انتظارات پارلمانی مردم لاهیجان و سیاهکل از نماینده دوره دهم مجلس

آیا نیکفر می تواند عملکرد پارلمانی ندیمی را تکرار کند؟

آیا نیکفر می تواند عملکرد پارلمانی ندیمی را تکرار کند؟
1396/1/21 |
16:34
شناسه خبر: 62449

یادداشتی به قلم "محمد مصطفوی"

"بسم الله الرحمن الرحیم"

 

جناب آقای دکتر ذبیح نیکفر لیالستانی، نماینده محترم مردم شریف لاهیجان و سیاهکل در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی توفیق برای حضرتعالی در خدمتگزاری برای ملت عزیز و شریف این دیار، انتظارات پارلمانی موکلانتان را از حوزه ی انتخابیه لاهیجان و سیاهکل در قالب مقایسه اعلام می دارم.
 

نماینده ی قبلی حوزه ای که شما هم اکنون نماینده اش هستید، یعنی ایرج (ابوذر) ندیمی، در کل ۴۲۶  جلسه ی مجلس نهم شورای اسلامی، بنا بر آمار بر جا گذاشته از خود، عملکرد پارلمانی قابل قبول و درخشانی داشت.
 

لازم به ذکر است که کلیه ی آمار و اطلاعات ارائه شده در این مطلب به نقل از سامانه ی مجلس گرافی (www.majles.sociallab.ir) است که اطلاعات مندرج در این سامانه نیز از اسناد منتشر شده توسط مرکز پژوهشها و دیگر بخشهای مجلس شورای اسلامی استخراج شده است.
 

در سامانه ی مجلس گرافی و بر اساس عملکرد 290 نماینده مجلس نهم، ایرج (ابوذر) ندیمی با گذر از 284 نماینده، رتبه ی 5 را به خود اختصاص داده است.
 

در "نظم حضور در پارلمان"، ندیمی در کل جلسات دور نهم مجلس حتی برای یک روز هم غیبت نداشت. وی فقط در 5 جلسه با تأخیر پا به صحن علنی گذاشت و کل عدم حضور یا همان "مرخصی ساعتی" وی در صحن علنی 225 دقیقه بود.
 

در "طرح های امضا شده نمایندگان"، ندیمی با 104 طرح امضا شده رتبه ی 14 را دارا شد، که از 95% نمایندگان بیشتر طرح امضا نمود.
 

در "نطق های پیش از دستور"، همتای قبلی شما، تعداد 10 نطق پیش از دستور داشت و رتبه 10 را در مجلس نهم از آن خود کرد که باید گفت در کل مجلس نهم از 96% نمایندگان بیشتر ایراد نقط داشت.
 

در "تذکرات شفاهی،  تذکر آیین نامه ایی و همچنین اعلام موافقت و مخالفت با طرح ها و لایحه ها" آمار دقیقی موجود نیست، اما کمتر کسی وجود دارد که شنونده  ی مشروح مذاکرات مجلس از رادیو فرهنگ بوده  و صحبت های ندیمی را نشنیده باشد.
 

در "تذکرات کتبی به مسئولان اجرایی کشور" ندیمی با 460 عدد تذکر کتبی رتبه دوم نمایندگان مجلس را به خود اختصاص داد که به عبارتی باید گفت از 99% نمایندگان بیشتر تذکر کتبی داده است.


در "سوالات از وزرا" وی با 70 سوال، دارای رتبه ی چهارم مجلس نهم شد و به عبارتی از 98% نمایندگان مجلس بیشتر سوال پرسیده بود.
 

در "طرح ارائه داده" وی با 7 طرح در مجلس نهم، رتبه نهم را در پارلمان به خود اختصاص داد.
 

ندیمی در هر 4 سال مجلس نهم، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بود و در این کمیسیون نیز رئیس کمیته ی سرمایه گذاری، تولید و اشتغال شد. وی همچنین برای یک سال، سمت نائب رئیسی اول کمیسیون اقتصادی را نیز عهده دار بود.
 

وی از طرف کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در هر 4 سال نمایندگی به عنوان عضو "کمیسیون تلفیق بودجه" و همچنین به عنوان عضو "کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه" انتخاب گردید.
 

ندیمی در پارلمان نهم، به عنوان رئیس بین المجالس مجلس انتخاب شد و در اجلاسیه های سالیانه در رأس هیأت های پارلمانی به کشورهای کانادا، سوئیس، آلمان و یونان سفر کرد.
 

عملکرد بین المللی وی در پارلمان به همین جا ختم نشد و ندیمی رئیس گروه دوستی ایران با کشورهای کره جنوبی،  تایلند، صربستان و مونته نگرو نیز بود.
 

رد پای ندیمی در تحقیق و تفحص های مجلس نهم از جمله سازمان جنگل ها و مراتع، صنعت بیمه، سازمان چای، سهام عدالت و ... نیز دیده می شود.
 

عضویت در فراکسیون های ورزش و جوانان (هیأت رئیسه)، محیط زیست (هیأت رئیسه)، مدیریت شهری و روستایی (هیأت رئیسه)، فرهنگ – هنر – رسانه (هیأت رئیسه و سخنگو)، اوقاف و امور خیریه، یاوران امداد امام خمینی (ره)، فرهنگیان، تولید و تجارت، حمایت از معلولان، گردشگری و صنایع دستی (هیأت رئیسه و سخنگو)، ایثارگران و شاهد، قرآن و عترت و همچنین فراکسیون حمایت از نخبگان بود.

 

ندیمی در مجمع نمایندگان استان های شمالی (هیأت رئیسه) و مجمع توسعه استان گیلان نیز حضور داشت. وی یک دوره نیز رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان شد و از طرف همین مجمع به عنوان یکی از سه عضو ناظر بر انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا (خرداد 92) نیز انتخاب شد.
 

با علم بر تمامی مشغله های فوق الذکر در طی 1460 روز خدمت در مجلس نهم باید این مورد را هم در نظر داشت که ندیمی حدود 473 روز (بنا بر آمار ارائه شده در سایت خود) در حوزه ی انتخابیه حضور داشت.
 

شایان ذکر است، انتشار یادداشت فوق و ارائه ی آمار مجلس نهم با هدف تبلیغ نبوده، بلکه نویسنده در تلاش بوده تا گذشته را یادآوری نمونده و چراغ راه آینده بگرداند و این پیام را منتقل کند که موکلان لاهیجانی، سیاهکلی، گیلانی و ایرانی، انتظار پارلمانی فراتر از ندیمی را از دکتر نیکفر دارند.

 

  • محمد مصطفوی - دانشجوی دکتری علوم سیاسی و مدرس دانشگاه
     
انتظارات پارلمانی مردم لاهیجان و سیاهکل از نماینده دوره دهم مجلس , آیا نیکفر می تواند عملکرد پارلمانی ندیمی را تکرار کند؟
نظرات | 0 نظر
captcha