«نارسایی» در بودجه، «ناتوانی» در استیفای حق، «عدم پیگیری» پروژه ها یا ...؟

ویروس تعلیق در پروژه‌های عمرانی لاهیجان و سیاهکل !

ویروس تعلیق در پروژه‌های عمرانی لاهیجان و سیاهکل !
1397/3/27 |
16:25
شناسه خبر: 72907

یادداشتی به قلم "حسین اقدامی"

حسین اقدامی

در دنیای امروز توسعه زیرساخت های عمرانی یکی از مهمترین مولفه های توسعه یافتگی در هر کشوری محسوب می شود.چرا که اصولا بخش های عمرانی بستری اولیه برای شکل گیری پیشرفت دربخش های دیگر هستند.اما توسعه عمرانی ارتباط مستقیمی با چگونگی تخصیص ومدیریت بودجه به این بخش دارد.

درسال‌های اخیر بسیاری از طرح‌های عمرانی کشور به دلیل اختصاص نیافتن اعتبارات لازم در رکودی چندساله مانده اند و یا  روند تکمیل آنها در بازه زمانی طولانی رخ داده است.ازسوی دیگر بنا به نظر کارشناسان با توجه به رشد جمعیتی کشور و نیاز روزافزون به توسعه زیربناها و زیرساخت ها نوع عملکرد فعلی پاسخگوی نیاز جامعه  نیست.

 

عملیاتی شدن وعده‌ها در گرو هماهنگی و همدلی نمایندگان مجلس و دولت

گرچه وظیفه نمایندگان مجلس قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است، اما بدون حضور مجلس امکان به ثمر نشستن پروژه‌ها کم است و نمایندگان باید پیگیری و نظارت مستمر بر روند اجرای پروژه‌ها داشته باشند و مدل‌هایی را تعریف کنند که امکان مشارکت و استفاده از ظرفیت سایر بخش‌های غیردولتی در اتمام پروژه‌ها پررنگ شود. همچنین مجلس در خلق منابع مالی جدید به دولت کمک کند و در قانون بودجه‌بندی سال آینده به‌گونه‌ای عمل شود که اعتبارات پروژه‌ها مناسب باشد.

باید توجه داشت که نقش اصلی در تکمیل پروژه‌ها برعهده قوه مجریه است که باید عملیات‌ها و کار‌ها را پیش ببرد و کمک کند با هماهنگی مجلس اولویت‌ها مدنظر قرار گیرد. مدیران دستگاه‌های اجرایی باید پیگیری و تلاش کنند اعتبارات هر پروژه تخصیص یابد و از سایر اعتبارات نظیر اعتبارات گلوبال وزارتخانه‌ها نیز حداکثر بهره را داشته باشند. شایسته است دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طوری هماهنگ باشند که وعده‌ها براساس واقعیت‌ها باشد تا باعث دلسردی مردم نشود.

 

ویروس تعلیق در پروژه‌های عمرانی لاهیجان و سیاهکل !

بسیاری از پروژه های عمرانی نیمه تمام در سطح شهرستان های لاهیجان و سیاهکل، مدت ها است که آغاز شده و این روزها بیشتر شاهد توقف یا حرکت لاک پشتی آنها هستیم. طرح های عمرانی چون "تعریض محور سیاهکل به بازکیاگوراب" - "تعریض و بهسازی محور سیاهکل به دیلمان و پیرکوه" - "تعریض محور سیاهکل (ازبرم) به لاهیجان" - "احداث و تکمیل شهرک های صنعتی تموشل و رودبنه" - "احداث محور بام سبز به دریا" - "تکمیل بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان" - "تکمیل مجتمع فرهنگی و هنری لاهیجان" - "تکمیل مجموعه ورزشی تختی لاهیجان" - "احداث تقاطع غیر همسطح میدان گیلا لاهیجان" - افتتاح درمانبستر دیلمان" - "احداث کمر بندی جدید لاهیجان" - احداث مصلی بزرگ لاهیجان" و ده ها پروژه بزرگ و کوچک دیگر که در دو سال اخیر شاهد مسکوت یا عدم پیشرفت در تکمیل و راه اندازی این پروژه ها بوده ایم. در این رابطه باید از مسئولان پرسید که کدام گزینه از دلایل اصلی این اتفاق است: «نارسایی» در بودجه، «ناتوانی» در استیفای حق، «عدم پیگیری» پروژه ها یا ... !؟

 

یادداشتی به قلم "حسین اقدامی"

نظرات | 0 نظر
captcha