وقتی که "مانور تبلیغاتی" ندیمی، مورد پیگیری قرار می گیرد

خوشحالیم از اینکه پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان به رسمیت شناخته شد

خوشحالیم از اینکه پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان به رسمیت شناخته شد
1397/7/15 |
12:12
شناسه خبر: 62271

اجرای تقاطع غیرهمسطح میدان گیلان لاهیجان، ایده ای که توسط ابوذر ندیمی شکل گرفت و اجرایی شد، هم اکنون توسط منتخب دهم مردم لاهیجان و سیاهکل در حال پیگیری است، که این اتفاق، مثبت و امیدبخش محسوب می شود.

به نام او، به یاد او و انشاالله برای او

 

 

کمتر کسی است که شهرستان لاهیجان زندگی کند و نام میدان گیل شهر نمونه ی طبیعی تاریخی جهان اسلام را با ترافیک عجین شده نداند و حتی خاطره ی گرفتار شدن در ترافیک سرسام آور این میدان در ایام تعطیلات و مخصوصا عید نوروز نیز، برای مسافرین لاهیجان و یا مسافرین عبوری از این شهرستان نیز ثبت شده است.

مسئولان و مدیران شهرستان لاهیجان و اداره کل راه و شهرسازی گیلان، چندین جلسه ی هم اندیشی برای حل این گره ترافیکی را در سال ٩١ برگزار کردند که در نهایت به  کوچک کردن میدان یا همان "اصلاح هندسی" منجر شد و این اتفاق نیز باز هم نتوانست چاره ی کار شود.

روز ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱، ایرج (ابوذر) ندیمی، که به تازگی منتخب مردم لاهیجان و سیاهکل در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی شده بود، در نشست با صنوف و بازاریان شهرستان لاهیجان برای اولین بار به ایده ی "تقاطع غیر همسطح میدان گیل لاهیجان" اشاره کرد و از آن به عنوان یکی از برنامه های کاری خود نام برد.

 

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ - سالن اجتماعات اتاق اصناف لاهیجان

 

ندیمی در آن نشست گفت: این میدان گیل و زحمتی که آقای استاندار محترم (مهدی سعادتیاستاندار وقت گیلان) برای کوچکتر کردن آن کشیده است، فایده ندارد. با کوچکتر کردن و بستن جاده، مشکل ما حل نمیشود. بنابراین به وزیر راه (نیکزادوزیر وقت راه و شهرسازی) پیشنهاد دادم که از اعتبارات محور رشت ـ رامسر، یک پل هوایی و تقاطع غیرهمسطح احداث کنیم و وزیر برای معاون خود نوشت که اقدام شود. یعنی ما باید در حدود دو سال، یک پل هوایی برای مسیر خروجی شهر داشته باشیم.

 

اولین مکاتبه ابوذر (ایرج) ندیمی با وزیر وقت راه و شهرسازی (نیکزاد) - 1391

 

 

بعد از این صحبت ندیمی بود که زمزمه ی احداث تقاطع غیرهمسطح بر روی میدان گیل دهان به دهان چرخید و در طی این مدت که نماینده مردم لاهیجان وسیاهکل (ندیمی) در حال طی کردن مراحل اداری این پروژه ی عظیم و میلیاردی بود، مسئولان متولی، مشکلات ترافیکی میدان گیل را با بستن میدان با انواع موانع متنوع (گلدان های بتنی، میله های فلزی و در تعطیلات عید اخیر نیز با ایجاد خاک ریز) درمان موضعی می کردند و یابه عبارتی حجم ترافیکی را به  دور برگردان های اطراف میدان هدایت می کردند.

تغییرات دولت در سال ٩٢، کمبود اعتبارات، مطالعات طولانی مدت مشاورین وزارت راه و شهرسازی، برگزاری مناقصه، آزمایش خاک، طراحی اولیه تقاطع (طراحی اولیه به دلیل نیاز به تملک زمینهای اطراف میدان و تعداد شمع های بالا و ... تغییر یافت)، طراحی ثانویه و نهایی تقاطع و در نهایت تأمین اعتبارات اجرایی از علل زمانبر شدن آغاز عملیات اجرایی این پروژه شمرده می شود.

 

طرح نهایی احداث تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان

 

سرانجام انتظارها به سر رسید و صبح روز پنجشنبه ٩ مرداد ٩٤ با حضور علی نورزاد (معاون وزیر راه و شهرسازی) در محل آغاز عملیات احداث تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان کلنگ این پروژه به زمین زده شد.

نورزاد در این مراسم گفت: تقاطع غیر همسطح میدان گیل لاهیجان با هزینه ارزیابی بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال به طول ۴۵۲ متر و عرض مقطع ۴۰/۱۰ متر در مدت سه سال ساخته میشود که در اجرای آن بیش از ۲۴ هزار مترمکعب خاکبرداری شده و ۲۵ هزار مترمکعب بتونریزی انجام خواهد گرفت.

 

حضور معاون وزیر راه و شهرسازی (نورزاد) جهت آغاز عملیات اجرایی پروژه

مشخصات پروژه تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان

 

تحویل رسمی پروژه به پیمانکار و تجهیز کارگاه توسط پیمانکار سرآغاز شروع عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح میدان گیل بود.

از اینجای کار و در نیمه دوم سال ٩٤ بود که حرف ها و شایعات همیشه در صحنه، وارد جریان شد و با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی، این اتفاق دور از ذهن نبود.

حتی یکی از کاندیداهای دهمین دوره انتخابات مجلس (بدون ذکر نام) در چند میتینگ انتخاباتی خود، احداث تقاطع غیر همسطح میدان گیل را در کمال بی شرمی، خیانت به مردم بخش رودبنه دانسته و از این پروژه به عنوان نابودگر بخش رودبنه در شهرستان لاهیجان نامبردند و دلیلش را مانور تبلیغاتی نماینده دوره نهم مجلس قلمداد می کردند.

 


نشست بررسی موانع و مشکلات پیمانکار تقاطع غیرهمسطح میدان گیل لاهیجان - دی ماه 94

 

دامنه ی وسیع شایعات و تخریب ها به حدی بود که یکی از عوامل سیاسی سابق و بازنشسته ی شهرستان لاهیجان نیز اظهار نظر کارشناسی(!) کرده و اعلام نمودند که این پل باید روی محور شهر لاهیجان به سمت شهر رودبنه (یعنی دقیقا خلاف مسیری که پل هم اکنون در حال ساخت است) احداث می شد.

البته ایشان در جریان نبودند که اعتبار 40 میلیارد تومانی تقاطع غیر همسطح میدان گیل توسط وزارت راه و شهرسازی تأمین می شود و محور کمربندی لاهیجان (حد فاصل میدان ابریشم تا میدان شیخ زاهد) زیر نظر این وزارتخانه می باشد و عقل سلیمی نمیگوید که وزارت راه برای حریم شهری لاهیجان پل احداث کند.

با همه ی این تفاسیر انتخابات گذشت و دکتر نیکفر، منتخب مردم لاهیجان و سیاهکل شد اما موج حملات نسبت به پروژه ی تقاطع غیر همسطح گیل در فضای مجازی و واقعی ادامه یافت و عدم اجرای تعهدات پیمانکار نیز بر حساب ابوذر ندیمی نوشته شد.

ولی در روزهای اخیر مشاهده شد که منتخب دهم مردم لاهیجان و سیاهکل در خانه ملت نشستی به منظور بررسی موانع و مشکلات تقاطع غیر همسطح میدان گیل در محل کارگاه این پروژه برگزار کرد.

 

نشست منتخب دهم مردم لاهیجان و سیاهکل با پیمانکار پروژه جهت بررسی موانع و مشکلات

 

به ضرس قاطع، همگان خوشحال شدند که دیدند منتخب جدید مردم لاهیجان و سیاهکل این پروژه را به رسمیت شناخت و برای حل موانع پیش روی این پروژه قدم برداشت اما بی صبرانه منتظریم تا ببینیم مارک "مانور تبلیغاتی" از روی این پروژه برداشته خواهد شد یا گریبان وکیل جدید را خواهد گرفت؟ اگر این کار انجام نشد باید سوال کرد که چرا همین پروژه در زمان نمایندگی ندیمی "مانور تبلیغاتی" محسوب می شد و برای همتای بعدی خیر؟  به امید آینده ای روشن

 

* امیرمحمد یوسفی

کارشناسی ارشد عمران - سازه و فعال سیاسی

 

 

 

 

نظرات | 0 نظر
captcha