ندیمی عنوان کرد:

ضرورت وجود استراتژی مشخص برای حضور در جشنواره‌های سینمایی

ضرورت وجود استراتژی مشخص برای حضور در جشنواره‌های سینمایی
1394/5/26 |
00:37
شناسه خبر: 30493

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر گفت: جشنواره‌های بین‌المللی مدیریت می‌شوند، پشت اهدا جوایز درجه یک، فکری نشسته است که مدیران ایران نیز باید این تفکر را بشناسند.

ایرج ندیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به جایگاه کمی و کیفی فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی اشاره کرد و با بیان اینکه شماری از کارشناسان، غیبت فیلم‌های ایرانی در بخش‌های مسابقه اصلی جشنواره‌های جهانی را دلیلی بر عدم موفقیت سینمای ایران در عرصه‌های جهانی دانسته و شماری دیگر، با استناد به آمار کمی حضورها این ادعا را رد می‌کنند، گفت: جشنواره‌های بین‌المللی مدیریت می‌شوند به این معنا که جایزه‌های خود را با رویکرد مشخصی اهدا می‌کنند، درواقع می‌خواهند موجبات رشد و پرورش یک نوع تفکر شوند و پشت اهدای جوایز درجه یک، فکری نشسته است که مدیران ایران نیز باید این تفکر را بشناسند.

گسست بین جامعه هنری و حاکمیت یکی از علل عقب ماندگی سینمای ایرن

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه تولیدات سینمای ایران به لحاظ کمی و کیفی رشد قابله ملاحظه‌ای نداشته‌اند و این مشکل می‌تواند به دلیل کمبود سرمایه، سودهای کم و گسست ایجاد شده بین جامعه هنری و حاکمیت باشد، افزود: جایزه‌آوری از جشنواره‌ها باید درست ارزیابی شوند چراکه گاهی یک فیلمساز در آثار خود اندیشه لائیک، فمینیسم و انوع مباحثی از این دست را تبلیغ می‌کند به همین دلیل مورد حمایت جشنواره‌ها قرار می‌گیرد، بنابراین نباید به فیلمسازان ایرانی خرده گرفت که چرا مانند فیلمسازان برخی از کشورهای جوایز اصلی جشنواره‌ها را بدست نمی‌آورند.  

می‌توان نوع هدف‌گذاری‌ها را مورد نقد قرار داد

وی با طرح چند سوال درباره دلایل حضور بی‌کیفیت فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های  بین‌المللی، گفت: آیا ایران برای حضور در این دست جشنواره‌ها استراتژیک مشخصی دارد؟ آیا برنامه‌های کوتاه، میان مدت و بلند تنظیم کرده است؟ آیا نظارت‌پذیری و پاسخگویی در این زمینه وجود دارد؟ با این اوصاف می‌توان نوع هدف‌گذاری‌ها را مورد نقد قرار داد و از مسئولان سینمای در ادوار مختلف پرسید به سوالات و رویکردهای فوق اندیشیده‌اند؟ 

ندیمی ادامه داد: باید دقت کرد دولت‌ها مشکلات فراوانی مانند افکار مخالفی که چوب لای چرخ کارها می‌گذارند و سعی بر جهت‌دهی افکار عمومی و همچنین تامین منابع مالی و... دارند، به همین دلیل شاید نتوانند در تمام بخش‌ها درخور عمل کنند.

سینمای ایران هنوز با مطلوبات مورد نظر فاصله دارد

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر مجلس با بیان اینکه مشکلات زیادی وجود دارد که باید نسبت به آن تدبیر کرد، گفت: البته نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد که جایگاه سینمای ایران در بازارها و جشنواره‌های جهانی نسبت به یک الی دو دهه گذشته پیشرفت داشته هرچند هنوز با مطلوبات مورد نظر فاصله دارد بنابراین باید ساختارها را مورد توجه قرار داد و همه امور را زیربنایی بررسی و اصلاح کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آمار حضورهای بین‌المللی سینمای ایران در طول سال‌های اخیر افتی نداشته است و از ابتدای سال 1358 تا پایان تیرماه امسال، حضورهای بین‌المللی از مرز 30 هزار گذر کرده و آمار جایزه‌های به دست آمده در خارج از کشور نیز تا پایان تیر ماه به 2868 جایزه رسیده است، هر چند در کیفیت این حضورها و جوایز جای بحث و تحلیل است./

 

نظرات | 0 نظر
captcha