ندیمی:

برخی صنایع قصد به روزشدن ندارند/معضل بیکاری با معجزه انسانی قابل حل نیست

برخی صنایع قصد به روزشدن ندارند/معضل بیکاری با معجزه انسانی قابل حل نیست
1396/7/27 |
21:48
شناسه خبر: 72891

مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: باید قبول کنیم که معضل بیکاری با معجزه انسانی قابل حل نیست؛ برخی صنایع ورشکسته نمی خواهند به روز شوند و قصد دارند با تکنولوژی ۱۰۰ سال پیش مصرف کننده را اداره کنند

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ ابوذر ندیمی در برنامه "رویداد" بیکاری را دغدغه تمامی دولت ها دانست و افزود:باید بپذیریم که برای ایجاد شغل نیازمند منابع هستیم؛ به عنوان مثال تا چند صد میلیون برای [برخی مشاغل پایدار] منبع مالی مورد نیاز است.

وی برخی مباحث در حوزه اشتغال زایی را ناظر بر فضای کسب و کار و برخی را متوجه تامین مالی عنوان کرد و گفت: باید به تفاهم برسیم که همه مسائل مربوط به اشتغال تنها به منابع [مالی] باز نمی گردد.

ندیمی الگوی مصرف، خرید،قاچاق و نوع واردات و نیز وابستگی به برخی قطعات و مواد اولیه را از دیگر چالش های پیش روی اشتغال زایی برشمرد و افزود: گاهی سرمایه باید از سوی بخش خصوصی و تسهیلات بانکی تامین شود.

وی عدم خرید محصولات را متوجه مشکلاتی دیگر در حوزه اشتغال زایی دانست و ادامه داد: دولت تلاش دارد به جای ایجاد کارخانه، تولید و بازار را با تحرک مواجه سازد.

ندیمی با بیان اینکه مشکلات کارخانجات متوجه تولید نیست، تصریح کرد: اگر امروز آقای شریعتمداری از ظرفیت های بازاریابی استفاده کند، بیشتر به نفع مملکت خواهد بود.

وی افزود: مسئله رکود درگذشته ناظر بر ایجاد کارخانه جدید نبود؛بلکه باید کارخانه های موجود را راه اندازی می کردیم و بگونه ای حمایت می شدند که فعال گردند.

ندیمی با بیان اینکه سیاست فعلی نافع تولید و اشتغال است، افزود:اگر بازار تولید فعلی را حفظ کنیم، بخشی از ناکارآمدی ها حل می شود ولی راه حل مبتنی بر ارائه تسهیلات و ایجاد کارخانه نیست.

وی با ذکر این نکته که باید در راستای حل اشتغال از جهت تحرک تجاری، تقاضا را تحریک کنیم، خاطرنشان کرد: مباحث مربوط به تولید فنی اقتصادی و به استاندارد کالا و خدمات و کاهش هزینه تولید باز می گردد.

ندیمی با بیان اینکه محصولی را می توان صادر کرد که برندی قابل اعتنا داشته باشد، لزوم توجیه پذیری خدمات پس از فروش را متذکر شد و افزود: ابتدا باید به سطح قابل قبولی از مناسبات اقتصادی با سایر کشورها برسیم.

وی ادامه داد:برجام نیز ناظر بر ایجاد روابط و برون رفت از [مشکلات اقتصادی بود]؛ همچنین در خصوص مباحث مربوط به استانداردهای ملی و جهانی باید سخت گیری های بیشتری شود!

ندیمی گفت:ابتدا باید قبول کنیم که معضل بیکاری با معجزه انسانی قابل حل نیست؛ برخی صنایع ورشکسته نمی خواهند به روز شوند و قصد دارند با تکنولوژی 100 سال پیش مصرف کننده را اداره کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با پرداخت تسهیلات می توان مشکل اقتصاد را حل کرد، گفت: دولت عزم را برای این مسئله جزم کرده است؛ بنابراین اهداف بزرگ ناشی از خیال پروری نیست و متناسب با شرایط است.

نظرات | 0 نظر
captcha