سیاهکل، بهشت گونه ای در خاور سپیدرود

سیاهکل، بهشت گونه ای در خاور سپیدرود
1396/11/1 |
12:28
شناسه خبر: 72913

قرار گرفتن سیاهکل در جلگه، کوهپایه و کوه، آب و هوای آن را چند گونه نموده هست. وجود اقلیم های متفاوت در شهرستان موجب شده که ما در بخش مرکزی تابستانی شرجی و در بخش دیلمان خنک دارا باشیم.

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از درسیاهکل، قرار گرفتن سیاهکل در جلگه، کوهپایه و کوه، آب و هوای آن را چند گونه نموده هست. وجود اقلیم های متفاوت در شهرستان موجب شده که ما در بخش مرکزی تابستانی شرجی و در بخش دیلمان خنک دارا باشیم.

شهرستان سیاهکل از جنوب به شهرستان رودبار، از باختر به شهرستان رشت، از شمال به شهرستان لاهیجان و از خاور به شهرستان های لاهیجان ، لنگرود ، املش و رودسر می رسد.
سیاهکل قسمتی از سرزمین کهن و نامدار دیلم و برخوردار از مواهب طبیعی و میراث فرهنگی گرانقدری هست.
طبیعت زیبا با اهمیت ترین جاذبه گردشگری شهرستان سیاهکل محسوب می گردد.
وجود جنگل های بسیار قدیمی در شهرستان سیاهکل و تنوع گونه های گیاهی در سطح این شهرستان توان دارد بسیار برای گردشگران دیدنی محسوب گردد.
*سیاهکل مکان مناسب برای سرمایه گذاری در گردشگری
فرماندار شهرستان سیاهکل معتقد هست سرمایه گذاران بخش گردشگری توان دارند گردشگران را از این مواهب طبیعی که در سطح شهرستان قرار دارند بهرمند کنند و خود نیز در کنار این به بهره اقتصادی برسند.
رضا اسلامی گفت: در بحث کوه، دره و قله میتوان از پل های معلق استفاده نمود تا این جاذبه ها برای گردشگران دوچندان باشد.
وی در راستای امکاناتی که فرمانداری در اختیار سرمایه گذاران بخش گردشگری قرار داده هست اضافه کرد: ما اهتمام می کنیم ابزارها و زیرساخت های در سطح شهرستان در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم و این مشارکت بسته به نوع فعالیت سرمایه گذاران در این بخش هست.
فرماندار سیاهکل به پروژه گردشگری پیلا بور تالشکول اشاره نمود و اظهار کرد: سرمایه گذار در این پروژه به مساعدت مالی ما نیازی ندارد منحصرا بحث مجوزها و اقدامات اداری مورد بحث هست که به زودی ارزیابی و حل و فصل می گردد.
وی در بخش گردشگری به گیاهان دارویی و نوع زیست اشخاص منطقه اشاره و افزود: در بخش دیلمان رویشگاه گیاهان دارویی بسیاری هست که برای گردشگران بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

*گردشگری میراث دومین جاذبه سیاهکل

گردشگری میراث فرهنگی یک نوع از گردشگری هست که هم دربردارنده آثار تاریخی و نوع آداب و رسوم و سنت ها و هم دربردارنده نوع غذاهای بومی و نوع زیست اشخاص منطقه می گردد که در طول سالیان دراز وجود داشته هست.
در شهرستان سیاهکل هم در بخش جلگه و هم کوهستان از نظر گردشگری میراث بسیار غنی هست، وجود بقعه های متفاوت در بخش مرکزی و آثار تاریخی نظیر حمام دیلمان و غیره در بخش دیلمان گوشه ای از میراث فرهنگی و گردشگری در این شهرستان هست.
رئیس نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سیاهکل در صحبت با خبرنگار درسیاهکل، ، با اظهار اینکه ما از لحاظ آثار تاریخی پیش از اسلام هم جز شهرستان های غنی محسوب می شویم اظهار کرد: وجود گورستان و تپه های باستانی روستای کوپس نمونه هایی از این قبیل هست.
محمد باقری در راستای اقامتگاه های موجود در سطح شهرستان که به گردشگران سرویس عرضه می کنند نیز اظهار کرد: در شهرستان سیاهکل در حال حاضر هتل نداریم ولی هتل در حال ساخت در اسپیلی دیلمان داریم که مجوز نیز گرفته هست اما در بخش مرکزی در شهر سیاهکل یک هتل آپارتمان و یک مسافر خانه داریم که مجوز دارند.
وی در ارتباط با مسافر کاشانه ها یا خانه مسافر در سطح شهرستان سیاهکل تأکید کرد: حدود ۱۰۰ خانه مسافر در شهرستان سیاهکل که زیادتر هم در بخش دیلمان فعالیت می کنند وجود دارند اما کمتر از ۵ واحد از آنان از میراث مجوز دریافت نموده اند و بقیه بدون مجوز می باشند.
به گفته ریاست نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سیاهکل، این خانه مسافر ها در حقیقت مکانی می باشند که اشخاص پیشتر در آن زندگی می کردند اما اکنون آن را مبله کرده و در اختیار گردشگران و مسافران قرار می دهند.
باقری با اشاره به فعالیت کانکس های اطلاع رسانی در سطح شهرستان سیاهکل اظهار کرد: در ورودی شهر سیاهکل دو کانکس و علاوه بر این در بخش دیلمان نیز همین گونه گذاشته ایم و کسانی که در آنجا می باشند به تمامی نقاط شهرستان مسلط می باشند و به گردشگران اطلاعات لازم را می دهند که البته به دنبال این هستیم که تعداد این کانکس ها را در هر دو بخش به ۳ کانکس افزایش دهیم که وظیفه اینها در فاز اول اطلاع رسانی و فاز دوم ساکن کردن مسافر هاست.
وی درباره رستوران های موجود در شهرستان سیاهکل اظهار کرد: حدود ۱۵ رستوران در شهرستان سیاهکل فعالیت می کنند که تعداد ۶ رستوران از میراث فرهنگی مجوز دارند.
رئیس نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سیاهکل با اشاره به تسهیلاتی که میراث به سرمایه گذاران بخش گردشگری اختصاص داده هست تأکید کرد: دولت برای طرح ها و پروژه های اشتغالزا و دارای پروانه بهره برداری وام و تسهیلات بانکی مدنظر داشته هست که نقش میراث فرهنگی معرفی آنان به بانک هاست و در حال حاضر هم صندوق کارآفرینی امید که سقف وامش ۵۰ میلیون تومان هست و هم بانک سینا در این زمینه فعالیت می کنند.
باقری اضافه کرد: متاسفانه در سطح شهرستان سیاهکل دفتر یا شرکتی که در راستای ی گردشگری کار کند وجود ندارد و تورهای که وارد شهرستان می گردند زیادتر از مرکز استان می آیند ولی فعلا گروه گردشگری تی تی دیلم در شهرستان سیاهکل که یک تشکل محسوب می گردد نه شرکت فعالیت می کند.
با توجه به زمینه بسیار مناسب گردشگری با تکیه بر جاذبه های به قوه و به فعل من جمله طبیعی و میراث و نوع زندگی و فرهنگ مردم به نظر می آید اقامتگاه های بوم گردی با در نظر گرفتن مورد ها فوق در آینده این منطقه تاثیر گذار باشند . وجود این چنین از اقامتگاه ها که با توجه به زیست اشخاص بومی و نوع معماری و و روش زندگی آنان بنا شده هست گردشگران بسیاری را مجذوب خود کند.
سیاهکل در صورت رعایت ملاحظات زیست محیطی یکی از خوب ترین مکانها برای گردشگری طبیعی و اقامتی لذتبخش در روزهای گرم تابستان هست.

نظرات | 0 نظر
captcha