران خلق‌الله می‌دانند فراموش کرده‌اند؟ گویی بار دیگر لاهیجان و سیاهکل به‌ عنوان پرچم‌دار ناموفقی پروژه‌های عمرانی شده است.

 

تصاویری از اقدامات، جلسات و مکاتبات نماینده وقت لاهیجان و سیاهکل (ابوذر ندیمی)

در مجلس به جهت شکل گیری و احداث و تأمین مالی و اختصاص زمین

بمنظور احداث مصلای بزرگ نبی اکرم (ص) لاهیجان

 

نظرات | 0 نظر
captcha