انتقاد ندیمی از عدم تحقق وعده دولت برای احیای ارکستر ملی و سمفونیک تهران:

سرودهای انقلابی یادگار ارکستر سمفونیک ملی و تهران است

سرودهای انقلابی یادگار ارکستر سمفونیک ملی و تهران است
1394/5/28 |
14:14
شناسه خبر: 30552

سخنگوی فراکسیون هنر و رسانه گفت: ارکستر سمفونیک تهران سال‌های ابتدایی انقلاب سرودهای ایرانی و حماسی زیاد اجرا کردند و باید نسبت به پاسداشت داشته‌های فرهنگی عزم بیشتری داشته باشیم.

ابوذر ندیمی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر لزوم پاسداشت از مواریث فرهنگی اظهار داشت: این دو گروه موسیقی پس از انقلاب عهده دار پاسداشت انقلاب و اهداف نظام بودند و باید امروز نسبت به احیای آنها همت بیشتری داشته باشیم.

نماینده مردم لاهیجان با انتقاد از عدم توجه به موسیقی ایرانی و ملی در کشور، گفت: عدم توجه به داشته‌های فرهنگی و موسیقی، موجباتی را فراهم می‌کند تا غرب نسبت به پر کردن چنین خلاءهایی دست به اقداماتی بزند که باب میل نظام نیست.

وی توضیح داد: در حال حاضر با توجه به خلا موسیقی در کشور، دیگران دست به تولید موسیقی‌هایی که غنای محتوایی ندارند زده‌اند که بدون شک با چنین موسیقی‌هایی نمی‌توانیم از حریم نظام و انقلاب پاسداری کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: توقع ما این است که قبول کنیم با توجه به ابعاد مختلف در مسئله اقتصاد فرهنگی، در راستای دستیابی به اهداف سال اقتصاد فرهنگی باید به ادب، موسیقی و کلام توجه کنیم.

به گفته این نماینده اگر به موسیقی ایرانی و بومی توجه نشود، موجبات روی گردانی جوانان و مردم  همچنین  کاهش رویکردهای محتوای بومی- انقلابی فراهم خواهد شد.

ندیمی با تاکید بر اینکه باید کشور را با واقع‌بینی اداره کنیم، توضیح داد: واقع بینی به این معنا نیست که آرمان‌ها را کنار بگذاریم. بلکه حین حفظ آرمان‌ها واقعیت‌ها و نیاز جامعه را باید در نظر داشت. در 35 سال گذشته تجارب زیادی در این زمینه کسب کردیم.

وی ادامه داد: در گذشته به شدت با موسیقی مقابله کردیم و نتیجه آن این شد که امروز جوانان به افراط به سمت موسیقی‌های زننده غربی رفتند. این در حالی است که اگر فضایی برای این نیاز جامعه در نظر گرفته می‌شود، موسیقی در راستای اهداف نظام در جامعه رشد می‌کرد.

ندیمی تاکید کرد: بهتر است در زمینه موسیقی با افراد صاحب نظر مشورت شود تا بر اساس اسلام حریم‌هایی برای این حوزه فرهنگی در نظر گرفته شود. متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد رشد موسیقی زیرزمینی هستیم. مهر کلی به موسیقی زدن باعث رشد این نوع موسیقی شد.

سخنگوی فراکسیون هنر و رسانه مجلس اظهار داشت: باید به نیاز جامعه و جوانان پاسخ مثبت داد، اگر چنین اقدامی صورت نگیرد غرب با پاسخ‌های نامطلوب نیاز جامعه را برطرف می‌کند. موسیقی امروز یکی از نیازهای جامعه است که باید درباره آن اجتهاد شود.

نظرات | 0 نظر
captcha