فرصت کمی تا انتخاب بزرگ برای لاهیجان باقی‌مانده است؛

چرا مسعود کاظمی گزینه مناسبی برای شهرداری لاهیجان نیست؟

چرا مسعود کاظمی گزینه مناسبی برای شهرداری لاهیجان نیست؟
1396/7/3 |
23:36
شناسه خبر: 72879

تنها چند روز یا شاید چند ساعت به انتخاب بزرگ برای لاهیجان باقی‌مانده است. دوست داریم باور کنیم که همه‌چیز همین‌قدر شفاف است و عیان؛ یعنی حدود 21 تن نامزد صندلی شهرداری لاهیجان شده‌اند.

تنها چند روز یا شاید چند ساعت به انتخاب بزرگ برای لاهیجان باقی‌مانده است. دوست داریم باور کنیم که همه‌چیز همین‌قدر شفاف است و عیان؛ یعنی حدود 21 تن نامزد صندلی شهرداری لاهیجان شده‌اند. 7 عضو شورای شهر بر اساس پارامترهای کاملا علمی و سنجش‌های مدیریتی از بین آن‌ها 2 تن را واجد شرایط تر از دیگران تشخیص دادند.

دوست داریم باور کنیم که 7 عضو شورا بدون ذهنیت جانب‌دارانه و بر اساس کارنامه مدیریتی این 2 تن در نشست‌های خصوصی شنونده طرح‌های آن‌ها برای یکی از شهرهای بزرگ استان بوده‌اند و طی هفته اخیر هم اعضای شورا در صحن علنی پارلمان شهری پای صحبت‌های کاندیداهای مدنظر نشسته و گاه سوالاتی هم از آن‌ها برای چگونگی اداره شهر پرسیده‌اند.

اما این‌که «دوست داریم» تنها صورت‌مسئله را مشاهده کنیم و تحولات اخیر را شفاف فرض کنیم با اصل کار روزنامه‌نگاری منافات پیدا می‌کند. مخصوصاً روزنامه‌نگاری در کشوری جهان‌سومی. جایی که اگر نگوییم تمام معادلات که بیش از ۹۰ درصد آن پشت درهای بسته و غیر شفاف تعیین و تکمیل می‌شود و بعد از تصمیم‌گیری‌های نهایی نمایشی کاریکاتور گونه از دموکراسی مقابل رسانه‌ها و در محضر افکار عمومی اجرا می‌شود.

تنها چند روز یا شاید چند ساعت به انتخاب شهردار لاهیجان از بین 2 گزینه نهایی مدنظر شورای شهر باقی‌مانده است. شهرداری که باید با رای 7 عضو شورای پنجم انتخاب شود. 7 عضوی که به نظر می‌آید همگرایی حداقلی بین آن‌ها وجود ندارد و برخلاف بسیاری از شهرها که به لطف پیروزی لیست‌هایی با مشی سیاسی و اهداف اجتماعی روشن شاهد آرای بالا و قاطع به شهردار منتخب بودیم در لاهیجان این اتفاق نخواهد افتاد.

دوست داریم باور کنیم که شهردار لاهیجان بر اساس برنامه و رزومه مدیریتی مشخص می‌شود و نه بده بستان‌های خاص و تعاملات غیر شفاف. واقعیت‌ها اما حکایت از اتفاقات دیگری در پس پرده می‌دهد. در روزهای گذشته خبرهای عجیب زیادی از تلاش‌های تیم یک نامزد برای «تغییر و تامین نظر» رای دهندگان یا افراد نزدیک به آن‌ها با بخشش‌ها و پیشنهاد‌های عجیب به گوش رسیده است که امیدواریم این اخبار به آستان ارگان‌های نظارتی هم رسیده باشد.

خبرهای دیگری هم مبنی بر تعیین خط و خطوط از سوی افراد غیر مرتبط با شورا و شهرداری و تعیین خط قرمز برای عدم انتخاب یکی از کاندیداها منتشرشده است که در صورت صحت می‌توان قاطعانه‌تر «انتخاب» شهردار از سوی منتخبان مردم را نمایشی غم‌انگیز و برداشتی آزاد از دموکراسی فرض کرد.

شنیده‌های موثق از تصمیم چند عضو شورای شهر برای رای به مسعود کاظمی یکی از 2 گزینه شهرداری لاهیجان «تحت هر شرایطی» حکایت دارد.

این‌که کاظمی به‌واسطه کدام عملکرد مثبت شایسته نشستن بر صندلی شهرداری شهر دوم استان تشخیص داده‌شده حداقل برای ما روشن نیست.

آنچه ما از کاظمی در ایام حضور در شورای شهر رشت به‌عنوان یک عضو مشاهده کردیم فردی منفعل و بدون برنامه و حل‌شده در تعاملات ناسالم شورای قبلی بود. مدافعان مسعود کاظمی هم در این مدت توضیح نداده‌اند که او در طی ۴ سالی که در شورای شهر حضور داشت کدام طرح کارگشا را در صحن مطرح، از آن دفاع و بر اجرایی شدنش نظارت کرد؟ مردی که تقریباً طی یک سال جلسات شورای شهر را به هیچ انگاشت و یک سال دیگر از عمر شورا هم در هیچ کمیسیونی حضور نداشت و در یک سال اخیر هم که عنوان پرطمطراق ریاست شورای شهر را در اختیار داشت در ابتدایی‌ترین مسئله شورا به‌عنوان رئیس موفق نشد حتی یک جلسه‌ی رسمی  را سر ساعت که نه، با تاخیری کمتر از یک‌ساعته برگزار کند.

این‌که گفته می‌شود 3 عضو شورای شهر لاهیجان تلاش دارند تحت هر شرایطی مسعود کاظمی به‌عنوان شهردار لاهیجان معرفی شود واقعا با خود اندیشده‌اند که او با کدام توان مدیریتی قرار است شهرداری لاهیجان را مدیریت کند.

مسعود کاظمی با کدام مِتُد، توانایی تعدیل و یا به شکلی آرمان‌خواهانه تعریف «کار» برای نیروهای مازاد شهرداری را دارد؟

کدام طرح و برنامه او، اعضای شورای شهر را مجاب کرده است که بی‌تفاوت از کنار گزینه‌های دیگر بگذرند؟

کسانی که این روزها مدافع انتخاب مسعود کاظمی تحت هر شرایطی هستند دور نیست که باید پاسخگوی انتخاب نادرست خود باشند.

چون مانند روز عیان است که چنین گزینه متوسطی هرگز توان مدیریت صحیح و برقراری توازن بین شورا و شهرداری و سازمان‌های شهرداری را بر اساس تعاملات روشن نخواهد داشت.

مسعود کاظمی که با ترفندهای مختلف موفق شد رای مردم رشت را به خود اختصاص دهد و دی‌ماه ۹۳ هم در میان تعجب افکار عمومی با ۱۰ رای به‌عنوان شهردار رشت انتخاب شد اما موفق به جلب نظر وزارت کشور نشد باید بلندپروازی را کنار بگذارد و در رده‌های پایین‌تر«مشق مدیریت» و نه اخذ «مدرک مدیریت» با حرف‌وحدیث‌های فراوان کند.

البته این‌که فردی آن‌قدر اعتمادبه‌نفس دارد که باسابقه کارشناسی فرمانداری و ۶ ماه مدیریت پرحاشیه در سازمان تاکسیرانی و عملکرد غیر شفاف و ناکارآمد در شورای اخیر خود را شایسته نشستن بر صندلی شهرداری لاهیجان بداند طبق روال انتخاب مدیران در ایران به‌ویژه بعد از دوران ۸ ساله حضور محمود احمدی‌نژاد و تیم همراهش عجیب نیست. اما از جمعی که عنوان شورای شهر و نمایندگان مردم در پارلمان محلی را یدک می‌کشند انتظار می‌رود ساعاتی مانده به انتخاب کمی به خود، گزینه منتخب و افراد شایسته این لیست بنگرند. لازم است آن‌ها در لغت‌نامه‌ها یک‌بار دیگر معانی کلماتی مانند وطن، شهر، خیانت، خدمت، انتخاب شایسته و بده بستان را بخوانند.

 

* با اقتباس از یادداشت "فاطمه صابری" در پایگاه خبری گیل نگاه

نظرات | 0 نظر
captcha