رئیس سازمان بهزیستی:

۹ درصد جمعیت ایران سالمند هستند

۹ درصد جمعیت ایران سالمند هستند
1394/5/12 |
09:12
شناسه خبر: 30395

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه ۹ درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می کنند، گفت: همچنین آسیبهای اجتماعی رو به افزایش است.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی بعد از ظهر یکشنبه در آیین کلنگ زنی سرای کرامت شهرستان آمل گفت: سازمان بهزیستی از یک جنبه عاطفی ترین نهاد حمایتی کشور و از بعد دیگر تخصصی ترین نهاد علمی و کارشناسی کشور است.

وی تصریح کرد: بررسی تحولات در شیوه زندگی، محیط،  تغییر فرهنگ و ساختار جوامع، نشان می دهد که آسیب های اجتماعی رو به افزایش است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه میانگین سالمندان کشور حدود ۹ درصد جمعیت کشور است، بیان داشت: با توجه به سالمند شدن جمعیت و بیماری های قلبی و عروقی معلویت را در کشورافزایش می دهد.

محسنی بندپی جمعیت سالمند استان مازندران را ۳۰۰ هزار نفر ارزیابی و عنوان کرد: ۸.۹ درصد جمعیت مازندران، ۱۱درصد جمعیت استان گیلان و ۸.۴ درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان سالمند هستند.

معاون وزیر کار، رفاه وامور اجتماعی با بیان اینکه تا سال ۲۰۱۵ حدود ۲۴ میلیون نفر از جمعیت کشور سالمند خواهند شد، ابراز داشت: برنامه ریزی های فراگیر درازمدت و پایدار جزو وظایف سازمان بهزیستی است تا آثار و عواقب ها را به حداقل برساند.

وی با تاکید براینکه برای جلوگیری از تولد معلولان اولین استراتژی سازمان بهزیستی، پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و معلولیت است، گفت: با توسعه مراکز ژنتیک با مداخلات در مشاوره ها در ابعاد مختلف اعم از مراکز ترک اعتیاد، مشاوره های ازدواج و تمرین افزایش مهارت های زندگی می توانیم قوام و استحکام خانواده را افزایش دهیم.

محسنی بندپی تصریح کرد: در بحث سالمندی باید نگاه رشدو تکامل گونه را در مهدهای کودک اجرایی کنیم، به طوری که در آموزش، تغذیه، مسکن، استغال و شناسایی نخبگان در مهدها ورود پیدا کنیم تا افراد نونهال و میانسال را با دوره سالمندی با سلامت کامل آشنا کنیم.

معاون وزیر کار، رفاه و اموراجتماعی با بیان اینکه خانه سالمندان در کشورهای اروپایی در کنار مهدهای کودک احدث شده است که تلفیقی بین آن ها صورت گیرد، افزود: کنار حرکت هایی که خیرین دارند سازمان بهزیستی هم مددکار آنان است.

وی افزود: با جلساتی که با خیرین شهرستان آمل داشتیم می خواهیم سرای کرامت شهرستان آمل الگویی باشد تا با خانه سالمندان کشورهای اروپایی رقابت کند.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه رویکرد جدید سازمان بهزیستی، تقویت مشارکت های مردمی است، ادامه داد: ظرفیت بسیار عظیمی در این زمینه در جامعه بخصوص مازندران و گیلان وجود دارد و این ظرفیت ها را باید قدر بدانیم.

 

نظرات | 0 نظر
captcha