رقابت عارف با وزیر احمدی نژاد در حضور نماینده لاهیجان و سیاهکل

آیا رایزنی زاهدی با نیکفر و عباسی، برای کرسی ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات است؟

آیا رایزنی زاهدی با نیکفر و عباسی، برای کرسی ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات است؟
1395/3/24 |
19:06
شناسه خبر: 62304

بعد از وزن کشی بر سر ۱۲کرسی هیات رییسه مجلس، دومین صف آرایی اصولگرایان - اصلاح‌طلبان را باید در رقابت برای کسب کرسی‌های هیات رییسه کمیسیون‌ها بویژه روسای آنها به نظاره نشست.

 

تصویر فوق نشان دهنده ی سه نماینده مجلس دهم، یعنی آقای دکتر ذبیح نیکفر (نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل)، آقای محمدمهدی زاهدی (نماینده مردم کرمان و راور) و آقای اسدالله عباسی (نماینده مردم رودسر و املش) در حاشیه دیدار نمایندگان مجلس دهم با رهبر معظم انقلاب است.

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون های تخصصی مجلس بزودی برگزار خواهد شد و 12 کرسی ریاست بین نمایندگان تقسیم خواهد شد.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تا اینجای کار میزبان دو تن از نمایندگان گیلانی مجلس دهم (نیکفر و کوچکی نژاد) بوده است و با توجه به صحبت های روز امروز (سه شنبه) نائب رئیس مجلس در خصوص انتقال نمایندگانی که در کمیسیون های بیش از ظرفیت عضویت دارند به کمیسیون دیگر، این احتمال می رود با تغییراتی که در اعضای کمیسیون ها حاصل می شود، اسد الله عباسی (نماینده مردم رودسر و املش) که در مجالس پیشین نیز سابقه عضویت در کمیسیون آموزش و تحقیقات را دارد، از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به کمیسیون آموزش و تحقیقات انتقال یابد.

محمدرضا عارف (نماینده مردم تهران و سرلیست امید) و محمد مهدی زاهدی (نماینده مردم کرمان و وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی نژاد) به احتمال زیاد دو کاندیدای ریاست کمیسیون فوق الذکر هستند و قطعاً یکی از جذاب ترین رقابت های سیاسی کسب کرسی را در اتاق کمیسیون آموزش و تحقیقات ساختمان بهارستان رقم خواهند زد.

زاهدی که در ادوار قبل رأی جبار کوچکی نژاد را از آن خود می داند و همانطور که در عکس فوق مشاهده می کنید، در حال رایزنی با نیکفر (عضو فعلی کمیسیون) و عباسی (عضو احتمالی آینده کمیسیون) است که البته انتظار می رود کار سختی را در راه کسب آرای سه نماینده گیلانی در پیش رو نداشته باشد.

گفتنی است جبار کوچکی نژاد، ذبیح نیکفر و اسدالله عباسی هیچدام از در لیست امید حضور نداشتند و احتمال اینکه به سرلیست این جریان در انتخابات کمیسیون آموزش و تحقیقات رأی دهند، 1% به 99% است.

 

**********************************************

رقابت ها برای کسب 12 کرسی ریاست کمیسیون های مجلس دهم چگونه است ؟

به گزارش "خبر آنلاین" بعد از وزن کشی بر سر ۱۲کرسی هیات رییسه مجلس، دومین صف آرایی اصولگرایان-اصلاح‌طلبان را باید در رقابت برای کسب کرسی‌های هیات رییسه کمیسیون‌ها بویژه روسای آنها به نظاره نشست. 

گرچه کرسی‌های مهم مجالس هفتم، هشتم و نهم از هیات‌رییسه مجلس گرفته تا هیات‌رییسه کمیسیون‌ها بین اصولگرایان تقسیم می‌شد و فقط غلامرضا تاجگردون در مجلس اصولگرایانه نهم توانست بود بر کرسی ریاست کمیسیون برنامه و بودجه تکیه کند، اما مجلس دهم با حال و هوایی متفاوت وارد رقابت بر سر این کرسی‌ها شده است.

حضور پایاپای اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در مجلس دهم فضای هیات رییسه مجلس را متفاوت کرد، امری که به نظر می رسد در رقابت‌های کمیسیونی هم شاهد باشیم و دو جریان با کاندیداهای خود وارد میدان شوند. روز گذشته لیست اولیه عضویت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون‌های تخصصی خانه ملت مشخص شد.

به روال ادوار گذشته کمیسیون‌های امنیت ملی، اقتصادی و برنامه و بودجه از محبوبترین کمیسیون‌ها بودند که با تعداد بالای متقاضیان برای عضویت روبرو شدند. کمیسیون‌های انرژی، صنایع، عمران و آموزش هم درخواست‌های به نسبه زیادی داشتند و برخی از اعضای آنها باید روانه دیگر کمیسیون ها شوند. کمیسیون شوراها، قضایی و حقوقی، اصل نود و فرهنگی با وجود اهمیتی که دارند اما با کمترین تقاضا همراه بوده اند. آیین نامه چه می‌گوید؟

براساس آیین‌نامه داخلی مجلس هر کمیسیون می‌تواند بین ۱۹ تا ۲۳ عضو داشته باشد از همین رو کمیسیون هایی چون امنیت که ۳۸ داوطلب دارد یا صنایع که با ۳۳ درخواست عضویت روبرو شده است، طبیعتا باید با برخی از دواطلبانش خداحافظی کند تا آنها سقف عضویت دیگر کمیسیون‌ها را پر کنند.

فراکسیون‌ها لیست ارائه می دهند؟

هرچند تاکنون هیچ یک از دو فراکسیون ولایت و امید وارد رایزنی داخلی برای معرفی کاندیداهای خود برای کرسی های هیات رییسه مجلس و مشخصا ریاست این کمیسیون ها نشده‌اند، اما بدون شک رقابت بین دو جریان بر سر کرسی های ریاست کمیسیون‌ها جدی و پررنگ خواهد بود. در همین راستا می‌توان گمانه‎‌هایی را درباره گزینه های ریاست بر هر یک از کمیسیون ها مطرح کرد.

عارف به مصاف وزیر احمدی‌نژاد می رود؟

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را باید از جمله کمیسیون هایی دانست که با تقاضای بالا نمایندگان روبرو شده است، ۲۵ نماینده ای که در میان آنها چهره‌هایی چون محمدرضا عارف مرد شماره اول انتخابات تهران، علی مطهری نایب رییس دوم مجلس، محمدمهدی زاهدی رییس ۴ ساله کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم و وزیر علوم دولت احمدی نژاد دیده می شوند. اما رقابت بر سر کرسی ریاست بدون شک بین عارف و زاهدی خواهد بود، چه آنکه علی مطهری به دلیل عضویت در هیات‌رییسه نمی‌تواند رییس هیچ کمیسیونی باشد. در این میان شانس عارف را می توان بیشتر از وزیر علوم احمدی‌نژاد دانست چه آنکه کمیسیون آموزش که در مجلس گذشته در ید کامل پایداری‌ها بود، این دوره تغییر ترکیب محسوسی داشته و حضور چهره‌های اصلاح‌طلبی چون پروانه سلحشوری، فریده اولادقباد، محمودصادقی و …پررنگ است. همین امر نیز می‌تواند برگه برنده عارف در مقابل رییس سابق این کمیسیون باشد. در این میان اما یک احتمال دیگر هم مطرح است. آن هم اینکه محمدرضا عارف وارد گود رقابت بر سر ریاست این کمیسیون نشود، امری که پیشتر از سوی گزینه‌های ریاست مجلس هم رایج بوده است. آنجا که غلامعلی حدادعادل بعد از شکست در رقابت با علی لاریجانی در کرسی ریاست مجلس نهم، راضی به حضور در ریاست هیچ کمیسیونی نشد.

کمیسیونی با جذابیت سفرهای خارجی

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را باید از محبوبترین کمیسیون های مجلس دانست، کمیسیونی که بنا به وظیفه و ماهیت کاری‌اش با جذابیتی به نام «سفرهای خارجی» همراه است که می‌تواند پوئن وسوسه کننده‌ای برای عضویت نمایندگان در این کمیسیون باشد. از همین روست که ۳۸ نماینده مجلس دهم برای عضویت در آن اعلام آمادگی کرده‌اند. از همین رو باید منتظر ماند و دید قرعه نمایندگی در دیپلماتیک‌ترین کمیسیون مجلس، به نام کدامیک از این ۳۸ نفر خواهد افتاد. رقابت بر سر صندلی ریاست این کمیسیون هم باز میدانی از رزم آرایی اصولگرایان واصلاح طلبان است. علاءالدین بروجردی در چند دوره اخیر مجلس، مرد شماره یک کمیسیون امنیت بوده است؛ حتی آن زمان که حضور پایداری ها در این کمیسیون پررنگ بود او باز هم پیروز رقابت بر سر کرسی ریاست بود. اما مصطفی کواکبیان که بعد از بازگشت به پارلمان بارها خود را به عنوان گزینه های ریاست و نایب رییسی مجلس معرفی کرده بود حال با ناکامی در رقابت بر سر کرسی ریاست و عدم کاندیداتوری در کرسی نایب رییسی، خود را آماده کاندیداتوری برای ریاست کمیسیون امنیت می‌کند. گرچه بعید به نظر می رسد در رقابت با بروجردی شانسی برای پیروی داشته باشد. کاظم جلالی هم که پیشتر در مجلس هشتم جایگاه سخنگویی این کمیسیون را عهده‌دار بود؛ گرچه تا کنون با بروجردی برای ریاست این کمیسیون رقابت نکرده ولی چنانچه دیگر در راس مرکز پژوهش‌ها نباشد؛ بعید نیست که نامزد ریاست کمیسیون امینت ملی شود. او سالهاست که خود را در مرکز پژوهش های مجلس مشغول کرده است و به نظر می رسد علاقه اش ماندگاری در آن مرکز باشد تا کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی.

رویارویی اصلاح طلبان با مردان احمدی نژادی مجلس دهم

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات را باید مهمترین کمیسیون اقتصادی مجلس دانست، کمیسیونی که خصوصا در ایام بررسی بودجه های سنواتی یا برنامه های ۵ساله اهمیت دوچندن پیدا می کنند و بنا به آیین نامه داخلی مجلس همه اعضای آن بدون رای گیری به عضویت کمیسیون تلفیق در می آیند. کرسی ریاست کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس نهم تنها صندلی بود که دو سال ریاستش را به یک چهره اصلاح طلب سپردند.تاجگردون تنها نماینده چپ گرایی بود که در دوران اقلیت محض اصلاح طلبان در مجلس به سمت ریاست یک کمیسیون رسید. او در همین دوره دهم نیز شانس اصلی برای ریاست بر این کمیسیون است. در مقابل او می‌توان گزینه هایی چون محمدرضا تابش دیگر چهره اصلاح طلب و حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی نژاد را قرار داد. گرچه احتمال کاندیدا نشدن تابش به نفع تاجگردون وجود دارد ولی بعد از ناکامی حاجی بابایی در رقابت بر سر کرسی نایب رییسی مجلس، بعید به نظر نمی رسد وی خود را برای کرسی ریاست کمیسیون در معرض رای نمایندگان قرار دهد.

کمیسیون اقتصادی، تقابل یک اصلاح طلب گیلانی با رئیس بانک مرکزی دولت احمدی نژاد

کمیسیون اقتصادی مجلس هم بدون شک از دیگر کمیسیون های مهم مجلس است، کرسی ریاست این کمیسیون که در دوره های پیش عمدتا در دست ارسلان فتحی پور بود. در این دوره از مجلس با عدم تایید صلاحیت و راهیابی او به مجلس، کمیسیون اقتصادی گزینه های جدید را پیش روی خود می بیند. الیاس حضرتی مرد اصلاح‌طلب مجلس دهم و محمود بهمنی رییس بانک مرکزی دولت احمدی نژاد محتمل ترین گزینه ها برای ریاست کمیسیون اقتصادی هستند.

دو چهره نفتی رودروی هم

کمیسیون انرژی مجلس از پرحاشیه ترین کمیسیون های مجلس نهم بود، مسعود میر کاظمی وزیر نفت احمدی نژاد در سالهای ابتدایی مجلس نهم در راس این کمیسیون بود ولی در نهایت جای خود را به علی مروی داد که سابقه نفتی پررنگی در کارنامه اش داشت. مجلس دهم اما از حضور چهره های شاخص خالی است و محتمل ترین گزینه را می توان امیری خامکانی دانست که در ادوار اخیر مجلس تنها بر کرسی این کمیسیون تکیه کرده و زمانی هم سخنگوی این کمیسیون بوده است. هدایت‌الله خادمی از دیگر چهره های نفتی حاضر در این کمیسیون است که شانس حضور در کرسی ریاست این کمیسیون را به نسبه دارد. بهروز نعمتی هم گرچه در این کمیسیون عضویت دارد اما به دلیل حضورش در هیات رییسه امکان رقابت در انتخابات هیات رییسه کمسیون را ندارد.

ریاست کمیسیون اجتماعی به بانوی اصلاح طلب می رسد؟

وزرا و مدیران احمدی‌نژاد هنوز هم در مجلس حضور دارند، از زاهدی تا بهمنی و مصری. آنگونه که حتی بتوان برخی از آنها را گزینه های رقابت بر سر کرسی های ریاست کمیسیون ها معرفی کرد. کمیسیون اجتماعی هم پذیرای وزیر رفاه دولت نهم است و باید مصری را یکی از محتمل ترین گزینه ها برای حضور در رقابت بر سر کرسی ریاست این کمیسیون دانست. در برابر او افرادی چون علیرضا محجوب یا سهیلا جلودارزاده هم قرار داد. چهره های اصلاح طلبی که از قضا برخواسته از خانه کارگر هستند، با دغدغه های اجتماعی بدنه جامعه. گرچه فراکسیون امید هنوز لیستی برای ریاست کمیسیون ها معرفی نکرده است، اما احتمال حمایت از جلودارزاده در رقابت بر سر کرسی ریاست کمیسیون اجتماعی وجود دارد، او از گزینه های این فراکسیون برای صندلی دبیری هیات رییسه هم بود ولی رای کافی را بدست نیاورد.

کمیسیون بهداشت؛ به پزشک اصلاح طلب می رسد یا پزشک اصولگرا

کمیسیون بهداشت مجلس در اداور مختلف مجلس محفل حضور متخصصان و پزشکان مجلس بوده است، مسعود پزشکیان وزیر دولت اصلاحات را باید شاخص ترین چهره حاضر در این کمیسیون دانست که البته با قرار گرفتن در کرسی نایب رییسی مجلس از دایره گمانه زنی ها برای ریاست این کمیسیون خارج می شود. علی نوبخت پزشک اصلاح طلب این کمیسیون و حسینعلی شهریاری رییس پیشین این کمیسیون را باید گزینه های اصلی رقابت ریاست کمیسیون بهداشت معرفی کرد.

کمیسیون صنایع صحنه رویارویی دو اصولگرا با یک اصلاح طلب

کمیسیون صنایع هم از کمیسیون های محبوب است که داوطلبان زیادی برای عضویت دارد و بدون شک بر روی نام برخی از داوطلبان عضویت خط قرمز کشیده خواهد شد. در میان اسامی فعلی اما حمیدرضا فولادگر شانس اصلی ریاست بر این کمیسیون است سابقه عضویت او در این کمیسیون در دو دوره گذشته و البته ریاستش بر کمیسیون ویژه اصل ۴۴ اندوخته مناسبی برای او در این رقابت است. محسن کوهکن و یوسف نژاد دو چهره اصولگرا و اصلاح طلب هستند که احتمال حضورشان در رینگ این رقابت وجود دارد.

روحانیون اصلاح طلب و اصولگرا در مصاف کمیسیون فرهنگی

کمیسیون فرهنگی با کمترین تقاضا روبرو بوده است و فقط ۴ نفر برای عضویت در آن ثبت نام کرده اند، چهارنفری که از بین آنها می توان شاهد قدرت نمایی دو چهره اصولگرا و اصلاح طلب بود. احمد سالک و احمد مازنی. سالک که در کارنامه نمایندگی اش ریاست بر این کمیسیون را هم ثبت کرده است باید منتظر بماند و ببیند چه نمایندگانی به این کمیسیون افزوده خواهند شد و بالانس جناجی در این کمیسیون به نفع او خواهد بود یا رقیب اصلاح طلبش.

کمیسیون کشاورزی و گزینه هایی ناشناس

مرد شماره یک کمیسیون کشاورزی در مجالس اصولگرا عباسعلی رجایی بود که این دوره موفق به کسب آرا نشد. در بین اسامی داوطلب شده برای عضویت در این کمیسیون نام پاپی زاده و احمدعلی کیخواه به عنوان گزینه های محتمل ریاست بر این کمیسیون مطرح است.

عدم اقبال به نظارتی ترین کمیسیون مجلس

کمیسیون اصل نود را باید نظارتی ترین کمیسیون پارلمان دانست. همین امر هم اهمیت این کمیسیون را بالا برده است هرچند اسامی اعلام شده برای عضویت در این کمیسیون نشان می‌دهد که با اقبال چندانی روبرو نشده و تنها ۷ درخواست عضویت داشته است. در میان این اسامی بدون شک نام محمدعلی پورمختار شانس برتر ریاست است و حسن نوروزی با احتمال پایین‌تر در رده دوم قرار داد.

حقوقی ترین کمیسیون به پایداری ها می رسد؟

حقوقی ترین کمیسیون پارلمان هم در ادوار مختلف، محفل هم نشینی قضات و وکلای مجلس بوده است. در میان اسامی محدود ثبت شده برای عضویت در این کمیسیون، ملکشاهی رییس کمیسیون حقوقی مجلس نهم شانس بالایی برای ریاست دارد. محمد دهقان هم که در رقابت بر سر نایب رییسی موفق به کسب آرا نشد، شاید به نیابت از پایداری های مجلس وارد گود رقابت شود.

لاهوتی شانس ریاست کمیسیون عمران

۲۵ نماینده خوستار عضویت در کمیسیون عمران شده اند که باید منتظر ماند و دید خط قرمز بر نام کدامیک از آنها کشیده خواهد شد. در میان همین نام‌های موجود مهرداد لاهوتی و محمد دامادی شانس های مطرح برای رقابت بر سر کرسی ریاست هستند.

کمیسیون شوراها باز هم به خجسته می رسد؟

برجسته ترین عضو کمیسیون شوراها هم در همه این سالها امیر خجسته بوده است که در در میان معدود نمایندگان متقاضی عضویت در این کمیسیون، باز هم باید او را شانس بالای ریاست در این کمیسیون دانست.

 

**********************************************

اسامی نمایندگان عضو کمیسیون‌های تخصصی مجلس دهم

به گزارش ایسنا، شعب پانزده گانه مجلس در گزارش بدوی خود اسامی نمایندگان عضو کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون اصل نود قانون اساسی را تهیه و تدوین کردند.

بر این اساس نمایندگان ابتدا اولویت‌ها خود را برای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی بر اساس تحصیلات، سابقه عضویت در کمیسیون‌ها و سابقه اجرایی مرتبط اعلام می‌کنند و در صورتی که متقاضیان عضویت در یک کمیسیون از تعداد مورد نیاز بیشتر باشد این موضوع در شورای روسای شعب و یکی از نواب رئیس مورد بررسی قرار می گیرد.

بر این اساس بیشترین تعداد متقاضیان برای کمیسیون‌های امنیت ملی وسیاست خارجی با 38 متقاضی ، کمیسیون صنایع و معادن با 32 متقاضی، کمیسیون برنامه و بودجه با 31 متقاضی بوده و کمترین متقاضیان برای کمیسیون های شوراها و قضایی هر کدام با سه متقاضی و فرهنگی با 4 متقاضی بوده است.

اسامی نمایندگان عضو کمیسیون های تخصصی بر اساس گزارش بدوی شعب به شرح زیر است:

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری(23 نفر)

حبیب‌الله ده مرده، سیدمحمد باقر عبادی، جبار کوچکی‌نژاد، فاطمه سعیدی، اسفندیار اختیاری، محمد باسط درازهی، سیدجواد سادات‌نژاد، محمود صادقی، داوود محمدی (فرزند مراد)، فریده اولاد قباد، محمدمهدی زاهدی، کارن خانلری، محمد قومی، احد آزادیخواه، ذبیح نیک‌فر لیالستانی، قاسم احمدی لاشکی، محمد بیرانوندی، علیرضا ابراهیمی، یوسف داوودی، محمدرضا عارف، پروانه سلحشوری، ضیاءالله اعزازی ملکی، علی مطهری.

کمیسیون اجتماعی (22 نفر)

ناهید تاج الدین، سلمان خدادادی، سید حمزه امینی، جلیل مختار، رضا شیران خراسانی، علیرضا محجوب، عبدالرضا مصری،‌ حسن لطفی، میرحمایت میرزاده، علی کرد،‌عباس گودرزی،‌ طیبه سیاوشی شاه عنایتی،‌ سید صادق طباطبایی‌نژاد، عبدالرضا عزیزی، محمد وحدتی، سمیه محمودی، غلامرضا کاتب، علی رستمیان، رسول خضری،‌ سهیلا جلودارزاده، خدیجه ربیعی فرادنبه، احمد بیگدلی.

کمیسیون اقتصادی(29 نفر)

سید کاظم دلخوش اباتری، ژرژیک آبرامیان، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، احمد حمزه، عین‌الله شریف پور،‌ علی اکبر کریمی،‌ عامر کعبی، محمود شکری ، محمد حسین حسین‌زاده بحرینی، سید مرتضی خاتمی، حمدالله کریمی، سید ناصر موسوی لارگانی، شهاب نادری، احمد علیرضا بیگی، سید فرید موسوی،‌ رحیم زارع، قرجه طیار، محمد رضا بادامچی، معصومه آقاپور علیشاهی،‌ علی بختیاری، علی اسماعیلی،‌ سید تقی کبیری، سیده فاطمه حسینی،‌ سید حسن حسینی،‌ محمد حسن‌نژاد،‌ احمد انارکی محمدی، محمود بهمنی ،‌الیاس حضرتی

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی(38 نفر)

سید محمد جواد ابطحی،‌ فرهاد فلاحتی،‌ شهروز برزگر کلشانی،‌ کاظم جلالی،‌ مجتبی ذوالنوری، محمد جواد فتحی،‌ سید حسین نقوی حسینی،‌حشمت الله فلاحت پیشه، شکور پورحسین، اسدالله عباسی،‌ ولی الله نانوا کناری، مصطفی کواکبیان،‌ کمال الدین دهقانی،‌ محمد ابراهیم رضایی،‌ابوالفضل ابوترابی، علی اردشیر لاریجانی، محمد مهدی برومندی، محمد آشوری تازیانی، هاجر چنارانی، محمدرضا صباقیان بافقی، مهدی شیخ،‌ محمد علی وکیلی، مسعود گودرزی، اصغر سلیمی، جواد کریمی قدوسی،‌ علاءالدین بروجردی، علی نجفی خوشرودی، هادی شوشتری، علیرضا رحیمی، جلیل رحیمی جهان آبادی، سید قاسم جاسمی، سید محسن علوی، مرتضی صفاری نطنزی، ابوالفضل حسن بیگی، پروانه مافی، محمد جواد جمالی نوبندگانی، بهمن طاهرخانی، علیرضا سلیمی.

کمیسیون انرژی(28 نفر)

مجید ناصری‌نژاد، محمد خالقی سردشتی، علی ابیانی، علی گل مرادی، عبدالله سامری، هدایت الله خادمی، علی عسگر ظاهری عبدوند، غلامرضا شرفی، محمد باقر سعادت، حبیب الله کشت زر، حسن بهرام‌نیا، اسدالله قرخانی آلوستانی، جواد کاظم نسب، حسین امیری خامکانی، کوروش کرم پورحقیقی ، فریدون حسن‌وند، سلام امینی، عدل هاشمی پور، سکینه الماسی، بهروز نعمتی، جلال میرزایی، علی ساری، فردین فرمند، عبدالحمید خدری، احمد صفری، علی اکبری (شیراز)، مسعود رضایی، قاسم ساعدی.

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات( 31 نفر)

محمد قسیم عثمانی، محمدرضا تابش، محمد صادق حسنی، محمد حسینی، غلامرضا حیدری، حسینعلی حاجی دلیگانی، علی کاظمی، سهراب گیلانی، علی قربانی،‌غلامعلی جعفرزاده، محمدرضا امیر حسن خانی، منصور مرادی، علی بختیار، حمیدرضا حاجی بابایی، حسین مقصودی، هادی قوامی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن بیگلری، نبی هزار جریبی، محمد فیضی زنگیر، سید مهدی فرشادان، غلامرضا تاجگردون، عزت الله یوسفیان ملا، حسن سلیمانی، فرهاد تجری، محمد مهدی مفتح، محمد خدابخشی، شهباز حسن‌پور بیگلری، جهانبخش محبی‌نیا، علی اکبری (بجنورد) احمد امیرآبادی فراهانی.

کمیسیون بهداشت و درمان( 17 نفر)

محسن علیجانی زمانی، مسعود پزشکیان، بشیر خالقی، سیامک مره صدق، یعقوب شیویاری، بهروز بنیادی، ابوالفضل سروش، همایون یوسفی، منوچهر جمالی سوسفی، محمد حسین قربانی، محمد نعیم امینی فرد، علی نوبخت حقیقی،‌ حسینعلی شهریاری، احمد همتی، حیدر علی عابدی،‌ اکبر رنجبرزاده، اکبر ترکی.

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور(3 نفر)

احمد مرادی، محمد جواد کولیوند، امیر خجسته

کمیسیون صنایع و معادن( 32 نفر)

محمد محمودی شاه نشین، سید مهدی تقدسی، علی اسدی کرم، عزیز اکبریان، سید مصطفی ذوالقدر، داریوش اسماعیلی، محسن کوهکن،‌غلام محمد زارعی، فریدون احمدی، حمید گرمابی، محمدرضا نجفی، رامین نورقلی پور،‌سید حمیدرضا کاظمی، محمد عزیزی، همایون هاشمی،‌بهرام پارسایی، نادر قاضی‌پور، عبدالله رضیان، رضا علیزاده، حمیدرضا فولادگر، روح الله بابایی صالح، عبدالرضا هاشم زایی، محمدرضا منصوری، رضا انصاری، رمضانعلی سبحانی فر، محمود نگهبان سلامی، سید احسان قاضی‌زاده هاشمی، زهرا سعیدی مبارکه، سیده حمیده زرآبادی، سید جواد حسینی کیا، اصغر مسعودی، سعید باستانی، علی اصغر یوسف نژاد

کمیسیون عمران ( 25 نفر)

حسین نیاز آذری، مهرداد بائوج لاهوتی، صدیس بدری، سید علاءالدین خادم، سید هادی بهادری، شادمهر کاظم‌زاده، سید کمال الدین شهریاری، سید احسن علوی، حسن خسته بند، اقبال محمدیان، علی یار محمدی، محمد مهدی افتخاری، یوناتن بت کلیا، قلی الله قلی‌زاده، محمدرضا ملکشاهی راد، حمید بنایی، سید ابوالفضل موسوی بیوکی، یوسف داودی، محمد دامادی، شهرام کوسه غراوی، فرج الله رجبی، محمدرضا رضایی کوچی، سید حسین افضلی، مجید کیانپور، قاسم میرزایی نیکو.

کمیسیون فرهنگی (4 نفر)

نصرالله پژمان‌فر، احمد سالک کاشانی، جمشید جعفرپور، احمد مازنی

کمیسیون قضایی و حقوقی(3 نفر)

محمد دهقانی نقندر، اللهیار ملکشاهی، روح الله حضرتپور طلاتپه

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ( 15 نفر)

نورمحمد تربتی نژاد، نظر افضلی،‌علی وقفچی، عباس پاپی‌زاده پالنگان، عبدالغفور ایران نژاد، شمس الله شریعت نژاد، علی محمد مرادی، سید راضی نوری، احمد علی کیخاه، جلال محمود زاده، حبیب‌الله نیکزادی پناه، رضا کریمی، عبدالله حاتمیان، علی محمد شاعری، علی ابراهیمی.

کمیسیون اصل نود (7 نفر)

داود محمدی (فرزند نظر) یحیی کمالی پور، ولی داداشی، حسن نوروزی، حسین رضازاده، محمد علی پورمختار، محمد کاظمی.

 

**********************************************

مطهری: افراد به کمیسیون‌هایی رفتند که ربطی به سوابقشان ندارد

حجت‌الاسلام احمد مازنی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان طی تذکری گفت: از سیمای جمهوری اسلامی با بنده تماس گرفتند و علت عدم استقبال نمایندگان از کمیسیون فرهنگی را جویا شدند.

وی اضافه کرد: در آن تماس به بنده گفتند مردم از عدم استقبال نمایندگان و بی‌توجهی آنها به کمیسیون فرهنگی گلایه دارند.

به گزارش فارس، علی مطهری نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی که در غیاب علی لاریجانی ریاست بخشی از نشست علنی امروز خانه ملت را برعهده داشت در واکنش به تذکر مازنی اظهار داشت: یکی از نقاط ضعف مجالس ما این است که کمیسیون‌های فرهنگی، قضایی و شوراها طالب کمتری دارند.

وی کمیسیون فرهنگی را دارای اهمیت فراوان توصیف کرد و یادآور شد: رهبر معظم انقلاب همواره تاکیدات زیادی در زمینه فرهنگ داشتند و در سخنرانی اخیرشان نیز به این موضوع اشاره کردند؛ ما از دوستان نماینده می‌خواهیم که کمیسیون فرهنگی را پر کنند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بسیاری از نمایندگان سوابق فرهنگی خوبی دارند، تصریح کرد: این افراد به کمیسیون‌هایی رفتند که خیلی ربطی به سوابق‌شان ندارد.

 

**********************************************

 


ماموریت مطهری و پزشکیان برای تصمیم‌گیری پیرامون کمیسیون‌های دارای عضو مازاد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان طی تذکری گفت: ما اکنون لیستی داریم که باید اسامی اخطار و تذکردهندگان براساس آن اعلام شود. هیات رئیسه باید چارچوب لیست را رعایت کند.

وی در ادامه تذکر خود با اشاره به شیوه برگزاری جلسات علنی مجلس دهم اظهار داشت: پرداختن به مسائل جاری کشور کار خوبی است که با دعوت از وزرا صورت می‌گیرد اما این که کمیسیون‌ها به عقب می‌افتند درست نیست و ما باید این موضوع را در دستور کار قرار دهیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه طرح مسائل روز کشور و مشکلات مردم بسیار پسندیده‌ است، تصریح کرد: ما باید این موضوعات را به صورت ویژه مورد توجه قرار دهیم اما در حالی که اعتبارنامه‌ها به سرعت تایید می‌شود باید موضوع تشکیل کمیسیون‌ها نیز به سرعت در دستور کار قرار گیرد.

«ما هر روز می‌آییم و مباحثی را مطرح می‌کنیم اما دستور کاری نداریم، با روش فعلی هفته آینده نیز نشست‌ها همین گونه خواهد بود و این در حالی است که یک ساعت نشست مجلس هم دارای اهمیت است.»

به گزارش فارس، علی مطهری نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی که در  غیاب علی لاریجانی ریاست بخشی از نشست امروز پارلمان را برعهده داشت تذکر اول پورابراهیمی را وارد دانست و بر لزوم توجه به لیست برای ارائه تذکر و اخطار تاکید کرد.

وی پیرامون تذکر دوم نماینده کرمان هم گفت: درباره تشکیل کمیسیون‌ها موضوع باید طبق روال انجام شود، در ابتدا گزارش اولیه شعبات اخذ و جلسات تشکیل می‌شود پس از آن گزارش دوم نیز ارائه و تصمیم‌گیری نهایی صورت خواهد گرفت.

نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی به وجود عضو مازاد در 6 کمیسیون اشاره کرد و اظهار داشت: مسئولیت سه کمیسیون به بنده و سه کمیسیون دیگر نیز به آقای پزشکیان واگذار شده که قرار است طی جلساتی این موضوع حل شود. در صورتی که همچنان مشکلات حل نشد جلسات شعب تشکیل و موضوع بررسی می‌شود.

وی در همین زمینه اظهار داشت: کمیسیون‌هایی که از حد نصاب بالاترند تشکیل جلسه داده و موضوع را بررسی کنند؛ ما در جلسه امروز بعدازظهر مسئله را دنبال و ان‌شاءالله حل خواهیم کرد.

 

نظرات | 0 نظر
captcha