خواستیم، توانستیم، شد ...

نقش و پیگیری ابوذر ندیمی در گازدار شدن 100% لاهیجان و 65% سیاهکل با یک تبصره در قانون بودجه سال 1393

نقش و پیگیری ابوذر ندیمی در گازدار شدن 100% لاهیجان و 65% سیاهکل با یک تبصره در قانون بودجه سال 1393
1395/7/2 |
13:54
شناسه خبر: 62493

بند "ق" تبصره 2 قانون بودجه سال 93 تکالیفی را بر عهده وزارت نفت گذاشت که به دنبال آن و طی 2 سال، تغییرات چشمگیری در برخورداری از نعمت گاز طبیعی در لاهیجان و سیاهکل دیده شد.

به گزارش "زبان گویا" بند "ق" تبصره 2 قانون بودجه سال 93 تکالیفی را بر عهده وزارت نفت می گذارد که شامل دو بخش توسعه میادین با اولویت میادین مشترک و بهینه سازی انرژی و افزایش راندمان و کارآیی انرژی است.

قانون بودجه سال 93 که با حضور ابوذر ندیمی (نماینده دوره نهم مردم لاهیجان و سیاهکل) به عنوان عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق آن سال در مجلس بررسی می شد، تبصره ای به نام تبصره 2 و در این تبصره بندی وجود دارد به نام بند «ق» که به پیشنهاد این نماینده مجلس در قانون درج گردید و جز یک این بند به شرح زیر است:

((وزارت نفت از طریق شرکت های دولتی تابعه ذیربط برای اجرای طرح های نفت و گاز از جمله افزایش ظرفیت تولید نفت خام و گاز با اولویت مخازن مشترک و افزایش ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی، رشد صادرات فرآورده های نفتی و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت و جایگزینی گاز داخلی یا وارداتی به جای فرآورده های نفتی ذیربط تا سقف 100 میلیارد دلار به صورت ارزی یا معادل ریالی آن با رعایت قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی اقدام به سرمایه گذاری به روش بیع متقابل، ساخت، بهره برداری و تحویل BOT و یا روش های موضوع بند 2 ماده 214 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران با تضمین خرید محصول، اجازه به فروش داخلی یا صادرات برای بلندمدت حداقل 10 سال قرارداد منعقد و یا مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری را صادر کند.

همچنین بنابه این بخش از قانون، به منظور اجرای طرح های بهینه سازی، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش مصرف انرژی در بخش های مختلف از جمله صنعت با اولویت صنایع انرژی بر و حمل و نقل عمومی و ریلی درون و برون شهری، ساختمان، توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، گسترش استفاده از CNG با اولویت شهرهای بزرگ و مسیر راه های اصلی بین شهری و تولید خودروهای کم مصرف به وزارت نفت اجازه داده می شود با رعایت قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی با متقاضیان و سرمایه گذاران بخش خصوصی با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل قرارداد منعقد کند.

ضمن اینکه توجیه فنی و اقتصادی و زیست محیطی، زمان بندی اجرا و بازپرداخت و سقف تعهدات دولت در هریک از طرح ها با پیشنهاد وزارت نفت به تصویب شورای اقتصاد می رسد. تعهد بازپرداخت اصل سرمایه گذاری موضوع این بند بر عهده دولت بوده و شرکت ملی نفت ایران، منابع ناشی از صادرات سوخت صرفه جویی شده حاصل یا مدل نفت خامش را در هر پروژه پس از اعلام وزارت نفت در سال های سررسید به سرمایه گذار پرداخت و هم زمان به حساب بدهکار دولت خزانه داری کل کشور منظور و تسویه حساب می کند.))

اجرای قانون فوق بی شک تأثیرات زیادی را در بخش گاز رسانی به کشور از خود بر جای گذاشته و خواهد گذاشت.

در استان گیلان و شهرستان لاهیجان نیز با پیگیری های نماینده وقت مردم لاهیجان و سیاهکل در جذب اعتبارات و همت مسئولان اجرایی ذیربط، هم اکنون با گازدار شدن تمامی 180 روستای دارای سکنه شهرستان لاهیجان، 100% شهر و روستاهای این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار بوده و ضریب نفوذ گاز در بخش شهری و روستایی این شهرستان به 100% رسیده است.

این حجم عملیات گازرسانی در لاهیجان به شکلی بود که با توجه به تخصیص اعتبار برای پروژه های گازرسانی، فقط در طول 3 سال گذشته 110 روستای شهرستان لاهیجان را با بیش از 600 کیلومتر شبکه گذاری و اعتبار معادل 500 میلیارد ریال به شبکه سراسری گاز متصل نموده است.

از مجموع 114 روستای بالای 20 خانوار در شهرستان سیاهکل، 45 روستا گازدار است که با گازرسانی به 24 روستای دیگر تا ابتدای سال 95، درصد بهره مندی روستایی از نعمت گاز از 39 درصد به 65 درصد رسید.

گفتنی است پیش از این، پیگیری های ابوذر ندیمی در دولت دهم منجر به گازرسانی به شهر دیلمان به عنوان آخرین شهر فاقد گاز استان گیلان شد.

برای گازرسانی به شهر دیلمان، چهار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و با اجرای این پروژه، یک هزار و ٨٠٠ خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

با این تفاسیر بار دیگر ثابت می شود که، راز مانایی، مولد بودن آن است ...

 

 

گوشه ای از تصاویر، مکاتبات و پیگیری های انجام شده به منظور گازرسانی به لاهیجان و سیاهکل توسط ابوذر ندیمی

 

 

نظرات | 0 نظر
captcha