ندیمی مطرح کرد:

وزارت ارشاد حداکثر سختگیری را برای جلوگیری از تغییر کاربری اماکن فرهنگی و هنری می‌کند

وزارت ارشاد حداکثر سختگیری را برای جلوگیری از تغییر کاربری اماکن فرهنگی و هنری می‌کند
1394/6/2 |
18:12
شناسه خبر: 30638

سخنگوی فراکسیون فرهنگ و رسانه، گفت: می‌توان طی برنامه‌ریزی طولانی مدت خیابان و یا منطقه‌ای مناسب از شهر را به اماکن فرهنگی و هنری اختصاص داد و مانع از تغییر کاربری آن خیابان شد.

ابوذر ندیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره نحوه رسیدگی به سینماهای متروکه که مورد استفاده‌های دیگر قرار می‌گیرند و صاحبان آن‌ها قادر به حفظ‌شان نیستند، گفت: گاهی دولت به سینمادار یارانه می‌دهد و می‌تواند بابت آن 5 تا10سال در حفظ آن سینما سختگیری کند اما نمی‌توان به اجبار یک سینما را تا 50 سال سر پا نگه داشت، بلکه باید با تغییر فضای شهری، سینماهای دیگری ساخت؛ یا طی یک برنامه‌ریزی طولانی مدت خیابان یا منطقه‌ای از شهر را به اماکن فرهنگی و هنری اختصاص داد و مانع از تغییر کاربری آن شد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت ارشاد حداکثر سختگیری را برای جلوگیری از تغییر کاربری اماکن فرهنگی و هنری می‌کند، افزود: اگر سینماداری بخواهد با سختی سینمای خود را حفظ کند از سرمایه‌گذاری‌های به روز و مفیدتر باز خواهند ماند؛ بنابراین باید آن‌ها را هدایت و حمایت کرد تا فعالیت فرهنگی‌شان را در قالب‌های سودآور با در نظر گرفتن تغییرات اقتصادی و اجتماعی در جامعه ادامه دهند.   

وی با بیان مثالی افزود: می‌توان به سینمادار اجازه داد زمین‌ سینمای قدیمی و متروکه خود را تجاری کند اما در مکانی دیگر سینما بسازد، مثلا سینمای «شهر سبز» لاهیجان سال‌ها به اجبار با سود کم فعالیت می‌کرد تا اینکه به سینمادار اجازه دادند که بخشی از ملک تحت تملک خود را تجاری کند.   

ندیمی معتقد است سینما صنعتی است که تغییر فضای جغرافیایی و نوع شهرنشنی در رشد و توسعه آن تاثیر دارد بنابراین برای احیاء و بازسازی یک سینما باید جنبه‌های اقتصادی و فرهنگی آن را نیز در نظر گرفت.

سخنگوی فراکسیون فرهنگ و رسانه ادامه داد:‌ خیابان لاله‌زار در گذشته یکی از مهمترین مراکز تئاتر و سینمای ایران به شمار می‌رفت اما امروز بیشتر سالن‌های آن مخروبه شده‌اند با این وجود نمی‌توان تلاش کرد تا دوباره خیابان لاله‌زار را احیا کرد اما می‌توان خیابان‌های مناسب دیگری در شهر را به این منظور اختصاص داد.

 

نظرات | 0 نظر
captcha