خبرنگاران اجاره‌ای و درباری، بلای جان ادارات و رسانه‌های لاهیجان و سیاهکل!

خبرنگاران اجاره‌ای و درباری، بلای جان ادارات و رسانه‌های لاهیجان و سیاهکل!
1396/11/1 |
12:32
شناسه خبر: 62878

با کمال احترام برای کلیه خبرنگاران محترم، متاسفانه در سالیان اخیر تعداد انگشت شماری از خبرنگاران لاهیجان و سیاهکل با فراموش کردن رسالت اصلی خود، به بازیچه دست باند های زر و زور و تزویر تبدیل شده‌اند.

سردبیر

با کمال احترام برای خبرنگاران محترم و واقعی که همواره بی منت در حال انجام وظیفه و رسالت خود هستند، این مطلب معطوف به تعداد محدودی خبرنگار(!) و رسانه اجاره ایی می باشد که نقطه سیاهی در عملکرد قشر زحمتکش رسانه ای و مطبوعاتی استان و شهرستان ما هستند

___________________________________________________________

 

خبرنگاران اجاره‌ای و درباری بلای جان ادارات و رسانه‌های لاهیجان و سیاهکل!

در تمام دنیا از رسانه‌ها بعنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌شود، بر این اساس جوامع مختلف با دید خاصی به خبرنگاران نگاه کرده و آنان را بعنوان چشم بینای خود می‌پندارند و انتظار دارند که خبرنگاران مطالبه‌گر دغدغه‌های مردم از مسئولین باشند.

 

اهمیت شغل خبرنگاری و روزنامه نگاری در رفع مشکلات مشکلات جامعه را می‌توان با این صحبت‌ یکی از بزرگان رورنامه نگاری دریافت که می‌گوید؛ اگر شهری را دیدید که ویران است بدانید که خبرنگار ندارد، اما اگر شهری با وجود خبرنگار ویران شد باید آن خبرنگار را در ورودی شهر به دار آویخت تا همگان بداند که مسبب این ویرانی که بوده است.


این موضوع نشان دهنده اهمیت شغل خبرنگاری و تاثیر آن بر پیشرفت جوامع و پیگیری مطالبات عمومی از مسئولان است. حال می‌خواهیم به وضعیت این حرفه مهم و تاثیر گذار در شهرستان های لاهیجان و سیاهکل نگاهی بیاندازیم.


استان گیلان و شهرستان های لاهیجان و سیاهکل از دیرباز دارای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برجسته و معروفی در سطح استان و کشور بوده است که از مهمترین آنها می‌توان مرحوم ابوطالب فلاح شجاعی، مرحوم هوشنگ جهانگیر بلورچیان و مرحوم موسی اکبری پاشاکی اشاره کرد.


اما متاسفانه در سالیان احیر تعداد انگشت شماری از خبرنگاران نوپای لاهیجانی و سیاهکلی با فراموش کردن رسالت اصلی خود که همان توجه به خواسته‌های عمومی و پرداختن به مشکلات جامعه و پیگیری برای حل این مشکلات است، به بازیچه دست باند های زر و زور و تزویر تبدیل شده‌اند و شرایط نامناسبی را در رسانه‌های استان گیلان و شهرستان های فوق الذکر بوجود آورده‌اند.

متاسفانه برخی مسئولان و مدیران استان نیز در به بیراهه رفتن این خبرنگارها نقش قابل توجهی دارند .

این خبرنگارها که از آنها تحت عنوان خبرنگارهای اجاره‌ایی و یا خبرنگاران درباری یاد می‌شود معمولا بر اساس روابط سیاسی و یا سفارشات خاص و حتی روابط قومی و فامیلی و یا به دلیل منفعت طلبی با برقراری ارتباط ‌های خاص و منفعت جویانه، ضمن اینکه بوسیله درج آگهی‌های سفارشی از ادارات و اشخاص و نهاد های خاص به اهداف مالی خود می‌رسند ‌با چشم پوشی از حقایق و گاها ناکارآمدی مدیران و پیگیری مطالبات مردم، به نوعی در حق جامعه نیز اجحاف می‌کنند.


خبرنگاران اجاره‌ایی این روزها به وفور در ادارات مختلف پرسه می‌زنند تا به نوعی با فریب مدیران به خواسته‌های خود برسند، بی‌شک در قبال جامعه و چشم پوشی به حقایق و مشکلات موجود در استان و شهرستان نیز باید پاسخگو باشند.


البته تجربه نشان داده که اکثر مدیران نیز به شدت از این خبرنگاران استقبال نموده و به نوعی با اجاره کردن آنها خیال خود را از بابت انتقاد برخی رسانه‌های مردمی راحت می‌کنند چرا که همین خبرنگاران اجاره‌ایی در مواقع ضروری با تشکیل یک تیم رسانه‌ایی و دریافت حق الزحمه مناسب به داد مدیران می‌رسند و به این ترتیب نقش روابط عمومی ادارات را ایفا می‌کنند که این موضوع مورد استقبال بسیار شدید مدیران نیز قرار می‌گیرد.


بدون شک بوجود آمدن این شرایط اول از همه به روند توسعه استان و شهرستان خدشه وارد می‌کند چرا که اگر رسانه‌ها به جای اینکه مردمی باشند، به تریبون افراد مختلف تبدیل شوند و کسی نباشد که مطالبات مردم را پیگیری کند مدیران نیز ممکن است کمتر به رفع مشکلات جامعه توجه داشته باشند و در حقیقت این موضوع مصداق بازر ضرب المثل 'هر چه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک' است.


در این بین شاید اصلی‌ترین دلیل بوجود آمدن چنین شرایطی در برخی محدود از رسانه‌های لاهیجان و سیاهکل، نبود قوانین و یا اجرا نشدن قوانین مطبوعاتی و رسانه‌ایی است که باعث می‌شود خبرنگاران اجاره‌ای نهایت استفاده را از آن ببرند .


از طرف دیگر ضعف و ناتوانی برخی روابط عمومی های ارادات در انجام وظایف خود باعث شده است تا مدیران این ضعف را بوسیله همین خبرنگاران درباری جبران کنند.


در کنار همه اینها باید به این موضوع توجه داشت که خود خبرنگاران درباری یا اجاره‌ایی هستند که با فراموش کردن رسالت کاری خود بلای جان ادارات و رسانه‌های سالم و پاک شده‌اند و یقیناً دود اشتباهات این خبرنگاران فقط و فقط به چشم رسانه‌های مطالبه‌گر و مردمی و همچنین آحاد جامعه می‌‍رود.


بر این اساس از خانه مطبوعات و خبرگزاری‌های استان، اداره کل ارشاد اسلامی و همچنین شورای اطلاع رسانی استان انتظار می‌رود با جدید به این موضوع ورود پیدا کرده و ضمن برخورد با خبرنگاران متخلف، برنامه ریزی دقیقی برای ساماندهی خبرنگاران در نظر بگیرند.


به طور واضح این ارشاد و شورای اطلاع رسانی استان هستند که باید با مدون و قانون‌مند کردن رسانه ها این مشکل را برطرف کنند تا دست خبرنگارنماها و رسانه‌های زرد قطع شده و خبرنگاران واقعی بتوانند با خیال راحت رسالت خود را پیش ببرند.

نظرات | 0 نظر
captcha