جوانان و دولت دوازدهم

جوانان و دولت دوازدهم
1396/6/6 |
20:49
شناسه خبر: 62859

دو هفته نامه فرهنگی - اقتصادی گیلان در شماره 67 ، مطلبی در قسمت یادداشت با عنوان جوانان و دولت دوازدهم به قلم معصومه نیک کار منتشر کرده است.

شروع جوانی از این نظر بسیار مهم است که دوره هویت یابی است. برای اینکه جوان در مسیر درست خودیابی و حقیقت شناسی قرار گیرد، برای اینکه باورهای اساسی در وجود جوان نهادینه شود و برای اینکه از نظر تربیتی به هنجار محسوب گردد بایستی با علم اندوزی، عمل مثبت، تفکر و ایمان به دنبال خواسته های خود برود.
جوان امروزی می خواهد جریان داشته باشد و آینده خود را رقم بزند. مانند آب جاری می خواهد در بطن زندگی باشد، حیات را لمس کند نه اینکه در یکجا بماند و بعد از مدتی بگندد. جوان امروزی از پوچی گریزان است، میل به جاودانگی دارد و می خواهد مطرح باشد.
جوانی دوره عشق ورزی است، اما جوان امروز ازدواج کردن را که سنت پیامبر اکرم(ص) است کوهی دست نیافتنی قلمداد می کند و با تاخیر افتادن آن مشکلاتش را دو چندان می بیند.
جوان در جامعه ما زمینه استفاده از تجربه بزرگترها را دارد اما نه با زور و تحمیل. می خواهد همسو و هم جهت با آنها باشد، اگر بی توجهی و بی احترامی نبیند هیچ موقع از عقیده و نظر آنها گریزان نیست.
دغدغه اصلی جوان امروزی کار و تلاش است. جوان بیکار با پریشانی به آینده می نگرد، از زندگی زده می شود و ترس از فردا و فرداها دامنش را می گیرد.
سال هاست بازار کار ایران با جمعیت انبوهی از فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی مواجه شده و صف طولانی از تقاضا برای کار هم شکل گرفته است. جوانانی که ویژگی مشترک همه آنها تحصیل دانشگاهی در رده های مختلف کاردانی تا دکترا بوده و تقریبا همگان از طرز فکر یکسانی نسبت به شغل و آینده کاری هم برخوردارند.
متاسفانه معضل بیکاری جوانان باعث شده تا درصد بسیار زیادی از جوانان پس از دوران تحصیلی خود، مدت‌ها در جستجوی کار باشند و امکان دریافت یک پذیرش شغلی را نداشته باشند و این موضوع مساوی با هدر رفتن سرمایه انسانی کشور است.
هرچند دولت ها در گذشته برخی راهکارها را در زمینه ایجاد فرصت های شغلی دنبال کرده اند، اما هیچ یک از این طرح ها امکان برطرف کردن مشکل اشتغال یا حتی حل بخشی از مشکلات بیکاری را نیافتند و امروز معضل بزرگ بیکاری جوانان به عنوان اصلی ترین دغدغه بسیاری از خانواده های ایرانی همچنان پابرجا مانده است.
با توجه به توان اشتغالزایی اندک دستگاه ‌های دولتی در هر سال، بدون برنامه ریزی و نگاه فراجناحی به حوزه ‌های مختلف اقتصاد، دولت‌ فعلی دچار چالش جدی‌تری در بازار کار کشور خواهد شد لذا لزوم توجه به سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی که شامل حمایت از تولید ملی، کمک به نخبگان و صاحبان مشاغل و استفاده از فناوری های نوین و همچنین اجرای دقیق سیاست ‌های کلی اصل 44 هست، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
مهمتر از نیروی انسانی متعهد ، کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت اگر دولت از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی - اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری جوانان فائق می آید بلکه تحریم‌ های دنیا علیه کشورمان را خنثی کرده است.
ایران اکنون در پنجره طلایی جمعیت است و جوانان به عنوان یک قشر خاص و ویژه در کشور در کنار رفع معضل بیکاری، از دولت دوازدهم خواهان گسترش سرانه فضاهای ورزشی هستند و این خواسته کاملا به حق است. متاسفانه در این رابطه وضعیت بانوان به مراتب بدتر از آقایان است که امیدواریم که دولت تدبیر و امید در دوره دوم کاری خود به طور ویژه به این موضوع بپردازد.

نظرات | 0 نظر
captcha