«نارسایی» در بودجه، «ناتوانی» در استیفای حق، «عدم پیگیری» یا ...؟

آقای وزیر محترم راه و شهرسازی، دو سال از وعده افتتاح بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان گذشت اما همچنان کارگران مشغول به کارند!

آقای وزیر محترم راه و شهرسازی، دو سال از وعده افتتاح بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان گذشت اما همچنان کارگران مشغول به کارند!
1397/7/15 |
12:11
شناسه خبر: 72932

بیمارستان دکتر پیروز، 17 هزار و 123 متر مربع زیربنا دارد و در سه طبقه در دست ساخت است که مجموع اعتبار پیش بینی شده برای ساخت بیمارستان پیروز 42 میلیارد تومان می باشد و ساخت آن از سال 88 آغاز شده است.

به گزارش "زبان گویا" این مرکز درمانی 17 هزار و 123 متر مربع زیربنا دارد و در سه طبقه در دست ساخت است. زمین بیمارستان در حال تاسیس، توسط دکتر پیروز (یکی از چشم پزشکان معروف کشور و اهل لاهیجان) اهدا شده است و قرار است بخشی از اراضی اطراف بیمارستان نیز برای برنامه های آینده خریداری و در اختیار این بیمارستان قرار گیرد.

ساخت این بیمارستان از سال 88  آغاز شده است و مجموع اعتبار پیش بینی شده برای ساخت این بیمارستان را 42 میلیارد تومان عنوان شده است.

بیمارستان دکتر پیروز از نوع جنرال (عمومی) است و دارای درمانگاه، اورژانس، CCU و ICU، آزمایشگاه‌، اتاق عمل، جراحی، داخلی، زنان و زایمان و کودکان و بخش مراقبت ویژه خواهد بود .

گفتنی است دکتر محمد صادق پیروز که بیمارستان به نامش نامگذاری شده است از مفاخر لاهیجان و متخصص چشم پزشکی در سال ۱۳۰۲ در این شهر متولد شد. دبستان و دبیرستان را در شهرهای لاهیجان و رشت به اتمام رساند. تحصیلات دانشگاهی را در سال ۱۳۱۹ بدنبال پذیرفته شدن در آزمون ورودی دانشکده پزشکی تهران شروع کرد و در سال ۱۳۳۷ با مدرک تخصصی چشم پزشکی به پایان رساند. دکتر پیروز در سال ۱۳۶۷ پس از ۳۷ سال و ۸ ماه کار علمی و آموزشی در بیمارستان فارابی دانشگاه تهران با تقاضای خود بازنشسته شد.

در فاصله 1 ما تا پایان سال 96، وعده معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص زمان افتتاح پروژه مذکور را یادآورری می کنیم، محمد جعفر علیزاده در جریان بازدید از بیمارستان در تاریخ 27 فروردین 1395 اعلام کرد: بیمارستان پیروز لاهیجان امسال (یعنی سال 95) به بهره برداری می رسد (لینک خبر)، اما نه تنها این پروژه به بهره برداری نرسید، بلکه امروز یعنی 27 بهمن 96، کارگران در این پروژه همچنان مشغول به کار هستند.

در آن روز و به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، پروژه دارای پیشرفت 82 درصدی بود، حال سوال این است که آیا 2 سال فرصت کمی برای تکمیل 18 درصد نهایی پروژه است؟

در این رابطه باید از مسئولان پرسید که کدام گزینه از دلایل اصلی این اتفاق است: «نارسایی» در بودجه، «ناتوانی» در استیفای حق، «عدم پیگیری» پروژه ها یا ... !؟

 

 

گوشه ای از اقدامات ابوذر ندیمی (نماینده ادوار مجلس از حوزه لاهیجان و سیاهکل) در خصوص تکمیل و راه اندازی بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان:

 

 

در پایان توجه شما را به این یادداشت به قلم "حسین اقدامی" جلب می کنیم:

ویروس تعلیق در پروژه‌های عمرانی لاهیجان و سیاهکل !

در دنیای امروز توسعه زیرساخت های عمرانی یکی از مهمترین مولفه های توسعه یافتگی در هر کشوری محسوب می شود.چرا که اصولا بخش های عمرانی بستری اولیه برای شکل گیری پیشرفت دربخش های دیگر هستند.اما توسعه عمرانی ارتباط مستقیمی با چگونگی تخصیص ومدیریت بودجه به این بخش دارد.

درسال‌های اخیر بسیاری از طرح‌های عمرانی کشور به دلیل اختصاص نیافتن اعتبارات لازم در رکودی چندساله مانده اند و یا  روند تکمیل آنها در بازه زمانی طولانی رخ داده است.ازسوی دیگر بنا به نظر کارشناسان با توجه به رشد جمعیتی کشور و نیاز روزافزون به توسعه زیربناها و زیرساخت ها نوع عملکرد فعلی پاسخگوی نیاز جامعه  نیست.

  • عملیاتی شدن وعده‌ها در گرو هماهنگی و همدلی نمایندگان مجلس و دولت

گرچه وظیفه نمایندگان مجلس قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است، اما بدون حضور مجلس امکان به ثمر نشستن پروژه‌ها کم است و نمایندگان باید پیگیری و نظارت مستمر بر روند اجرای پروژه‌ها داشته باشند و مدل‌هایی را تعریف کنند که امکان مشارکت و استفاده از ظرفیت سایر بخش‌های غیردولتی در اتمام پروژه‌ها پررنگ شود. همچنین مجلس در خلق منابع مالی جدید به دولت کمک کند و در قانون بودجه‌بندی سال آینده به‌گونه‌ای عمل شود که اعتبارات پروژه‌ها مناسب باشد.

باید توجه داشت که نقش اصلی در تکمیل پروژه‌ها برعهده قوه مجریه است که باید عملیات‌ها و کار‌ها را پیش ببرد و کمک کند با هماهنگی مجلس اولویت‌ها مدنظر قرار گیرد. مدیران دستگاه‌های اجرایی باید پیگیری و تلاش کنند اعتبارات هر پروژه تخصیص یابد و از سایر اعتبارات نظیر اعتبارات گلوبال وزارتخانه‌ها نیز حداکثر بهره را داشته باشند. شایسته است دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طوری هماهنگ باشند که وعده‌ها براساس واقعیت‌ها باشد تا باعث دلسردی مردم نشود.

  • ویروس تعلیق در پروژه‌های عمرانی لاهیجان و سیاهکل !

بسیاری از پروژه های عمرانی نیمه تمام در سطح شهرستان های لاهیجان و سیاهکل، مدت ها است که آغاز شده و این روزها بیشتر شاهد توقف یا حرکت لاک پشتی آنها هستیم. طرح های عمرانی چون "تعریض محور سیاهکل به بازکیاگوراب" - "تعریض و بهسازی محور سیاهکل به دیلمان و پیرکوه" - "تعریض محور سیاهکل (ازبرم) به لاهیجان" - "احداث و تکمیل شهرک های صنعتی تموشل و رودبنه" - "احداث محور بام سبز به دریا" - "تکمیل بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان" - "تکمیل مجتمع فرهنگی و هنری لاهیجان" - "تکمیل مجموعه ورزشی تختی لاهیجان" - "احداث تقاطع غیر همسطح میدان گیلا لاهیجان" - افتتاح درمانبستر دیلمان" - "احداث کمر بندی جدید لاهیجان" - احداث مصلی بزرگ لاهیجان" و ده ها پروژه بزرگ و کوچک دیگر که در دو سال اخیر شاهد مسکوت یا عدم پیشرفت در تکمیل و راه اندازی این پروژه ها بوده ایم. در این رابطه باید از مسئولان پرسید که کدام گزینه از دلایل اصلی این اتفاق است: «نارسایی» در بودجه، «ناتوانی» در استیفای حق، «عدم پیگیری» پروژه ها یا ... !؟

نظرات | 0 نظر
captcha