حاشیه سازیهای نیکفر تمامی ندارد

کار؛ کاره ندیمی چی هاست!

کار؛ کاره ندیمی چی هاست!
1396/11/18 |
14:41
شناسه خبر: 72893

افشین مهماندوست

افشین مهماندوست

ایرج پزشکزاد ؛ نویسنده معاصر در کتاب معروف خود ، " دایی جان ناپلئون" که استاد ناصر تقوایی آن را در سال ۱۳۵۵ در قالب مجموعه ای تلویزیونی به تصویر کشید، به عیان کردن چهره برخی رجال ایران در دل داستانی به غایت طنز آلود و پر طرفدار پرداخت. در این داستان او با استفاده از شخصیت "دایی جان"؛ که شاهزاده ای کپک زده و به جامانده از خیل ایران بر باد دهه قجر بود و تمامی افتخار و هویتش در شرکت - آنهم با تردید- در سرکوبی شورشی راهزنی از ایل ممسنی خلاصه میشود؛ به ترسیم چهره برخی از افراد میپردازد که با "توهم داشتن دشمنی بزرگ" به " بزرگ جلوه دادن خود" میپردازند و همه هویتشان در القای وجود این رقابت و دشمنی است.

در این داستان که همه چیز در آن با یک " باد نابجا" شروع میشود و شکل میگیرد؛ جمله معروف دایی جان که مدام میگوید :" کار ؛ کار انگلیس هاست!" رمز بقا و شیشه عمر دایی جان است و پایان همین توفیق در القای توهم دشمنی انگلیسی هاست که قلب دایی جان را از حرکت می ایستاند و پیرمرد فرتوت داستان؛ با ترک خوردن شیشه این توهم، میمیرد.

حکایت این روزهای شهر ما؛ و عملکرد و فرمایشات جناب نماینده شهر؛ نا خود آگاه ما را به یاد دایی جان ناپلئون می اندازد. نیکفر که در جریان انتخابات در غیاب وجود قابلیت؛ عملکرد و کارنامه ای که بتواند بواسطه تکیه بر آنها به جلب آرا و دستیابی به آرزوی طولاتی خود در تکیه زدن بر صندلی های سبز رنگ بهارستان دست یابد؛ تنها راه دستیابی به این آرزوی در حالت معمول محال را در گسترش توهم " ندیمی هراسی" و القای این مطلب به مردم دوشهرستان لاهیجان و سیاهکل دانست که " کار؛ کار ندیمی است." خیل همراهان جدید نیکفر که بزرگترین کارنامه و شناسنامه شان در همراهی سابق با ندیمی- که خودشان به آن اصطلاح کیف کش ندیمی بودن را دادند- خلاصه میشد؛ از داستان کاه و کلش گرفته تا اختلاس و اعتیاد و قاچاقچی گری مواد مخدر بهره گرفتند تا " اتحاد سلبی" را جایگزین " صلاحیت ایجابی" کنند و نیکفر را به هر زوری که شده به ارزوی دیرینه اش رسانده و به داستان تکراری ناکامیش در انتخابات پایان دهند.

این ترفند موثر افتاد و نیکفر راهی بهارستان شد تا هوای تازه را با شدت و بطور اورژانسی به لاهیجان و سیاهکل بدمد. اما گذشت قریب دوسال از روزهای انتخابات و کش مکش های آن؛ و ناکامی نیکفر در پمپاژ هوای تازه به دوشهرستان شاهد آنیم که متاسفانه نماینده محترم؛ به جای تزریق روح همدلی و همراهی و استفاده از قابلیت ها و توانایی های مردم و مسئولین، همچنان بر طبل اختلاف و جنگ می کوبد و وقت و انرژی خود را صرف ترویج این توهم میکند که: " کار ؛ کار ندیمی است!"

جناب نماینده! اوضاع متاثر کننده دوشهرستان چنان گویاست که نیازی به روضه خوانی ما ندارد...چرا به جای تلاش در حل مشکلات؛ عدم توفیقتان را حواله توهم وجود " ندیمی " میکنید؟! اقای نماینده! آیا این درست است که شما به جای تلاش و فعالیت برای جذب اعتبار و به جریان انداختن پروژه های راکد و رها شده دو شهرستان؛ از صبح تا شام وقت خودتان را به خواهش و منت و التماس نزد این مدیر کل و ان معاون وزیر کنید تا درخواست عزل این رییس اداره و آن رییس بیمارستان و ... را بنمایید؛ آن هم با این توجیه که فلانی، طرفدار ندیمی است؟!

اقای نماینده! چرا به جای استفاده از ظرفیت های مسولین جوان و توانای شهرستان؛ به راه و رسم " احمدی نژاد" نوار صوتی و تصویری به دست؛ روز و شب تان به تخریب این مسول و آن مسول میگذرد؟! آقای نماینده! به مردم توضیح دهید که چرا از دید شما اگر مسئول اداره ای در ایام محرم با ندیمی در مسجدی به اقامه عزای حسین نشسته باشد و ماموران شما از این دو باهم عکسی گرفته باشند؛ ایشان در حکم دشمن تلقی شده وحکم عزل آن مسئول باید توسط مدیر کل صادر شود؟! آنهم در حالیکه آن مسئول ؛ موفقترین مسئول دستگاه در مجموعه استان بوده و مورد تحسین همگان است؟! آقای نماینده! دلیل اصرارتان بر تغییر مدیران ادارات راه و بنیاد مسکن و گاز و کار و.....چیست؟! مگر شما نبودید که شعار می دادید نماینده نباید در امور اجرایی دخالت کند؟! پس این واردات مسولین مورد نظر شما از آستانه و رودسر و....به لاهیجان چه توجیهی دارد؟!

آقای نماینده ! مردم از شما می پرسند که چرا برای حمله به مسولین شهرستان و توجیه ناکامیهای تاسف بارتان در جلب و جذب بودجه و اعتبار برای شهرستان ؛ به بهانه کهنه  "ردپای ندیمی" متوسل میشوید؟ آقای نماینده ! به عنوان یک شهروند از شما میپرسم که برای یک بار هم که شده؛ میزان نفوذ و تسلط بستگان نزدیک نسبیتان را بر خود و میزان تاثیر گذاری آنان را بر رفتار و عملکردتان در مواجهه با مسولین دو شهرستان روشن بفرمایید!

جناب نیکفر ! بازی " اتحاد سلبی" دیگر جواب نخواهد داد و مردم از شما کارنامه و عمل میخواهند. مردم جاده و پل و آب و برق و امکانات میخواهند. مردم از بازی های جناحی و باندی و تلف شدن انرژی ها بر سر عزل و نصب هم باندی و دوست و سفارش شده خسته شده اند. مردم لاهیجان و سیاهکل تا کی باید شاهد ادامه توهم جنگ و مقابله " نیکفر و ندیمی " باشند ؟! اقای نیکفر! انتخابات تمام شده....امروز شما نماینده مردمید و اگر نمایندگی تا دیروز آرزویی برایتان بود و شما آنرا چون حقی طلب مبکردید؛ امروز دیگر برایتان یک" وظیفه " است. به جای انحراف از وظایفتان در نمایندگی و توسل هرروزه به این و آن و با توسل به فایل صوتی و تصویری و القای توهم دشمنی " ندیمی" برای عزل این مدیر و آن مدیر؛ فرصت خدمت به مردم را غنیمت بدانید و در حل مشکلاتشان قدمی عملی بردارید.....

پخش فیلمی که در آن با تماس تلفنی در حال داد و فریاد بر سر مسولین هستید؛ شاید اگر ده سال پیش بود؛ در میان مردم کارکرد تبلیغاتی مورد نظرتان را میداشت و جواب میداد ولی امروز به برکت حضور موثر و پررنگ رسانه ها و افزایش هوشیاری و آگاهی مردم دیگر جواب نمی دهد.. چرا که مردم به برکت حضور همین رسانه حق دارند که بپرسند آقای نماینده چرا این فیلم تبلیغاتی بر علیه مسئول بنیادی پخش شد که شما به طور مستمر و لاینقطع از روز انتخابتان ؛ به دلیل رابطه مودت بین او و ندیمی خواهان عزلش بودید.... آیا با انتصاب نفر مورد نظر شما به جای آن مسئول ؛ تمام مشکلات مردم حل شده؟! همه تغییر کاربری ها انجام شده؟!

راستی آقای نماینده! درست است که درخواست تغییر کاربری زمین منتسب به یکی از نزدیکان شما هم در همان اداره رد شده بوده؟!‌ جناب نیکفر! فرصت خدمت اندک است و مشکلات مردم بسیار! به جای رفتن به حاشیه های بی ارزش وقت و توانتان را صرف انجام وظایف نمایندگی کنید که اگر جز این باشد؛ " خسرالدنیا و الآخره" خواهید بود..... باور کنید :" کار ؛ کار ندیمی نیست!" مشکل را در جای دیگری جستجو کنید، جایی خیلی نزدیک... موفق باشید..

نظرات | 0 نظر
captcha