انتقادنامه ی "زبان گویا" خطاب به مدیرکل راه و شهرسازی گیلان؛

چرا متولیان برای هدایت خودروها به محور جدید الاحداث سراوان - سنگر - سیاهکل اقدامی نمی کنند؟

چرا متولیان برای هدایت خودروها به محور جدید الاحداث سراوان - سنگر - سیاهکل اقدامی نمی کنند؟
1397/7/15 |
12:13
شناسه خبر: 62146

محور سراوان، سنگر، سیاهکل که در دهه فجر 94 به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح شد، هیچ گونه هدایتگری برای ورود خودروهای عبوری را در محور اصلی جاده سنگر به خود نمی بینید.

جناب آقای مهندس خاوری

مدیرکل موفق، زحمتکش و پر تلاش راه و شهرسازی استان گیلان

با سلام و احترام

میدانیم که حضرتعالی سکاندار یکی از عریض و طویل ترین ادارات کل استان گیلان هستید و همین دم حجله بگوییم که شما اگر نفر اول موفق ترین و بهترین مدیران کل استانی نباشید، قطعا در رده های اول جدول مدیران، در کورس قهرمانی با رقبای خود هستید.

درک می کنیم که شما در هدایت مجموعه  ی زیر نظر خود چقدر سختی می کشید، از برف و کولاک در محور های کوهستانی گیلان گرفته تا ترافیک های سرسام آور عید و تعطیلات، از آزادراه نفرین شده ی قزوین به رشت تا گرفتاری های صدای سوت قطاری که معلوم نیست چه زمانی قرار است در خاک پاک گیلان شنیده شود.

مردم گیلان زمین بی شک از تلاش های شما در نهضت آسفالت روستایی و بهسازی روکش های استانی کم و بیش با خبر هستند.

و اما روی سخن ما با شما در این مطلب از جانب مردمان نیمه ی شرقی استان گیلان است، از سیاهکل و لاهیجان گرفته تا آستانه اشرفیه، لنگرود، رودسر و املش ...

میخواهیم شما را در قامت یک مسافری ببینیم که برای اولین بار است میخواهید به گیلان  سفر کنید و با توجه به تعریف ها و تمجیدات فراوان به یک استانی پا بگذارید که لقب سر سبز ترین و بکر ترین و خوش آب و هوا ترین استان کشور ایران عزیز است.

شمای مسافر، مدتی قبل پای رسانه ی ملی نشسته بودید و شاهد افتتاح محوری جدید در گیلان، توسط رئیس جمهور و از طریق سیستم « ویدئوکنفرانس» و با جمله « علی برکت الله » شدید که در وصف آن گفته شد، پروژه محور سراوان - سنگر - سیاهکل در قالب کریدور اصلی عریض با عرض سواری ۱۳ متر شامل دو خط رفت و برگشت٬ دو شانه آسفالته و در مجموع به طول ۱۷.۵ کیلومتر با اعتبار ۴۸۰ میلیارد ریال پس از هشت سال به بهره برداری رسید.تصمیم میگیرید و برای سفر از این محور جدید به شرق گیلان سفر کنید، صبح روز موعود از پایتخت جمهوری اسلامی ایران حرکت می کنید و طریق آزادراه نیمه کاره قزوین – رشت و عبور از لوشان، رستم آباد، رودبار، منجیل و امام زاده هاشم دنبال مسیریابی برای حرکت به سمت محور سراوان – سنگر – سیاهکل هستید.

ورودی جاده سنگر دو تابلو دارد که مزین به نام سنگر و لاهیجان است و هیچ مقدار کیلومتر و علایم راهنمای دیگری در آن موجود نیست، و توسط این علائم فقط وارد "جاده سنگر" معروف خواهید شد.

وارد جاده سنگر به کوچصفهان که شدید، تابلوی زرد رنگ کوچکی را در حاشیه ی جاده می بینید که روی آن کلمه لاهیجان و سیاهکل و فلش به سمت راست نقش بسته است.کمی که جلوتر آمدید، تابلوی سیاهکل (جاده قدیم سد سنگر به سیاهکل) را مشاهده می کنید. مسافری که برای اولین بار وارد جاده سنگر شده است، به ضرس قاطع با توجه به این همه چند راهی گمراه کننده به سمت سیاهکل و شرق گیلان، تا اینجا امیدی پیداکردن محور جدید الاحداث نخواهد داشت و قطعا وارد یکی از دو راهی ها خواهد شد.به تقاطعی می رسید که خواسته و نخواسته هم اکنون سر آغاز محور سنگر به شرق گیلان است، هیچ اثری از نشانگر راهنمایی نیست که مطمئنا اکثر مسافرین از آن گذر خواهند کرد و جاده خطرناک و پر تصادف سنگر را ادامه مسیر می دهند.

این اتفاق علاوه بر ایجاد ترافیک و ازدحام در شهر سنگر، حجم گستره ای از ماشین ها و مسافرین عبوری را بصورت خودجوش وارد محور رشت – لاهیجان، که دائما پر تردد و پر تصادف بوده و محور آستانه اشرفیه – لاهیجان را که مداوماً در رتبه های تک رقمی پرتردد ترین محور های کشور نمایان است، وارد می کند.

فلش بک می زنیم و فرض می کنیم، شمای مسافر از یک رهگذر، آدرس محور جدید را جویا می شوید، و اتفاقی وارد جاده ی فرعی می شوید و از جاده کانال به سمت ورودی محور سراوان – سنگر – سیاهکل حرکت می کنید.

باز هم در طول مسیر هیچ راهنمایی وجود ندارد تا اینکه تابلوی (سد سنگر - سیاهکل و آینه ور) را میبینید که قطعاً باز هم یک دوراهی دیگر را در مسیر شما قرار می دهد و شمارا به سمت جاده قدیم راهنمایی می کند که البته 95% بومی ها و کسانی که برای اولین بار به این دوراهی می رسند سمت راست را انتخاب می کنند، در حالی که راه مورد نظر از سمت چپ دوراهی می گذرد.با فرض عبور از مجدد از این خان و انتخاب سمت چپ دوراهی موجود (آینه ور)، به سمت ورودی محور سراوان - سنگر - سیاهکل قدم بر میداریم.

گفتنی است که بعد از گذشت از این همه آزمون و دو راهی تازه چهره ی تابلویی برای شما نمایان می شود که عبارت لاتین "لاهیجان" (Lahijan Or Lahigan) در همین تابلو هم سوژه ی این روزهای فضای مجازی شده است.وارد محور که شدید همه چیز عالی و خوب است و بقیه مسیر را می توان یافت اما مشکل بزرگ این سناریو، اصل ورود و هدایت ماشین ها و به این محور است.

به نقل از خودتان که در مراسم افتتاحیه ی محور سراوان- سنگر- سیاهکل فرمودید، این محور یکی از پروژه های اصلی و تاثیرگذار در گیلان است که عملیات اجرایی آن با رعایت استانداردهای لازم انجام شده است.

شما در این مراسم افتتاحیه ی این پروژه اعلام کردید که نباید به دید آزادراه به این محور نگاه شود، زیرا علاوه بر کوتاه کردن ۳۰ کیلومتر از راه در  پدافند غیر عامل نیز تاثیر گذار است.

پس چرا اقدامی برای هدایت مسافر و ماشین ها و حجم زیاد تردد ها به این محور جدید التأسیس صورت ندادید و همه را بر دوش مسافری گذاشتید که اصلا از راه ورودی این محور با خبر نیست؟

سیستم های راه یاب و مسیر یابی دنیا این محور (هرچند با 4 کیلومتر باقیمانده در حوزه شهرستان رشت) را به رسمیت شناختند اما متأسفانه هنوز از سوی اداره کل راه و شهرسازی گیلان اقدامی برای شناسایی این محور صورت نگرفته است.

امیدواریم با همت همیشگی که در شما سراغ داریم، تمام تلاش خود را برای راهی کردن کسانی که قصد تردد به شرق گیلان را دارند را از محور سراوان – سنگر – سیاهکل انجام دهید تا حداقل کمی در محور پر تردد رشت – لاهیجان تأثیر مثبت بگذارد.

ممنون و متشکریم

نظرات | 0 نظر
captcha