به بهانه تذکر یک نماینده گیلانی مجلس در انتصاب معاون یک اداره دولتی!

حق ذاتی یک مدیر، انتصاب مدیران تحت مجموعه است/ امیدوارم شرایط و پیام انتخابات ریاست جمهوری اخیر را درک کرده باشید

حق ذاتی یک مدیر، انتصاب مدیران تحت مجموعه است/ امیدوارم شرایط و پیام انتخابات ریاست جمهوری اخیر را درک کرده باشید
1396/7/27 |
22:09
شناسه خبر: 62875

براساس قانون اساسی وظایف و اختیارات اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی یکی قانون گذاری و دیگری نظارت بر حسن اجرای دستگاههای اجرایی است.

ذبیح‌ الله نیکفر لیالستانی در نشست علنی سه شنبه، 7 شهریور ماه مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: لازم است از دخالت‌های بیرونی جلوگیری کنید تا به سرنوشت وزرای سابق دچار نشوید؛ چنانچه فردی که یک روز نیز سابقه امور پرورشی ندارد نباید به عنوان معاون پرورشی منطقه انتخاب شود.

 

در خصوص تذکر شفاهی نماینده محترم مردم عزیز لاهیجان و سیاهکل باید نکاتی را به عرض برسانیم:

براساس قانون اساسی وظایف و اختیارات اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی یکی قانون گذاری و دیگری نظارت بر حسن اجرای دستگاههای اجرایی است. رسالت و قوام نمایندگی به نمایاندن درست دردها و مشکلات گوناگون مردم و تلاش برای تقلیل و رفع آنها از طریق تقنین آگاهانه و نظارت دقیق و تذکر به هنگام به مدیران و مسئولین کشور است.

هرچند در بعضی از مسائل مدیر کل و مدیران شهرستانی آموزش و پرورش انتقاد جدی داشته و بعضی از انتصاب ها را باب دل جامعه فرهنگی و آموزش و پرورش نمی دانیم، اما حق ذاتی این مسئولان استانی و شهرستانی، در انتصاب مدیران تحت مجموعه را قانونی می دانیم و دخالت مسوول خارج از قوای دیگر را محکوم می کنیم.

امروز وضعیت دخالت برخی نمایندگان در امور اجرایی به گونه ای پیش رفته که کم کم بعضی از آن ها به سهم خواهی از دولت روی آورده و هرکدام با عِده و عُده تلاش می کند با دخالت بیشتر به چانه زنی و یا بهره گیری از ابزارهای پارلمانی خواسته های خود را به دولت تحمیل نمایند، البته نمایندگانی هم هستند که با آگاهی و درک وظایف حقوقی خود صرفا به امر قانون گذاری و نظارت بر دستگاه عظیم اجرایی کشور و طرح معضلات و مشکلات مردم پرداخته و تراز موفق و درخشانی از کرسی نمایندگی خود ارائه می دهند؛ اما روند موجود حکایت از این واقعیت تلخ دارد که گروهی از موضع اراده ی معطوف به دخالت، شان و استقلال قوه ی مجریه را مخدوش کرده، و هم نظارت نمایندگی را فرو کاسته اند.

{رییس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران در مهر ماه سال 91 طی بخشنامه ای به مسوولان اجرایی کشور در مورد عزل و نصب تاکید کرد: باعنایت به اصل تفکیک قوا در قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ و لزوم اعمال مدیریت متمرکز دولت در راهبری امور اجرایی کشور و ضرورت ایجاد همگرایی کامل در تحقق وعده‌های دولت به مردم شریف و همچنین ضمن اعتقاد به لزوم تعامل فعال و سازنده با مجلس محترم شورای اسلامی‌ در چارچوب قانون لازم است از پذیرش و انجام هر گونه اقدامی‌ که شائبه دخالت در عزل و نصب مدیران اجرایی در اثر فشار یا خواست نمایندگان مجلس را متبلور می‌کند جدا خودداری شود. بر اساس قانون انتصاب، جابجایی و عزل مدیران اجرایی از اختیارات قوه مجریه بوده و دخالت و اعمال نفوذ در آن بویژه از مجاری خارج از دستگاه‌های مسئول دولتی، به هیچ عنوان قابل پذیرش نمی‌باشد. بدیهی است مسئولیت پذیرش دخالت‌های فوق الذکر در انتصابات، تغییر و جابجایی مدیران اجرایی در تمامی‌ سطوح مدیریتی بر عهده مسئول مربوطه بوده و دولت به هیچ عنوان در این خصوص اغماض نخواهد کرد.}
 

جایگاه مجلس جایگاهی ارزشمند در تدبیر امور و نگاه کلان به مصالح جامعه است و نباید نمایندگان با این حساسیت به کارهای کوچکی نظیر عزل و نصب مدیران همت کرده و از وظیفه خطیر خود غفلت کنند.

این دخالت در عزل و نصب ها سوالاتی را در ذهن مردم بوجود می آورد از جمله:

1.  چرا نمایندگان که جزء قوه مقننه هستند در انتخاب مسئولین ادارات که تماما دولتی یا نیمه دولتی هستند دخالت دارند؟!

2. آیا باتوجه به  اصل استقلال قوا که در قانون اساسی مورد قبول قرار گرفته است دخالت قوه مقننه در مجریه نیست؟!

3. یکی از وظایف نمایندگان نظارت بر قوه مجریه است آیا نمایندگان بر مسئولی که رفاقت یا رابطه نسبی یا سببی دارد می تواند بهتر نظارت کند یا بر مسئول ناآشنا؟!

4. آیا دولت جمهوری اسلامی ایران به معنای اخص کلمه معیار و ضابطه ای برای انتخاب رئیس یک اداره یا دانشگاه و ... ندارد؟

5.  اگر مسئولین بر اساس ضوابط اداری و تخصصی دست به انتصاب افراد دارای تجربه و کاردان بزنند. آیا مسئولی با این مشخصات نمی تواند با نماینده ای که هدفش خدمت است همسو شود؟!

شاید هدف دیگری در پشت ماجرا است که پاسخ سوالات فوق را با مشکل مواجه می کند ...

آقای نماینده؛ حتما محدوده وظایف و اختیارات و میثاق نامه نمایندگی خود را مطالعه کرده اید. وظایف نمایندگان و قوای مجریه و اصل تفکیک قوا را در جریان می باشید و حتما شما می دانید کثرت گرایی سیاسی که از پایه های دموکراسی به شمار می رود و لازمه و تحقق کثزت گرایی سیاسی، آن وقتی است که افراد امکان انتخاب در تمام زمینه ها را داشته باشند و تحقق کثرت گرایی سیاسی منوط به شرایطی است که یکی از آن شرایط قدرت سیاسی متکی بر رضایت و پذیرش مردم است که امیدوارم شرایط و پیام انتخابات ریاست جمهوری اخیر را درک کرده باشید و مردم چه انتظاری از برنامه ها و سیاستهای دولت منتخب خود دارند.

آقای نماینده؛ درست است که در قانون این اجازه به نمایندگان مجلس داده شده است که وزیر را برای ادای توضیح یا استیضاح به مجلس بکشانند ولی استیضاح ابزاری برای برکناری وزیران ناکارآمد است نه وسیله‌ای برای حفظ اطرافیان خود در قدرت یا گماردن افراد خود در پست‌های مدیریتی که بعضاً بدون در نظر گرفتن مواردی است که لازمه یک مدیر در کشورمان است.

نگارنده از روی خیرخواهی به این نمایندگان محترم که در بعضی مواقع سلطان عزل و نصب ها را یدک می کشند متذکر می گردد: که اگر می خواهند نامی نیک و کارنامه ای کارآمد در داوری مردم داشته باشند، دست از این خبط و خطای قانونی خود برداشته و در مسیر تقلیل آلام و افزایش رفاه و رضایت مردم حرکت کنند.

 

هرچند در گذشته بعضی ها سلطان عزل و نصب و مداخله در امور اجرایی را به یکی از نمایندگان پرتلاش و خدوم استان نسبت می دادند اما امروز معلوم شد که چه کسانی و چه نمایندگانی دست به چنین کاری می زنند.

 

نویسنده: فرهنگی

 

 

* هدف پایگاه خبری "زبان گویا"  گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست.

نظرات | 0 نظر
captcha