ساخت و سازهای سؤال برانگیز گردنه حیران زیر ذره‌بین

ساخت و سازهای سؤال برانگیز گردنه حیران زیر ذره‌بین
1394/5/26 |
00:38
شناسه خبر: 30495

ساخت‌وسازها در گردنه حیران آن اندازه حساسیت ایجاد کرده که معاون اول رئیس‌جمهور هیأتی را برای بررسی این موضوع به منطقه اعزام کرد.

ساخت‌وسازها در گردنه حیران آن اندازه حساسیت ایجاد کرده که معاون اول رئیس‌جمهور هیأتی را برای بررسی این موضوع به منطقه اعزام کرد.

با وجود این، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، پنجشنبه گذشته سکوت مسئولان نسبت به آنچه وی زمین‌خواری در گردنه حیران عنوان می‌کند را تعجب آور خواند.

مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان که گردنه حیران در حوزه مدیریت وی قرار دارد در این‌باره به همشهری گفت: اراضی منطقه‌ای که به گردنه حیران شهرت دارد براساس مقررات ماده56 اعم از اراضی ملی و مستثنیات نزدیک به 2200هکتار است که از این میزان 1007هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی و 1020هکتار مستثنیات اشخاص (متعلق به اشخاص) است.

مهندس داود زارع با اعلام اینکه حتی در یک سانتی‌متر اراضی منابع ملی و طبیعی ساخت‌وساز صورت نگرفته است، تأکید کرد: مرز اراضی منابع طبیعی در این منطقه با بنچ مارک (پایه‌های بتنی مسلح) مشخص شده به‌طوری‌که امکان تجاوز و تصرف به اراضی منابع طبیعی از سودجویان سلب شده است ضمن اینکه مأموران منابع طبیعی با گشت دائم و پایش مستمر، مانع از هرگونه دخل و تصرف در اراضی ملی منطقه می‌شوند.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان البته درباره ویلاسازی در گردنه حیران تصریح کرد: سال65 برای مستثنیات طرح هادی تهیه شد و براساس این طرح حدود 7هکتار بافت مسکونی و بقیه اراضی به‌عنوان اراضی زراعی باغی مشخص شده است و آنچه اکنون باعث حساسیت شده ساخت‌وسازهایی است که در اراضی باغی و به‌طور کلی در مستثنیات در حال انجام است و مسئولان محلی در این زمینه پاسخگو هستند.

زارع با تأکید براینکه منابع طبیعی با حساسیت ویژه با هرگونه زمین خواری و تجاوز به عرصه‌های ملی وطبیعی برخورد می‌کند، گفت که اخیرا رئیس سازمان جنگل‌ها با هیأتی که از سوی معاون اول رئیس‌جمهور برای بررسی ساخت وساز در گردنه حیران به منطقه آمده بودند از منطقه بازدید کردند و هیأت اعزامی از کم وکیف ماجرا باخبر شدند؛ ضمن اینکه رئیس‌کل دادگستری استان هم از منطقه بازدید کرده و این ساخت وسازها به دقت پیگیری می‌شود و زیر ذره‌بین است.

  • تخلف‌ها غیرقابل انکار است

اما با وجود بازدید هیأت اعزامی معاون اول رئیس‌جمهور از گردنه حیران، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌و‌گو با ایلنا، در مورد پرونده زمین‌خواری در گردنه حیران گفت: ساخت‌و ساز‌های غیرقانونی در محدوده گردنه حیران کاملاً مشهود و غیرقابل انکار است و سکوت مسئولان در این‌باره تعجب‌آور است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر وقوع جرم کوه‌خواری و تصرف اراضی ملی در محدوده گردنه حیران، خاطرنشان کرد: مسئولان باید هرچه سریع‌تر با این موضوع برخورد کنند٬ چراکه نظام جمهوری اسلامی در برخورد با جرایم با کسی شوخی ندارد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با تأکید بر فرامین رهبر معظم انقلاب و تأکید ویژه ایشان در امر مبارزه با زمین‌خواری و مفاسد اقتصادی، افزود: قوه قضاییه و دستگاه‌هایی نظیر سازمان بازرسی کل کشور باید هرچه سریع‌تر به موضوع یادشده ورود کنند و صداوسیما نیز برای روشن‌شدن اذهان عمومی چگونگی مبارزه با زمین‌خواری یادشده را به تصویر بکشد.

وی با تأکید بر اینکه کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی با توجه به وظایف ذاتی خود به پرونده زمین‌خواری یادشده ورود خواهد کرد، ادامه داد: پرونده‌های زمین‌خواری ازجمله مواردی است که حساسیت زیادی را میان مردم ایجاد کرده و نوعی جو بی‌اعتمادی در جامعه را شکل داده که باید با اهتمام ویژه مسئولان این دغدغه ذهنی مردم هر چه سریع‌تر مرتفع شود.

  • جهانگیری، پیگیر زمین‌خواری در گردنه حیران

همزمان با اظهارات نماینده رشت، کمال‌الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس از اعزام بازرس ویژه معاون اول رئیس‌جمهور برای بررسی زمین‌خواری در منطقه گردنه حیران خبر داد.

کمال‌الدین پیرموذن به ایسنا گفت: طبق اخبار رسیده از منابع موثق، جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، بازرس ویژه برای بررسی زمین‌خواری‌ها و ویلاسازی‌های صورت گرفته در منطقه گردنه حیران فرستاده است.

وی با اشاره به نقش برخی مقامات محلی در تسهیل صدور مجوز ساخت ویلا در این منطقه تأکید کرد که این موضوع از سوی معاون اول رئیس‌جمهور در دست بررسی است.

به گفته پیرموذن، آیت‌الله سید حسن عاملی، امام جمعه اردبیل نیز پیگیر جدی موضوع تخریب گسترده طبیعت گردنه حیران و ویلاسازی‌های غیرمجاز است. این عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که فعالیت‌هایی برای برخورد با متخلفان و حفظ و صیانت محیط‌زیست گردنه حیران با تحقیق و تفحص از مسئولان آستارا و منطقه در حال انجام است.

نظرات | 0 نظر
captcha