ندیمی: ظرفیت قرارگاه‌ها، ظرفیت ملی است/ ‌بودجه دفاع افزایشی بوده است

ندیمی: ظرفیت قرارگاه‌ها، ظرفیت ملی است/ ‌بودجه دفاع افزایشی بوده است
1396/5/10 |
22:48
شناسه خبر: 62844

مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تأکید بر اینکه باید پذیرفت همه توان کشور در قوه مجریه جمع نشده، می‌گوید: بخشی از فرصت‌ها و توان‌ها در مجموعه‌هایی است که زیر نظر قوه مجریه نیستند.

رارگاه خاتم‌الانبیا، به‌عنوان بازوی اقتصادی سپاه با دولت به توافق رسیده‌اند تا حریم فعالیت‌های اقتصادی این نهاد نظامی در اقتصاد مشخص شود. براساس آنچه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته، بنا بر آن است که قرارگاه در بخش‌هایی وارد شود که در توان پیمانکاران داخلی نیست. حد کف، چیزی حدود ٢٠٠ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، بااین‌حال مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و نماینده پیشین مجلس در گفت‌‌وگو با «شرق» می‌گوید به سبب ناتمام‌بودن پروژه‌های ملی و استانی، به‌هر‌حال محدودیت در انجام پروژه‌ها بر قرارگاه هم تحمیل خواهد شد.

‌توافق دولت و قرارگاه
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی دیروز با بیان اینکه «دولت در چهار سال گذشته کمک‌های مؤثری در حوزه دفاعی و به‌ویژه به سپاه داشته است»، گفت مسائل مربوط به پیمانکاری بین دولت و سپاه نیز تا حدودی حل شده و درحال‌حاضر قرارگاه خاتم‌الانبیا در مواردی که در توان پیمانکاران داخلی است، وارد نمی‌شود. به گزارش ایسنا، غلامرضا تاجگردون اظهار کرد: در چند سالی که با دولت و مجموعه دفاع کار کرده‌ام، حداقل در امور اجرائی و تأمین منابع، نگرانی از سوی دولت برای بخش دفاع و به‌ویژه سپاه در حوزه عملیاتی و مقاومتی وجود نداشته است.وی افزود: دولت کمک‌های مؤثری برای بخش دفاع داشته و اگر در حوزه اقتصادی و پیمانکاری ضعف‌هایی بوده، نباید آن را به کل شاکله دفاع تعمیم بدهیم،‌ البته در این چهار سال برخی مسائل هم تعریف شده، چه در زمینه نرخ‌گذاری، ورود به عرصه پیمانکاری و شرکت‌های وابسته به سپاه، موضوعات حل شده و سطح‌بندی انجام شده است. در اموری که بخش خصوصی نمی‌تواند شرکت کند،‌ قرارگاه ورود می‌کند و دیگر در هر کاری وارد نمی‌‌شود، در واقع سطحشان را با فعالیت‌ها تنظیم کرده‌اند؛ برای مثال دیگر در قراردادهای ۵۰، ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیارد تومان و در مواردی که در توان پیمانکاران داخلی است، وارد نمی‌شوند.

‌دولت یازدهم بیشترین کمک را به بخش دفاعی داشته
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه موفقیت‌ها و مقاومت‌های سنگین در بیرون از کشور نتیجه همین هم‌گرایی‌های داخلی است،‌ یادآور شد: نباید دو طرف کاری کنند که این نتیجه هدر برود. اگر در فضای سیاسی حرف‌هایی زده و رسانه‌ای می‌شود، بحث دیگری است و بهتر است این موضوع به نحو بهتری مدیریت شود؛ چراکه دولت یازدهم در میان دولت‌های پیشین بیشترین کمک را به بخش دفاعی کرده است. تاجگردون ادامه داد: حمایت‌های مالی از طرف دولت نسبت به کلیت بخش دفاعی و به‌خصوص سپاه همواره وجود داشته و عدد و رقم بودجه‌ای هم این را نشان می‌دهد،‌ البته شرایط کشور هم شرایط خاصی است و این اتفاق باید بیفتد. در چهار سالی که من با دولت یازدهم در بخش تنظیم بودجه کار کردم، شاهد این بودم که دولت برای تقویت بنیه دفاعی کاملا همکاری کرده،‌ درحالی‌که درباره افزایش اعتبار در حوزه‌های دیگر به‌دلیل محدودیت منابع، گاهی مقاومت‌هایی وجود داشت، اما در حوزه دفاعی کوچک‌ترین مقاومتی از سوی دولت نبود.

‌ظرفیت قرارگاه‌ها، ظرفیت ملی است
ابوذر ندیمی، مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و نماینده پیشین مجلس، در گفت‌وگو با «شرق» با تأکید بر اینکه باید پذیرفت همه توان کشور در قوه مجریه جمع نشده، می‌گوید: بخشی از فرصت‌ها و توان‌ها در مجموعه‌هایی است که زیر نظر قوه مجریه نیستند؛ بنابراین اگر بتوانیم از ظرفیت قرارگاه‌ها استفاده کنیم، مانند این است که از ظرفیت ملی استفاده می‌کنیم.

به گفته او، در فاز اول باید تفاهم کنیم که از نظر مهندسی، توان مالی و از نظر فرصت‌هایی که در ارتش و قرارگاه‌ها وجود دارد، استفاده از این ظرفیت‌ها، استفاده از توان ملی است.او ادامه می‌دهد: از نظر توان مالی و بازپرداخت‌ها در رابطه با حوزه مهندسی سپاه و قرارگاه‌ها، از فرصت‌های زیادی می‌توانیم استفاده کنیم، البته طبیعتا در پرداخت‌ها هم باید مدیریت داشته باشیم.ندیمی با بیان اینکه در ١٢ سال اخیر، دو دولت قبل، به نسبت توان خود از ظرفیت‌های قرارگاه استفاده کردند، تصریح می‌‌کند: نباید توان نفتی ایران در حد ١٠٠ میلیارد دلار در دو دولت قبل را با توان ٣٠ میلیارد دلاری دولت روحانی مقایسه کرد.مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور می‌افزاید: دولت در چهار سالی که رو به پایان است، تلاش کرده از این فرصت‌ها استفاده کند، اما طبیعتا نوع پروژه‌هایی که داشته، نیمه‌تمام بوده است.به گفته او درحال‌حاضر چهار هزار پروژه نیمه‌تمام ملی و ٤٠ هزار پروژه استانی در کشور وجود دارد و براساس قانون، بخشی از منابع بودجه‌ای هم از طریق بسیج سازندگی و قرارگاه‌های «قرب» عملی شده است؛ بنابراین قانون ظرفیتی ایجاد کرده که از طریق آن و به کمک قرارگاه‌ها، نزدیک به یک دهه است برای ساخت برخی از مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی، مساجد و... هزینه می‌شود.

این کارشناس با بیان اینکه از نظر قانون از تمام ظرفیت‌ها استفاده شده، ادامه می‌دهد: باید قبول کنیم اکثر منابع موجود در کشور مصروف پروژه‌های نیمه‌تمام شده؛ به تعبیر دیگر، قرارگاه یا دیگران، پروژه‌ها را در اجرا قرار داده بودند و برای اتمام آنها باید اقدام می‌کردند.او با تأکید بر اینکه دولت پرداخت‌های بااعتنایی در مطالبات و موارد مربوط به حوزه‌های قانونی انجام داده، می‌گوید: این فرصت در آینده هم وجود دارد، اما طبیعی است که این پروژه‌ها از نوع اتمام هستند و نه آغاز یک پروژه.مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور می‌گوید: هدف‌گذاری‌های برنامه ششم و بودجه، در اتمام ٤٤ هزار پروژه‌ای تعریف شده که هم ملی هستند و هم استانی و دولت‌های قبلی هم به تناسب توان مالی به‌ویژه توان مالی ناشی از ارز نفتی، فرصت‌های بیشتری داشتند.ندیمی در پاسخ به اینکه فعالیت قرارگاه خاتم‌الانبیا نسبت به دولت احمدی‌نژاد چه تغییری کرده، می‌گوید: با توجه به حجم درآمدهای دولت‌های قبلی در فرصت انتخاب پروژه و با توجه به قدرت پیمانکاری در ایران یا نوع گریدبندی که از نظر انتخاب پروژه و محدودیت‌ها وجود داشته، طبیعتا برای قرارگاه فرصت بیشتری فراهم شده بود.او با اشاره به اینکه به‌هرحال، پیمانکاران از نظر حجم ریالی و ارزی محدودیت‌هایی را به نسبت گروهی که تأیید فنی شده، دارند، می‌گوید: قرارگاه پروژه‌های زیادی گرفته و بین پیمانکاران دیگر تقسیم کرده است. حال اگر همه این پروژه‌ها را جمع کنیم، خواهیم دانست در دولت‌هایی که درآمدهای بیشتری داشتند، مانند دولت احمدی‌نژاد، فرصت‌های بیشتری برای قرارگاه فراهم شده است.ندیمی تأکید می‌کند محدودیت‌های اجرای پروژه در این دولت بیشتر است و علت را این‌گونه بیان می‌کند: از نظر توان مهندسی و گرید فنی و نوع محدودیت، طبیعی است که حجم پروژه‌ها مانند پروژه‌های قبلی نیست. در این زمینه حتما باید درآمدهای کشور را در دو دوره، با هم قیاس کنیم.

‌بودجه دفاع افزایشی بوده است
نماینده پیشین مجلس اشاره‌ای هم به بودجه دفاع کرده و می‌گوید: دولت جدید، از نظر اعتباری، اجازات خاص و تخصیص‌ها، به بخش دفاعی اعتبار بیشتری اختصاص داده است.او در قیاسی با اشاره به اینکه از نظر تخصیص، درصد تخصیص‌های تا ٧٥ درصد به معنای تخصیص صددرصدی محاسبه شده، می‌افزاید: باید بپذیریم با توجه به موضوع اعتبار و تخصیص، محدودیت‌هایی درباره تخصیص صددرصد داریم، اما در این میان می‌توان گفت درباره دفاع و سپاه این تخصیص‌ها حداکثری بوده است.

به گفته ندیمی، با توجه به افزایش سنواتی بودجه‌ها و هم اجازات خاص و میزان اعتبار متناسب با تخصیص، بودجه‌های وزارت دفاع در سال‌های اخیر به‌صورت قابل تأملی همواره با افزایش همراه بوده است.او تأکید می‌کند این روال درباره وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، دفاع، آموزش عالی و آموزش و پرورش هم رخ داده و عمدتا تخصیص‌ها در این بخش‌ها صددرصدی بوده است.

نظرات | 0 نظر
captcha